Jak wybrać krzesło dla dziecka?

Pytanie jak wybrać krzesło dla dziecka zadaje sobie wielu rodziców. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, jak istotna jest taka decyzja i jak duży wpływ ma dla wygody oraz zdrowia dziecka.

Krzesło dla dziecka – dlaczego to taka ważna decyzja?

Jak wybrać krzesło dla dziecka - krzesło Fundesk Delizia
Krzesło Fundesk Delizia

Krzesła dla małych dzieci mają to do siebie, że albo wystarczają na krótko, albo muszą rosnąć wraz z dzieckiem. Krzesło dla 5 latka będzie musiało mieć zupełnie inną wysokość, niż mebel dla 10 latka. Dla obu natomiast ergonomiczne krzesło przy biurku ma ogromne znaczenie zdrowotne. Dzieciństwo to czas, w którym kształtują się nawyki i postawa. Porządne krzesło z możliwością regulacji pozwoli dostosować wysokość i ułożenie krzesła do indywidualnych potrzeb, wzrostu, a co więcej, podwyższać je wraz z przybywającymi dziecku centymetrami, umożliwiając zwiększenie oszczędności w domowym budżecie.

Urządzasz pokój młodzieżowy ze skosami? Sprawdź jak urządzić pokój młodzieżowy na poddaszu – skorzystaj z naszych tipów i wykorzystaj maksymalnie potencjał przestrzeni. Zapraszamy do lektury!

Ergonomia, czyli elastyczne dopasowanie do potrzeb, pozwala zadbać o sylwetkę, utrzymać proste plecy, wyrobić zdrowe nawyki, a przy tym zapewnia również dziecku maksimum wygody podczas odrabiania lekcji.

Elastyczne dopasowanie – to kryterium numer 1!

Jak wybrać krzesło dla dziecka - Fotel młodzieżowy Halmar Nody
Fotel młodzieżowy Halmar Nody

Im więcej opcji regulacji posiada wybrane krzesło dla dziecka, tym łatwiej będzie je dopasować do indywidualnych proporcji sylwetki. Wypunktujmy te najważniejsze:

  • Wysokość – to podstawa i rzecz najważniejsza. To dzięki regulacji wysokości zyskasz pewność, że nie będziesz musiał kupować nowego krzesła zbyt szybko oraz że uda ci się dostosować wysokość do indywidualnych proporcji ciała dziecka.
  • Pochylenie oparcia – to opcja, która pozwala dopasować krzesło do potrzeb i znacząco zwiększa wygodę użytkową. Poprawia komfort pracy i umożliwia swobodny odpoczynek podczas przerw między kolejnymi zadaniami.
  • Regulacja podłokietników – to rzecz bardzo istotna. Wybierasz krzesło dla dziecka? Nie zapomnij przyjrzeć się podłokietnikom! Sprawdź dlaczego podłokietniki do fotela są tak ważne i wybierz krzesło biurowe świadomie.
    Dzięki możliwości prawidłowego ułożenia rąk względem ciała (zgięcie około 90 stopni) podłokietniki pomagają utrzymać prawidłową postawę. Pozwalają również co jakiś czas dać rękom chwilę wytchnienia.
  • Kółka – o tym, jak mobilne i dynamiczne są dzieci, nikogo nie trzeba przekonywać. Krzesło, które umożliwia łatwe przestawianie go z miejsca na miejsce jest w dziecięcym pokoju dosłownie na wagę złota!

Jakie krzesło do biurka dla chłopca?

Jak wybrać krzesło dla dziecka - Krzesło dziecięce Halmar Gol
Krzesło dziecięce Halmar Gol

W kwestii funkcjonalności krzesło do biurka dla chłopca nie różni się niczym od dziewczęcego. Jeśli zadbasz o powyższe kryteria, dziecko będzie na pewno zadowolone. Skupić należy się więc na designie.

Jakie kolory są zatem modne i jaki styl sprawi, że koledzy syna pozazdroszczą ekstremalnie młodzieżowego wnętrza? Dzieci lubią żywe, intensywne barwy, które korespondują z ich energią. Dla chłopców odpowiednie będą wszystkie możliwe odcienie szarości – która zresztą według Instytutu Pantone jest kolorem roku 2021, czerń i dodatki – jaskrawe zielenie, fiolety czy jeden z wielu dostępnych odcieni niebieskiego. Jeśli dziecko jest fanem sportu, może sprawdzi się model z deseniem piłek nożnych?

Jakie krzesło do biurka dla dziewczynki?

Jak wybrać krzesło dla dziecka - krzesło dziecięce Nowy Styl CARTOONS LINE GTP ts28
Krzesło dziecięce Nowy Styl CARTOONS LINE GTP ts28

Funkcjonalna strona wyboru krzesła – jak wspomnieliśmy – nie rozróżnia płci. Kolorystyka jest natomiast absolutnie kluczowa, i wie o tym każdy rodzic małej królewny!

Dziewczynki chętnie wybierają odcienie fioletu, różu, pastelowe błękity. Jeśli meble w dziewczęcym pokoju mają wielokolorowe fronty, a kolorowe dodatki przyprawiają o zawrót głowy, można pójść w kierunku stonowanych szarości, które doskonale komponują się ze wszystkimi kolorami świata.
 
 
 

Tak szybko rosną… Czyli jak nadążyć za wiekiem?

Jak wybrać krzesło dla dziecka - krzesło młodzieżowe Entelo Petit
Krzesło młodzieżowe Entelo Petit

Poznaliśmy już najważniejsze kryteria ergonomii, szepnęliśmy słówko o najchętniej wybieranych kolorach, pora zastanowić się nad wysokościami. Gabaryty wybieranego krzesła mają znaczenie i dobierane być powinny z uwzględnieniem wieku dziecka.

Krzesło dla małego dziecka o wzroście do 95 cm powinno mieć siedzisko na wysokości 20 cm. Dla dzieci do 116 cm wzrostu, siedzisko powinno znajdować się na wysokości do 26 cm. Jeśli dziecko sięga wzrostem już do 120 cm, siedzisko powinno znajdować się na wysokości 31 cm, natomiast młodzież do wzrostu 142 cm powinna mieć możliwość wyregulowania siedziska do wysokości około 35 cm. Jakie krzesło do biurka dla pierwszoklasisty? Możesz kierować się kryterium wytycznych wzrostowych, ale ważniejszy jest tak naprawdę zakres regulacji. Powyższe dane to bowiem ogólne normy, mogą ułatwić wybór i orientację, ale nie należy trzymać się ich co do milimetra. Zwłaszcza mając na uwadze fakt, że mimo podobnego wzrostu, ciała dzieci mają po prostu inne proporcje (długość tułowia względem nóg). Im więc większy zakres regulacji posiada wybrane krzesło do biurka, tym rzadziej będzie wymagało wymiany w miarę wzrostu malucha.

Bez względu na to jakie krzesło obrotowe dla dziecka wybierzesz, pamiętaj o tym, co najważniejsze – regulacja, miękkie i wygodne siedzisko oraz styl, który trafi w gust małego użytkownika. A jeśli chcesz, żeby dziecko pokochało swoje nowe krzesło od pierwszego wejrzenia, zadbaj o detale – na przykład komfortowa podstawka na plecak na stelażu z kółkami i odlotowy design.
 

Ocena post

Category: Wszystkie wpisyPorady

Tags:

Article by:ErgoExpert