stół rozkładany do jadalni

Stół rozkładany do jadalni – dlaczego warto go mieć?

Jedną z cech, z której Polacy słynni są na całym świecie, jest gościnność. Gestem, który najlepiej ją wyraża jest zaproszenie do wspólnego posiłku. Stół z krzesłami, przy którym domownicy zasiadają w trakcie jedzenia, spotkać można niemal w każdym mieszkaniu. Już od niepamiętnych czasów meblowi temu przypisywano szczególne znaczenie – służył nie tylko do ucztowania, ale również prowadzenia ważnych obrad oraz negocjacji. Do dziś stanowi on jeden z najważniejszych elementów wyposażenia i bywa nazywany sercem domu.

Aby cieszyć się tym meblem, nie trzeba wcale posiadać dużej przestrzeni – rozwiązaniem dedykowanym mieszkaniom o małym metrażu będzie stół rozkładany z krzesłami. Sprawdzi się nie tylko podczas wspólnych posiłków, ale również w trakcie spotkań towarzyskich oraz rodzinnych uroczystości. Dzięki prostej i funkcjonalnej konstrukcji w kilka minut będzie można zyskać dzięki niemu wygodne miejsce dla dodatkowych gości.

jaki stół do jadalni rozkładany

Stół rozkładany z krzesłami do jadalni – jaki kształt wybrać?

Decydując się na konkretny model warto wziąć pod uwagę nie tylko wymiary pokoju, ale również rozkład pozostałych mebli oraz częstotliwość użytkowania części jadalnej. Okrągły stół rozkładany lepiej prezentuje się w dużych pomieszczeniach – najlepiej będzie umieścić go w centralnej części, ponieważ pod ścianą lub w rogu nie wygląda już tak efektownie i traci na funkcjonalności. Wartą podkreślenia zaletą takiego wariantu jest fakt, iż wszystkie siedzące przy nim osoby mają równie wygodne i ważne miejsce. Okrągły blat będzie również dobrym rozwiązaniem w mieszkaniach, w których przebywają małe dzieci – nie zrobią sobie krzywdy, uderzając się o kant mebla.

Zapraszamy do zapoznania się z poradami dotyczącymi wyboru krzeseł do małej kuchni lub aneksu.

Mały stół rozkładany z krzesłami, posiadający blat w kształcie prostokąta lub kwadratu, swobodnie można postawić pod ścianą. Doskonale pasuje on zarówno do mniejszych pomieszczeń, jak i tych o dużym metrażu. Nawet, jeśli jego głównym przeznaczeniem będzie spożywanie posiłków, może również posłużyć jako miejsce do pracy – w przeciwieństwie do okrągłego blat o prostych krawędziach umożliwia przyjęcie wygodnej pozycji.

Wybierając wyposażenie do jadalni warto mieć na uwadze komfort jego przyszłych użytkowników. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej jest męczące dla kręgosłupa, dlatego goście powinni mieć możliwość swobodnego wysunięcia krzesła i rozprostowania nóg. Takie rozwiązanie będzie również ułatwieniem w trakcie serwowania potraw, ponieważ pozwoli uniknąć przenoszenia gorących naczyń nad głowami biesiadujących.

Stoły rozkładane z krzesłami – jaki materiał sprawdzi się najlepiej?

Chociaż na rynku dostępnych jest wiele różnych opcji, zdecydowanie największą popularnością cieszą się meble wykonane z drewna. Cenione są przede wszystkim za wysoką estetykę oraz wytrzymałość. Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzona będzie jadalnia, taki stół rozkładany doskonale wkomponuje się w każdy wystrój. Jeżeli zależy nam na stworzeniu przytulnego, rodzinnego klimatu, z pomocą przyjdą modele o konstrukcji wykonanej w całości z drewna. Jeżeli do pomieszczenia chcemy wprowadzić nieco nowoczesności, dobrym rozwiązaniem będą modele z blatem umieszczonym na metalowym stelażu – prezentują się oryginalnie i lekko.

Jeśli interesuje Cię jak dobrać meble do stylu skandynawskiego zapraszamy do naszego poradnika.

Częsty kontakt z jedzeniem sprawia, że w przypadku tego rodzaju mebli bardzo ważna jest również łatwość w utrzymaniu czystości. Stoły rozkładane i krzesła do salonu powinny być wykonane z materiału, z którego łatwo i szybko będzie można usunąć wszelkie zabrudzenia. Wytrzymała politura sprawi również, że poszczególne elementy wyposażenia na dłużej zachowają atrakcyjny wygląd i nie będą wymagały konserwacji.

jak wybrać stół do jadalni

Wytrzymałość i trwałość konstrukcji stołów

Domownicy będą zasiadać do posiłków niemal codziennie, dlatego wybierając tani stół rozkładany z krzesłami do jadalni oraz salonu warto zdecydować się na model o stabilnej i wytrzymałej konstrukcji. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której każde przypadkowe uderzenie w blat czy nogę mebla powoduje jego zachwianie i niesie ryzyko, iż zastawa spadnie na podłogę.

Z praktycznego punktu widzenia ważny będzie również mechanizm rozkładania – powinien być on na tyle funkcjonalny, aby umożliwić rozsunięcie mebla bez konieczności używania siły. Częstą wadą rozkładanych stołów są szczeliny tworzące się w miejscach, w których poszczególne części blatu niedokładnie się ze sobą łączą. Takie wady mogą być niezwykle kłopotliwe w trakcie użytkowania – postawiona w takim miejscu szklanka najpewniej przewróci się, a jej zawartość rozleje po obrusie.

Tani stół rozkładany do jadalni – mebel dopasowany do Twoich potrzeb

Ten rodzaj wyposażenia możemy polecić wszystkim osobom, które cenią sobie nie tylko praktyczność i oszczędność miejsca, ale również atrakcyjny wygląd. W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo tanie stoły rozkładane z krzesłami do jadalni i salonu, które dzięki zastosowaniu solidnych i trwałych materiałów będą mogły pełnić swoją funkcję przez wiele lat. Mamy nadzieję, że nasze propozycje pomogą w stworzeniu przytulnego miejsca, w którym rodzina przyjemnie spędzi czas we wspólnym gronie, a zaproszeni goście poczują się komfortowo i wygodnie.

Ocena post

Category: Porady

Article by:ErgoExpert