Cechy dobrego fotela gamingowego

Jakie są najważniejsze cechy dobrego fotela gamingowego?

Fotel dla gracza – czyli fotel gamingowy – to absolutny must have na stanowisku każdego gracza komputerowego. Idealnie dopracowany, funkcjonalny, ergonomiczny, a więc i bardzo wygodny, designem dogania trendy przyszłości. Co powinieneś wiedzieć o fotelu gamingowym, zanim wybierzesz swój własny? Dowiedz się, jakie są najistotniejsze cechy porządnego fotela do grania.

Dla wytrawnego gracza, który swojej pasji poświęca sporo wolnego czasu, liczy się kilka atrybutów, które ułatwiają mu granie i sprawiają, że spędzany czas jest komfortowy: dobre biurko gamingowe, które spełni wszystkie potrzeby funkcjonalne, nowoczesna klawiatura gamingowa, mysz, duży monitor, słuchawki oraz… fotel dla gracza. Ten ostatni ma szczególne znaczenie, opowiemy dziś o tym dlaczego.

Fotele gamingowe dostępne na rynku

Najważniejsze cechy dobrego fotela gamingowego - Fotel gamingowy Xilium Gaming Chair Blue
Fotel gamingowy Xilium Gaming Chair Blue

Branża meblowa nadąża za potrzebami rynku, sklepy oferują więc mnóstwo różnych opcji w kategorii foteli gamingowych. Różnią się nie tylko wyglądem, ale również funkcjonalnością, jakością, no i ceną. Co jest ważne i na które cechy fotela zwrócić szczególną uwagę?

Fotel dla gracza, choć stanowi ważny element świata rozrywki i spędzania wolnego czasu, może z powodzeniem również służyć do pracy. Analizę ofert potraktuj więc poważnie i wybierz świadomie, bo jeśli będziesz w fotelu spędzał całe dnie w pracy, a później kilka godzin grając – to wygoda i jakość będą miały wpływ na twoje zdrowie.

Zaczniemy od ceny. Staramy się na każdym kroku szukać oszczędności, ale fotele gamingowe to produkty na długie lata. Porządny fotel dla gracza powinien być na tyle wysokiej jakości, żeby sprostać intensywnej eksploatacji i nie wymusić po roku wymiany na nowy. Nie wybieraj więc wyłącznie pod kątem najniższej ceny.

Fotel dla gracza – regulacja fotela

Niezwykle istotną kwestią jest ergonomia. W przypadku krzeseł, sprowadza się do umożliwienia siedzenia w komfortowej, zdrowej pozycji, która jest zgodna z potrzebami fizjologicznymi ludzkiego ciała. Ergonomia w przypadku foteli biurowych to po prostu regulacja fotela:

  • Regulowana wysokość siedziska.
  • Regulacja kąta odchylenia oparcia.
  • Możliwość bujania z blokadą pozycji.
  • Wielopłaszczyznowo regulowane podłokietniki.
  • Regulacja zagłówka.

Powyższa lista to takie konieczne minimum. Regulacja fotela w wymienionym zakresie jest z reguły dostępna w większości dobrych modeli. Fotel dla gracza, w którym te parametry mogą być dopasowywane do użytkownika zapewnią wygodę, dbając równocześnie o zdrowy kręgosłup i brak dolegliwości bólowych na skutek wielogodzinnego siedzenia.

Dlaczego regulacja fotela jest tak istotna?

Najważniejsze cechy dobrego fotela gamingowego - Fotel gamingowy Huzaro Combat 8.0 White
Fotel gamingowy Huzaro Combat 8.0 White

Zaczynając od tego, co najważniejsze… Regulowana wysokość fotela pozwoli dostosować ustawienia do wzrostu. Większość dostępnych modeli dopasowana jest do średniej, oznacza to, że będą pasowały zakresem do wzrostu większości użytkowników. Regulowane oparcie nie tylko pozwala dopasować pozycję fotela do indywidualnych preferencji, ale również zwiększa wygodę, dając możliwość zaczerpnięcia w odchylonej pozycji odrobiny relaksu. Regulacja zagłówka pozwala podeprzeć (i odciążyć) kręgosłup w jego odcinku szyjnym, który z reguły dość mocno cierpi na utrzymywaniu wielogodzinnej pozycji siedzącej. Regulowane podłokietniki natomiast, pozwalają ustawić parametry w taki sposób, aby oparcie pod łokciami i przedramionami stanowiło przedłużenie blatu biurka – czyli ergonomicznie i z troską o brak bólu w stawach (łokciach i nadgarstkach).

Jakie cechy mogą jeszcze mieć fotele gamingowe dostępne na rynku?

Lista najważniejszych cech, które powinien posiadać porządny fotel dla gracza wcale nie została jeszcze wyczerpana – na co jeszcze można liczyć?

Jakość. Zwróć uwagę na jakość wybieranej marki. Producent powinien cieszyć się uznaniem i dobrymi ocenami użytkowników.

Tapicerka. Bez względu na to, czy wybierasz naturalną skórę, ekoskórę czy tkaninę, powinien to być solidny, miękki materiał, który będzie odporny na użytkowanie, czyszczenie, a także będzie zapewniał cyrkulację powietrza.

Wytrzymałość. Niektóre fotele gamingowe są przeznaczone dla graczy o większej wadze – takie informacje znajdziesz zawsze w opisie produktu. Bez względu na gabaryty gracza konieczny jest porządny system jezdny – czyli niezawodny mechanizm oraz kółka, które nie porysują powierzchni, na której będą się poruszać oraz wytrzymałe mechanizmy, służące do regulacji.

Fotel dla gracza – a może dodatkowe udogodnienia?

Najważniejsze cechy dobrego fotela gamingowego - Fotel gamingowy Stema Ryder Extreme
Fotel gamingowy Stema Ryder Extreme

Sprawdź jakie udogodnienia może zapewnić fotel dla gracza:

Kubełkowe siedzenie. Profilowane i na stelażu, przypominające fotele w samochodach wyścigowych. Kubełkowe siedzenia podnoszą komfort, sprawiają także, że fotel wygląda jeszcze bardziej nowocześnie.

Wysuwany podnóżek. Bardzo fajny gadżet, który zwiększa wygodę. Jeśli pod blatem biurka gracz ma wystarczająco dużo miejsca, może w pozycji z opartymi na podnóżku nogami grać, a jeśli nie, to może sobie pozwolić na przyjemny relaks między rozgrywkami.

Wbudowane oświetlenie. Oświetlenie LED pozwala grać w mroku – bez użycia oświetlenia, dostępnego w pokoju. Ma często wielokolorowe opcje wyboru i sterowanie za pomocą niewielkiego pilota.

Wbudowana wentylacjas. Kolejny gadżet w nowoczesnym fotelu gamingowym, który nie tylko dodaje mu stylu, ale przede wszystkim, zwiększa komfort użytkowy.

Od jakiego wieku fotel dla gracza?

Najważniejsze cechy dobrego fotela gamingowego - Fotel gamingowy Huzaro Ranger 6.0
Fotel gamingowy Huzaro Ranger 6.0

Przeważnie fotele gamingowe dostępne na rynku adresowane są do dorosłych użytkowników. Nie oznacza to jednak, że jeśli masz w domu młodszego gracza, nie znajdziesz dla niego odpowiedniego fotela. Jeśli fotel dla gracza ma wpisywać się w potrzeby dzieci lub młodzieży, upewnij się, że będzie odpowiedni dla wzrostu użytkownika. Znajdziesz fotele gamingowe już dla dzieci od 100 cm wzrostu.

Regulacja fotela w takim wypadku polega na tych samych opcjach – regulowane podłokietniki, regulacja fotela w obrębie oparcia, wysokości siedziska czy zagłówka, tak samo dopracowany jest futurystyczny design wraz z kolorystyką. Różnica polega w zasadzie tylko na gabarytach fotela. W przypadku dzieci i młodzieży ergonomia ma jeszcze większe znaczenie, wpływa bowiem na kształtowane nawyki i postawę młodego użytkownika.

Ocena post

Category: PoradyWszystkie wpisy

Tags:

Article by:ErgoExpert