Białe łóżko z materacem

Ranking najlepszych materacy do spania – jaki materac wybrać?

Materace do spania są niezwykle istotne dla naszego komfortu. Ponieważ na sen przeznaczamy średnio 1/3 naszego życia, warto zgłębić temat i dowiedzieć się o nich więcej. Dzięki temu podejmiesz świadomą decyzję i wybierzesz materac idealny – taki, który zapewni ci zdrowy, wygodny sen i świetne samopoczucie każdego ranka.

Ranking materacy

Ranking materacy - Materac lateksowy Hevea Family Medicare Plus
Materac lateksowy Hevea Family Medicare Plus

Producenci materacy mają od wielu lat „ręce pełne roboty”. Rynek materacy rozwija się bowiem niezwykle dynamicznie, oferując klientom liczne nowości i udogodnienia. To dzięki nim każdy z nas może spać wygodnie, dobierając materac do indywidualnych potrzeb.

Choć rankingi bywają subiektywne, spróbujemy opowiedzieć szczegółowo o tym, czego można oczekiwać od materaca, jakie materace są najlepsze według opinii użytkowników i rozwiejemy kilka powszechnych mitów – postaramy się rozjaśnić temat materacy, ułatwiając wam wybór.

Jaki materac wybrać?

Twarde, miękkie, lateksowe, piankowe, z gryką, kokosem, ze sprężynami lub bez – wybór materacy jest ogromny. Odpowiednio dobrany materac powinien zagwarantować głęboki i dobry sen, brak dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa, całego układu kostnego oraz mięśniowego, krótko mówiąc – dobre samopoczucie o poranku i energię na całodzienne zmagania.

Materac zawsze powinien być dobierany do indywidualnych potrzeb. Wynika to z faktu, że mamy różne oczekiwania względem wygody, różną wagę, a podczas snu przyjmujemy różne pozycje. Wszystkie te kryteria mają bardzo istotny wpływ na to, jaki materac będzie dla nas najwygodniejszy.

Fakty i mity – czyli cała prawda o materacach

Ranking materacy - Materac piankowy Hevea Fitness Cosmo
Materac piankowy Hevea Fitness Cosmo

Jak często słyszałeś, że zdrowy materac to twardy materac? To jeden z najczęściej powtarzanych mitów. I choć w przypadku wielu osób jest to prawdą, to nie jest to prawdą uniwersalną. Twardy materac wymaga bowiem odpowiednio dużej wagi użytkownika. Drugim, często powielanym, mitem jest twierdzenie, że najzdrowsze materace to te, które zawierają dodatki w postaci gryki, kokosu czy trawy morskiej. Jest w tym nieco prawdy – takie materace jak najbardziej mogą być zdrowe i mogą zgrabnie wpisać się w wymagania, ale z całą pewnością nie jest to odpowiedni wybór dla wszystkich.

Prawdą uniwersalną natomiast jest fakt, że każdy materac powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb. Dlatego zanim wybierzesz dobry materac dla siebie, powinieneś lepiej poznać ten temat.

Materace lateksowe, materace z pianki czy kieszeniowe?

Ranking materacy - Materac nawierzchniowy Hevea Topper Visco
Materac nawierzchniowy Hevea Topper Visco

Ranking materacy – co najczęściej wybierają klienci?

  • Materace lateksowe. Doskonałe dla alergików, powstają z innowacyjnych materiałów. Dostępne są w bogatej gamie twardości i grubości, umożliwiając dobór do indywidualnych potrzeb.
  • Materace z pianki. Lekkie, kompatybilne z większością łóżek i stelaży. Innowacyjna pianka wysokoelastyczna czy termoelastyczna (memory), wpisuje się w wysokie oczekiwania użytkowe, doskonale dostosowując się do krzywizn ciała.
  • Materace ze sprężynami. Sprężynowe lub kieszeniowe. Innowacyjne rozwiązania, wysokiej jakości sprężyny, zwykle otulone nowoczesnymi okładzinami, zwiększającymi komfort użytkowy. Dostępne w bogatej ofercie poziomów twardości do wyboru.

Dodatki – gryka, kokos, trawa?

Ranking materacy - Materac lateksowy Hevea Prestige
Materac lateksowy Hevea Prestige

Obok podstawowych wersji materacy, dostępne są również materace (w zasadzie każdego typu) z dodatkami. Znasz je wszystkie?

  • Kokos. Dzięki naturalnie zawartym we włóknach kokosa solom mineralnym, są odporne na rozwój roztoczy i bakterii, są więc polecane alergikom. Kokos zwiększa poziom twardości materaca.
  • Gryka. Zwiększa twardość materaca, zapewnia wysoką higienę, działając grzybobójczo, bakteriobójczo i zapewniając wysoki poziom cyrkulacji powietrza.
  • Trawa morska. Wkład opracowany z myślą o alergikach i astmatykach (uwalnia do wdychanego powietrza jod). Zwiększa poziom twardości materaca.

Uniwersalne oznaczenia twardości materacy

Ranking materacy - poziomy twardości

Nadal nie wiesz jaki materac kupić? Producenci zunifikowali oznaczenia poziomów twardości, ułatwiając użytkownikom wybór. I tak, materace H1 to materace miękkie, H2 nazywane są średnimi, H3 to materace twarde, a oznaczone symbolem H4 są najtwardsze.

  • H1 sprawdzają się w przypadku osób o niskiej wadze. Dobre dla dzieci i dorosłych o drobnej posturze. Użytkownicy o wyższej wadze będą się w takim materacu niekomfortowo „zapadać”.
  • H2 są idealne dla użytkowników o wadze od 50 do 80 kg.
  • H3 przeznaczone są dla osób o wadze powyżej 80 kg.
  • H4 to materace dla użytkowników o wadze powyżej 110 kg.

Zatem jaki materac będzie najlepszy?

Pierwszym krokiem w wyborze dobrego materaca jest ustalenie głównych kryteriów– wybór zgodny z przedziałem wagowym oraz preferencjami. Istotną kwestią jest sprawdzenie, czy w ulubionej pozycji (w której śpisz najczęściej) twój kręgosłup ma odpowiednie podparcie. Sprawdzisz to leżąc na materacu i wsuwając dłoń na wysokości lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Jeśli nie możesz wcisnąć dłoni, oznacza to, że materac jest zbyt miękki (za mocno się zapadłeś). Nie powinieneś również zastać tam dużego luzu, to oznacza, że materac jest zbyt twardy i nie dopasuje się do twojego ciała. Jeśli materac jest odpowiedni, dłoń powinna zmieścić się z bardzo delikatnym oporem.

Czy dobry materac to tani materac?

Ranking materacy - Materac lateksowy Hevea Comfort
Materac lateksowy Hevea Comfort

Choć trudno jednogłośnie ogłosić króla materacy, bo materace do spania ranking jest kwestią bardzo indywidualną, to z całą pewnością można stwierdzić, że na porządnym materacu nie można oszczędzać. To element wyposażenia, który choć nie jest widoczny, nie zdobi wnętrza, ma znaczenie wyłącznie dla właściciela, to jest jednak niezwykle ważny dla jakości życia.

Podejrzanie tanie materace idą zwykle w parze z bardzo niską jakością materiałów. A to bez wątpienia wpływa na jakość snu. Zanim więc zaoszczędzisz na własnym komforcie, upewnij się, że wybrany producent zna się na materacach, korzysta z porządnych jakościowo surowców i cieszy się dobrymi opiniami użytkowników.

Dobry materac do spania bez problemu powinien poradzić sobie z wieloma latami użytkowania. Ten najtańszy z kolei, będzie najpewniej wymagał wymiany bardzo szybko.
 

Ocena post

Category: Porównania, rankingiPoradyWszystkie wpisy

Tags:

Article by:ErgoExpert