pokój nastolatka, krzesło Entelo, łóżko i biurko

Urządzamy pokój ucznia – praktyczne porady

Rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego to duże wydarzenie w życiu każdego ucznia. Zdobywanie nowych umiejętności oraz doświadczeń to niezwykle istotna rzecz, która wymaga od dziecka sporo skupienia nie tylko w szkole, ale również w domu, podczas odrabiania lekcji. Aranżacja pokoju ucznia bywa nie lada wyzwaniem dla każdego rodzica. Przestrzeń ta powinna być nie tylko estetyczna, ale i komfortowa. W pokoju naszej pociechy musi się znaleźć miejsce do nauki, relaksu ze znajomymi oraz wypoczynku.

Jak urządzić taki pokój, aby był wygodny i funkcjonalny? Na co zwrócić uwagę wybierając meble i akcesoria? Sprawdź!

Od czego zacząć aranżację pokoju ucznia?

W pokoju dziecka powinna się znaleźć strefa nauki, relaksu oraz zabawy i odpoczynku. Zanim urządzimy to pomieszczenie, rozrysujmy ułożenie mebli i poszczególnych stref wraz z oświetleniem. Pamiętajmy, aby na tym etapie wybrać kolor ścian. To bardzo ważne element, który decyduje o wyglądzie całego pomieszczenia. Wybierając kolor farby, zapytajmy o zdanie dziecko, które będzie w tym pokoju spędzało najwięcej czasu. Najlepiej postawić na jasne, nieprzytłaczające kolory.

Zastanówmy się też nad końcowym wystrojem. Wnętrze, w jakim przebywa dziecko, może wpływać na kształtowanie jego poczucia estetyki. Zadbajmy więc o spójność. Decydując się np. na wystrój w stylu skandynawskim, postawmy na ściany w białym lub innym jasnym kolorze oraz na drewniane meble i dodatki. Taka aranżacja będzie bardzo uniwersalna i bez większych problemów można ją uzupełniać.

Jak urządzić pokój ucznia? Meble i dodatki

Pokój dziecka to jednocześnie miejsce do nauki i odrabiania lekcji, jak i do odpoczynku oraz snu. Dziecko rozwija się zarówno intelektualnie, jak i fizycznie dlatego warto zadbać o to, aby pokój ucznia był komfortowy i dopasowany do jego wieku, potrzeb oraz zainteresowań.

Zadbaj o odpowiednie nawilżenie i oczyszczenie powietrza. Wybierając oczyszczacz powietrza lub nawilżacz kieruj się jego parametrami, skutecznością i wydajnością. Jest to ważne dla zdrowia Twojego dziecka.

Biurko i krzesło

Strefa nauki to przede wszystkim biurko oraz krzesło. Podczas korzystania z biurka i krzesła dziecko musi mieć możliwość na zachowanie prawidłowej postawy ciała. Wysokość biurka należy więc dopasować do wzrostu naszej pociechy. W przypadku uczniów do dziewiątego roku życia najczęściej wystarczą biurka o wysokości od 65 cm do 75 cm. Jeżeli pokój dziecięcy zlokalizowany będzie na poddaszu, a biurko chcemy ustawić pod skosem, pamiętajmy, że wysokość ścianki kolankowej musi mieć minimum 75 cm.

Nie ulega wątpliwości fakt, że dzieci w wieku szkolnym stale się rozwijają, dlatego dobrym wyborem może okazać się inwestycja w biurko regulowane ręcznie lub elektryczne biurko, które będzie rosło wraz z dzieckiem. Taki wybór to także spore oszczędności dla rodziców.

Biurko musi uwzględniać wszystkie potrzeby ucznia. Zadbajmy o to, aby w biurku było wystarczająco dużo szuflad, schowków i wolnej przestrzeni roboczej. Blat dopasujmy do aktywności naszej pociechy oraz wielkości jej pokoju.

Kolejnym ważnym aspektem jest dobrze dopasowane, ergonomiczne krzesło, które zagwarantuje wygodę i zapobiegnie powstawaniu ewentualnych wad postawy u dziecka podczas odrabiania lekcji, czytania czy korzystania z komputera. Zdrowie ucznia to priorytet! Krzesło powinno być dopasowane do wzrostu dziecka i mieć estetyczne, łatwe w czyszczeniu obicie. Ważna jest też możliwość ustawiania oparcia i regulowane siedzisko. Zapoznaj się z różnorodnym wyborem dziecięcych i młodzieżowych krzeseł Entelo i wybierz idealne krzesło biurkowe dla swojego dziecka.

Krzesło Spacetronik - pokój dla ucznia, inspiracje

Regały, szafa i półki

Każdy uczeń posiada mnóstwo podręczników, zeszytów, lektur, atlasów czy słowników. Warto zorganizować mu miejsce, w którym będzie mógł przechowywać wszystkie materiały szkolne. W pokoju ucznia nie powinno zabraknąć regału na książki i dodatkowych mebli na przechowywanie akcesoriów i zabawek takich jak np. kolekcja klocków, pluszaków czy ulubionych figurek z bajek. Dzięki temu utrzymamy porządek we wnętrzu. Zainwestujmy też w większą szafę na ubrania. Dla przedszkolaka najlepiej dodatkowo zakupić organizery na zabawki. Pamiętajmy o tym, aby pozwolić dziecku brać udział w wyborze mebli.

Dla młodszych pociech wybierajmy szafy i komody dziecięce z motywami z ich ulubionych bajek. Z kolei nastolatkom z pewnością przypadną do gustu modne komody na nóżkach oraz regały, które można konfigurować na różne sposoby. Dzięki nim utrzymanie porządku będzie banalnie proste.

Łóżko i wygodny materac

Kolejna ważna strefa, którą należy wydzielić w pomieszczeniu, jakim jest pokój dziecięcy, to strefa wypoczynku i zaciszne miejsce do spania. W tej strefie powinno znaleźć się wygodne łóżko, z dopasowanym pod dziecko materacem. Materac ma być nie tylko komfortowy, ale dodatkowo musi odpowiednio podpierać kręgosłup naszej pociechy.

Łóżko z kolei to mebel, który warto dodatkowo przystroić ozdobnymi poduszkami. Pozwólmy dziecku samodzielnie wybrać dekoracje i pościel, która najbardziej przypadnie mu do gustu. Łóżka dostępne na rynku mają różne wzory i kolory. Dla młodszej dziewczynki można wybrać np. łóżko z motywem jednorożca, a dla chłopca z motywem samochodu.

W takich warunkach nasz uczeń odpowiednio wypocznie i naładuje baterie na kolejny dzień!

Oświetlenie przestrzeni

Niezbędne jest także odpowiednie oświetlenie poszczególnych stref w pokoju dziecięcym. Najważniejszym i głównym źródłem światła powinna być lampa sufitowa. Wybierzmy taką o intensywnym i rozproszonym świetle.

Bardzo ważna jest także lampka na biurko lub zamontowana nad biurkiem. Uznaje się, że do nauki i pracy najlepsze jest światło białe, w temperaturze od 4000 do 6000 K. Natomiast oświetlenie stref relaksu powinno mieć nieco bardziej ciepły odcień, poniżej 3300 K. W pokoju dziecka musi znaleźć się również lampka nocna.

mały pokój ucznia, łóżko i biurko elektryczne dziecięce

Dodatkowe miejsce do zabawy i przyjmowania gości – jak zaaranżować?

Przy odpowiednio dużym metrażu, warto wyodrębnić strefę relaksu i zabawy. W tym miejscu przydadzą się dodatkowe meble, regał i fotele do siedzenia lub kącik ze stolikiem i kanapą. To tutaj nasze dziecko będzie mogło przyjmować swoich gości. Potrzebne będą nie tylko zabawki, ale również wydzielone miejsce na podłodze, np. na układanie klocków, skakanie czy tańce. Podłoga w pokoju nastolatka czy dziecka powinna być ciepła i łatwa do czyszczenia.

Dodatkowo w strefie relaksu i zabawy można zamontować hamak, pufę lub fotel wiszący albo zdecydować się na drabinkę gimnastyczną.

Doskonałym dodatkiem w pokojach dzieci mogą okazać się tablice korkowe powieszone niedaleko biurka, na których nasza pociecha będzie mogła umieszczać karteczki z cytatami, ciekawymi pomysłami czy angielskimi słówkami. Można też zainwestować w mapę świata i globus, które będą spełniały nie tylko funkcje edukacyjne, ale i estetyczne. W przypadku najmłodszych uczniów warto wydzielić miejsce, które pokryjemy farbą tablicową. Nasze pociechy będą mogły po niej pisać i ścierać swoje zapiski. To świetna zabawa, które jednocześnie będzie pobudzała kreatywność. Starsze dzieci będą mogły na niej z kolei zapisywać terminy kartkówek czy sprawdzianów!

Ocena post

Category: PoradyWszystkie wpisy

Article by:ErgoExpert