Jak wybrać ergonomiczny fotel biurowy?

Ergonomia to poważna dziedzina nauki, która zajmuje się odpowiednim przystosowaniem narzędzi do anatomii oraz psychofizycznych potrzeb człowieka. Mówiąc prościej, ergonomia definiuje jakie narzędzia pracy są dla nas dobre, zdrowe i wygodne. Ergonomiczny fotel biurowy to jedno z takich narzędzi. Narzędzi, które towarzyszą osobom pracującym za biurkiem średnio przez 8 godzin każdego dnia. Jak powinien wyglądać taki fotel? Jakie powinien posiadać funkcje? I jak go wybrać? O tym wszystkim niżej.

Ergonomiczny fotel biurowy – najważniejsze cechy

Ergonomiczny fotel biurowy – najważniejsze cechy

Ergonomiczny fotel biurowy powinien umożliwić nam utrzymanie odpowiedniej pozycji podczas siedzenia za biurkiem. Oprócz komfortu pracy, ma dbać o zachowanie zdrowej postawy. Żeby to uzyskać, krzesło komputerowe musi mieć przynajmniej kilka cech. Każda z nich jest w zasadzie na równi istotna i należy traktować je łącznie.

Zainteresował cię temat ergonomii i chciałbyś dowiedzieć się więcej? W artykule Jak dobrać dobre krzesło biurowe? znajdziesz wiele praktycznych wskazówek.

Pełna regulacja. Opcje regulacji znacznie wykraczają poza możliwości, które oferowano klientom lata temu. To już nie tylko kontrola wysokości krzesła, ale praktycznie kompleksowa możliwość jego dopasowania do indywidualnych uwarunkowań – wzrostu, sylwetki i proporcji ciała. To ważne o tyle, że każdy z nas jest inny i bez dania klientom możliwości regulowania krzesła do ich potrzeb, trudno byłoby jakiekolwiek krzesło nazwać uniwersalnie wygodnym.

Wysokość. Krzesła ergonomiczne do komputera powinny mieć wybór opcji regulacji w zakresie wysokości siedziska od ziemi. Prawidłowa pozycja siedząca zakłada utrzymanie kąta 90 stopni w kolanach przy stopach postawionych na ziemi.

Oparcie. W lędźwiowym odcinku kręgosłupa, dobre krzesło biurowe powinno gwarantować pełne podparcie – zwykle w postaci uwypuklenia. Ponadto, oparcie powinno umożliwiać wygodne wsparcie dla całych pleców oraz posiadać możliwość regulacji nachylenia.

Podłokietniki. Wygodne krzesło biurowe posiada podłokietniki, które powinny być ustawione tak, aby była możliwość wsparcia części od łokcia do nadgarstka kiedy tylko poczujesz taką potrzebę. Dobre podłokietniki również posiadają opcję regulacji, umożliwiającą indywidualne dopasowanie.

Siedzenie. Siedzisko dobrego krzesła musi być wystarczająco głębokie, żeby przyjąć wygodną pozycję, ale nie nadto – tak, aby nie wywoływać efektu siedzenia na jego skraju. Fotele ergonomiczne do pracy również ten element mają często regulowany.

Jaki fotel ergonomiczny spełni oczekiwania?

Fotel Bejot Milla ML 103
Fotel Bejot Milla ML 103

Poza opisanymi wyżej kryteriami, zwróć uwagę na materiały, z którego zostało wykonane krzesło. Wysoka jakość oznacza dłuższą trwałość użytkową, lepszy wygląd i wygodę. Meble biurowe to element wystroju, który kupujemy raczej rzadko, nie warto więc na tym za mocno oszczędzać. Wybór renomowanej marki, która cieszy się uznaniem klientów i bogatym doświadczeniem, zwykle będzie gwarantem sprawdzonych technologii, nowoczesnych rozwiązań i dopracowanych systemów. A wszystko to zaprocentuje zadowoleniem.

Dzieci także mają szczególne potrzeby, a wybór mebli jest jednym z istotniejszych – Jak wybrać krzesło dla dziecka? – dowiedz się więcej.

Solidne materiały to również bardzo istotne detale. Kółka dobrane pod kątem rodzaju podłogi (do podłóg drewnianych lub dywanów). Oparcie z zapewniającego cyrkulację powietrza materiału. Siedzisko z materiału, który nie spowoduje nadmiernego pocenia się. Dobry fotel obrotowy ergonomiczny to taki, w którym wszystkie te kryteria będą dopracowane.

Fotel biurowy wygodny dla komputera – czy o czymś jeszcze należy pamiętać?

Fotel gabinetowy Halmar Loriano
Fotel gabinetowy
Halmar Loriano

Porządny fotel komputerowy z atestem zwykle oznacza potwierdzoną jakość, wieloletnie doświadczenie produkcyjne, porządne surowce i sprawdzone technologie. Ale to jeszcze nie koniec. Bo obok wszystkich tych, niezwykle istotnych elementów, dzięki którym zadbamy o zdrowie oraz jakość, ważne są także aspekty wizualne.

Nowoczesne krzesło biurowe powinno być wykonane w świetnym stylu. Nowoczesnym, wysmakowanym wizualnie i zgrabnie wpisującym się w potrzeby aranżacyjne wnętrza. Znani producenci często idą w stonowane i przyjazne w dopasowaniu kolory, które sprawdzają się w przypadku przestrzeni biurowych. Czerń i szarość w połączeniu ze srebrnymi dodatkami, tworzą eleganckie, niezobowiązujące kompozycje, które wzorowo sprawdzają się w większości aranżacji.

Krzesło profilowane – tylko dla prezesa?

Wysokiej jakości krzesła biurowe nie są przeznaczone tylko do największych gabinetów szefów i prezesów. Takie krzesła powinny stać przy biurkach wszystkich osób, które spędzają wiele godzin w pozycji siedzącej. Takie samo, dobrze dobrane i regulowane krzesło biurowe powinieneś mieć w swoim domu – jeśli tylko spędzasz tam czas przy biurku. I jeśli wybierasz model krzesła dla swojego dziecka, również w tym przypadku powinieneś zadbać o ergonomię i sprawdzone rozwiązania. Bo tylko tak zadbasz o zdrową postawę młodego człowieka.

Kompleksowe kompendium wiedzy na temat najlepszych krzeseł biurowych w tekście Krzesło biurowe – wygodna praca przy komputerze.
 
 

Ocena post

Category: Wszystkie wpisy

Tags:

Article by:ErgoExpert