Bello Giardino - Zestaw mebli ogrodowych VENTURA

Technorattan – udoskonalony twór natury

Ciemne i chłodne zimowe miesiące już za nami, zaczynamy więc coraz częściej myśleć o wypoczynku na łonie przyrody. Przyjęcie w ogrodzie, rodzinny grill, a może filiżanka herbaty na tarasie po nużącym dniu pracy? Trzeba przyznać, że wiosną mało co brzmi tak kusząco, i to niezależnie od tego, czy posiadamy przestronny ogród, czy do dyspozycji mamy nieduży balkon. Oczywiście każdy z nas inaczej wyobraża sobie idealny relaks na świeżym powietrzu.

Odpoczywamy w gronie przyjaciół, sącząc wino, lub w towarzystwie dobrej książki z filiżanką aromatycznej kawy. Wszyscy doceniamy jednak rozkoszne ciepło promieni słonecznych i… wygodne meble. Komfortowe, estetyczne meble ogrodowe o naturalnym wyglądzie, będące obietnicą błogiego wypoczynku. Ekologiczne, bezpretensjonalne i swojskie. Trochę rustykalne, ale też eleganckie… Czy ktoś wyobraził już sobie rattan? My zachęcamy do tego, aby pójść trochę dalej – w stronę technorattanu.

Technorattan – co to jest?

Nazywany czasem polirattanem, jest niczym innym, jak syntetyczną odmianą rattanu – czyli jego sztucznym odpowiednikiem. Wykonany w całości z syntetycznych włókien polietylenowych, zwanych syntetyczną żywicą. To właśnie im zawdzięcza swoją niezwykłą trwałość, odporność na wilgoć, słońce czy nawet śnieg! Bardzo odporny na wszelkie zmiany pogodowe i jeśli pozbawić go tapicerowanych dodatków, z powodzeniem może stać w ogrodzie przez całą zimę. Właściwości surowca powodują, że jest bardzo przyjazny w obróbce i formowaniu. Dzięki temu, meble z technorattanu przybierają czasem bardzo finezyjne formy.

Rattan kontra technorattan

Naturalny rattan znany jest człowiekowi od dawna, a pierwsze meble rattanowe powstały już w czasach starożytnych. Nic w tym dziwnego – jest to materiał niezwykle elastyczny, pozwalający na dowolne kształtowanie i tworzenie najróżniejszych elementów wystroju wnętrz: mogą to być efektowne donice, fotele lub łóżka ogrodowe, albo wyrafinowane plecione komplety mebli.

Niestety, rattan ma ograniczoną trwałość. Wystawiany na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych szybko traci swój atrakcyjny wygląd. Jaki jest na to sposób? Oczywiście, możemy starać się przedłużyć żywotność mebli rattanowych, lakierując je, konserwując i pilnując, by nie były narażone na długotrwałą ekspozycję na ostrym słońcu, które powoduje odbarwienia. Ale jest jeszcze jedna, prosta rada – dokonać właściwego wyboru już na samym początku.

Technorattan to jeden z tych cudownych przypadków, gdy człowiekowi udało się udoskonalić twór matki natury. Jest to wysokiej jakości materiał polietylenowy, posiadający wszystkie zalety naturalnego rattanu, pozbawiony jednak jego wad. Lekki, łatwy w czyszczeniu i trwały, dostępny jest w różnych kolorach, które nie poddają się niszczącemu promieniowaniu UV.

Zalety i wady technorattanu:

Zalety:

  • Jest tworzywem całkowicie nieszkodliwym dla środowiska, zarówno w procesie produkcji, jak i użytkowania i składowania. Może być poddawany całkowitemu recyclingowi.
  • Jest niezwykle trwały.
  • Bardzo łatwo utrzymać go w czystości – wystarczy do tego wilgotna ściereczka.
  • Odporny na uszkodzenia mechaniczne, temperatury graniczne oraz na promieniowanie słoneczne – nie wymaga specjalnego przechowywania poza sezonem.
  • Nie posiada substancji toksycznych, więc jest bezpieczny dla dzieci.

Wady

  • Cena – technorattan, ze względu na proces produkcji, jest niestety droższy od swojego naturalnego, drewnianego odpowiednika. Cenę jednak równoważy wytrzymałość, bowiem meble z technorattanu przetrwają wiele dłużej (średnio 15 lat!).
  • Technorattan jest taki, jakim go wybieramy w dniu zakupu – w przeciwieństwie do mebli z drewna, nie można go malować.

Rodzaje mebli technorattanowych

Technorattan produkowany jest w trzech rodzajach „splotu”. Technorattan okrągły, półokrągły oraz płaski. Choć wiele je łączy, są między nimi drobne różnice.

  • Technorattan okrągły uważany jest za najbardziej podobny do naturalnego rattanu. Z tej przyczyny uznawany jest również za najbardziej elegancki. Jego cena jest najwyższa, a wynika to z procesu produkcji. Plecione ręcznie meble wytwarza się trudniej w przypadku okrągłego „pędu” o zmniejszonej elastyczności. Równocześnie takie meble są najbardziej wytrzymałe ze względu na grubość „pędu” w przekroju.
  • Technorattan półokrągły jest zaokrąglony tylko z jednej strony (od zewnątrz) – wciąż wygląda elegancko i stylowo. To taki złoty środek między opcją płaską, a okrągłą. Meble z półokrągłego technorattanu są tańsze od tych z okrągłego, ale droższe od tych z płaskiego tworzywa.
  • Technorattan płaski wizualnie jest najbardziej nowoczesny, no i stylistycznie najdalej mu do okrągłych pędów naturalnego rattanu. Meble z niego kosztują najmniej, ale równocześnie z racji najmniejszej grubości „pędu”, jest uznawany za najmniej trwały.

Meble z technorattanu to funkcjonalne i eleganckie wyposażenie ogrodu lub wnętrza. Marka Bello Giardino proponuje zarówno krzesła ogrodowe, jak też wieloelementowe zestawy mebli wypoczynkowych, które kiedyś dostępne były wyłącznie w ekskluzywnych hotelach, a dziś mogą zagościć w ogrodzie każdego z nas.

Meble z technorattanu opinie

Technorattan wkroczył do naszych ogrodów z impetem już wiele lat temu i nie zanosi się, aby cokolwiek miało mu zagrozić. Chętnie wykorzystywany w domach prywatnych, ale również hotelach, obiektach użyteczności publicznej i wszędzie tam, gdzie liczy się solidna wytrzymałość. Nic więc dziwnego, że cieszy się nieposzlakowaną opinią.

Opinie o meblach z technorattanu są świetne. Klienci doceniają przyjazne użytkowanie – plamy z kremów do opalania, tłuszcz z grilla lub słodkie napoje – zupełnie mu nie straszne. Wystarczy trochę wody i każde zabrudzenie znika bez śladu. W opiniach popularne jest również stwierdzenie, że zaletą nie do przecenienia jest fakt, iż o meblach z technorattanu w ogóle nie trzeba pamiętać. Nagła ulewa, zostawienie mebli na zimę w ogrodzie czy spadający na nie śnieg, nie zagrażają im w najmniejszym stopniu. W najgorszym wypadku mogą wymagać odkurzenia.

Okazuje się również, że ich wyższa od naturalnego rattanu cena zupełnie nie przeszkadza, jeśli uwzględni się trwałość mebli. Nawet najlepsze meble z naturalnego surowca nie mają szans przetrwać kilkunastu lat bez żadnego uszczerbku – w przeciwieństwie do mebli z technorattanu, które zwykle nawet po 20 latach wyglądają wciąż doskonale!
 
 

Ocena post

Category: PoradyWszystkie wpisy

Tags:

Article by:ErgoExpert