wystrój wnętrza, poduszki w odcieniu pomarańczowym

Reguła 60/30/10, czyli jak tworzyć wnętrza pełne harmonii?

W świecie aranżacji wnętrz istnieje wiele zasad i technik, które pomagają stworzyć przestrzenie, w których czujemy się komfortowo i swobodnie. Jedną z najbardziej skutecznych i ponadczasowych metod jest zasada 60/30/10, pozwalająca na zbalansowanie kolorów w pomieszczeniu, tworząc harmonijną aranżację. Dzięki tej prostej zasadzie nawet amatorzy wnętrzarskiego rzemiosła mogą stworzyć przestrzeń, która zachwyci swoją równowagą i estetyką.

Co zrobić, aby zachować równowagę kolorów we wnętrzu? Czym dokładnie jest zasada 60/30/10? Na te i wiele innych pytań odpowiemy poniżej! Sprawdź koniecznie!

Czym jest zasada 60/30/10?

Czym właściwie jest zasada 60/30/10 i jak ją zastosować? Otóż jest to prosta zasada dzielenia palety barw w pomieszczeniu, gdzie:

  • 60% stanowi główny kolor, który jest po prostu naszą bazą,
  • 30% to kolor drugorzędny,
  • 10% to kolor uzupełniający.

W praktyce oznacza to, że kolor dominujący będzie głównym odcieniem w całym wnętrzu, kolor drugorzędny będzie stanowił równowagę dla głównego koloru (to równoważący element, który wspiera dominujący kolor, podtrzymując harmonię aranżacji.), a kolor akcentujący doda charakteru pomieszczeniom, uzupełniając całą aranżację.

Ponadczasowe wnętrza, w których stosuje się zasadę 60/30/10, zawsze wyglądają stylowo i elegancko. Ta niezwykle prosta, a jednocześnie skuteczna metoda pozwala uniknąć przesytu kolorami i chaosu w aranżacji. Dobierając odpowiednie proporcje kolorów, całość nabiera spójności i harmonii. Dzięki prostocie zasady 60/30/10 budujemy całość aranżacji w sposób zrównoważony, gdzie każdy kolor, każdy odcień i każdy akcent kolorystyczny spełnia swoją funkcję, tworząc harmonijną i estetyczną przestrzeń.

Wybór palety kolorów – kolor dominujący

Podstawą do zastosowania zasady 60/30/10 jest wybór odpowiedniej palety kolorów, która stanowi fundament budujący całość aranżacji kolorystycznej. Warto zacząć od określenia dominującego koloru, który będzie ogólnym kolorem wnętrza. Może to być neutralna biel, stonowany szary, ciepły beż lub delikatny odcień niebieskiego. Główny kolor, będący dominującym odcieniem, staje się bazą, na której zbudujemy resztę kompozycji. Dzięki niemu nadajemy ton całej przestrzeni. Pełni on więc kluczową rolę w tworzeniu harmonii i spójności.

Najprostszą metodą wyboru koloru dominującego jest zdecydowanie się na zastosowanie wspomnianych odcieni szarości lub bieli. Neutralne kolory będą świetnie współgrać niemal z wszystkimi innymi barwami. Będzie to więc świetna baza dla niemal każdego wnętrza. Dla przykładu podstawą naszej aranżacji może być delikatna szarość. Jako kolor drugorzędny można wybrać błękit, a całość dopełnić akcentem w postaci ciemnego granatu. Ciekawym połączeniem będzie też np. butelkowa zieleń z karmelem i dodatkiem bieli.

aranżacja biura

Paleta barw i budowanie proporcji – kolor drugorzędny

Dobór koloru drugorzędnego, który ma kluczowe znaczenie dla zachowania równowagi i proporcji w aranżacji to bardzo ważny krok. Kolor dodatkowy, drugorzędny ma za zadanie równoważyć dominujący odcień.

Może to być odcień kontrastujący z głównym kolorem, wnoszący dynamikę i głębię przestrzeni, albo tonacja zbliżona, lecz ciemniejsza lub jaśniejsza, co podkreśla harmonię i spójność kompozycji.

Na przykład, jeśli głównym kolorem jest jasna szarość, to kolor dodatkowy może przybrać postać głębokiego grafitu, który wprowadza kontrast, bądź delikatnego pastelowego różu, który subtelnie podkreśla wyrafinowanie i delikatność wnętrza. Poprzez precyzyjny dobór koloru drugorzędnego, budujemy proporcje, które są kluczowe dla harmonijnego wykończenia całej aranżacji.

Dodawanie akcentu kolorystycznego – jak to zrobić?

Ostatnim etapem jest dodanie akcentu kolorystycznego, który pełni istotną funkcję w harmonijnej aranżacji. Kolor akcentujący, stanowi 10% palety barw. Powinien przyciągać uwagę i nadać charakteru pomieszczeniu. Może to być intensywny odcień czerwieni, który wprowadza energię i pasję, soczysta zieleń, która odświeża i ożywia przestrzeń, albo wyrazisty odcień niebieskiego, który dodaje spokoju i elegancji.

Akcentem mogą być m.in. różnorodne dodatki, takie jak poduszki, obrazy czy dekoracje. Akcent powinien być subtelny, lecz efektowny i musi stanowić kontrast, który wyróżnia i urozmaica wnętrze, nadając mu niepowtarzalnego charakteru. Dodając taki akcent, finalizujemy kompozycję, która w pełni odzwierciedla zasady równowagi, harmonii i estetyki.

Zachowanie równowagi

Kluczowym elementem w tworzeniu harmonijnych wnętrz za pomocą zasady 60/30/10 jest zachowanie proporcji i równowagi kolorów. Ważne jest, aby żaden z kolorów nie dominował zbyt mocno i nie tworzył przytłaczającej atmosfery. Dlatego warto trzymać się zasady proporcji i umiejętnie rozłożyć kolory w całym pomieszczeniu. Poprzez zachowanie równowagi kolorów, gdzie żaden z nich nie przeważa nad pozostałymi, budujemy harmonijną aranżację, w której każdy kolor pełni swoją istotną funkcję. Dzięki temu unikamy chaosu i przesytu kolorami, tworząc przestrzeń, która emanuje spokojem i estetyką.

Pamiętajmy jednak, aby wybrać odpowiednią paletę kolorów. Wszystkie barwy, zarówno te zdobiące ściany, meble, zestawy wypoczynkowe, fotele jak i te przybierające postać dekoracji powinny ze sobą współgrać.

projekt wnętrza, akcenty w kolorze butelkowej zieleni, różu i złota

Zasada 60/30/10 a dynamika przestrzeni

Zastosowanie zasady 60/30/10 pozwala na stworzenie przestrzeni o dynamicznym charakterze, gdzie odpowiednie proporcje kolorów nadają głębi i interesujących wizualnych efektów całemu pomieszczeniu. Precyzyjne rozmieszczenie głównego koloru, koloru dodatkowego i koloru akcentującego pozwala na podkreślenie najważniejszych elementów aranżacji i wydobycie ich unikalnego charakteru. Ta zrównoważona dynamika przestrzeni sprawia, że wnętrze staje się nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne. Zapewnia ono użytkownikom komfort i przyjemność przebywania w nim.

Aranżacja wnętrza a oświetlenie

Oświetlenie ma ogromne znaczenie dla atmosfery w pomieszczeniu, dlatego warto zadbać o odpowiednią jego jakość. Światło o ciepłej barwie wywołuje uczucie ukojenia, relaksu i świetnie sprawdza się podczas wypoczynku. Z kolei światło o zimnej barwie pobudza zmysły i dodaje energii, co może być szczególnie przydatne podczas wykonywania zadań wymagających skupienia.

Jeśli chcemy stworzyć wnętrze, które będzie odpowiednie dla różnych sytuacji, warto rozważyć zastosowanie światła o neutralnej barwie, które jest bardziej uniwersalne i pasuje do różnych rodzajów aktywności.

Podsumowanie

Postępowanie według zasady 60/30/10 pozwala na łatwe tworzenie wnętrz, które emanują harmonią i estetyką. Bez względu na styl wnętrza, zasada ta jest uniwersalna i sprawdza się w każdej aranżacji. Dzięki prostocie tej metody nawet początkujący projektanci wnętrz mogą stworzyć przestrzeń, która zachwyci swoją równowagą kolorów i harmonią.

Dobierając poszczególne kolory w odpowiednich proporcjach, możemy stworzyć przestrzeń, która będzie zachwycać swoją estetyką i spójnością. Warto zatem zastosować tę prostą zasadę podczas aranżacji mieszkania, by stworzyć wnętrza pełne uroku!

4/5 - (1 vote)

Category: PoradyWszystkie wpisy

Article by:ErgoExpert