Lampa do jadalni

Oświetlenie w salonie – zasady dobrego oświetlenia

Salon to pomieszczenie, w którym spędza się dużo czasu. Rodzinne oglądanie filmów podczas wieczornego i weekendowego lenistwa, wspólne czytanie książek, a także małe i większe przyjęcia w gronie rodziny i przyjaciół zazwyczaj odbywają się właśnie tam. Jak sprawić, aby to pomieszczenie zachęcało swoją przytulnością? Ciepły i sprzyjający odpoczynkowi klimat w salonie można w łatwy sposób stworzyć za pomocą odpowiedniego oświetlenia. Nie od dziś wiadomo przecież, że światło ma wielką moc i potrafi odmienić każdą przestrzeń. Zasady dobrego oświetlenia to ważny aspekt, który warto wziąć pod uwagę, projektując swój wymarzony salon. Wydaje Ci się, że odpowiednie dopasowanie oświetlenia to zadania dla specjalistów i ciężko poradzić sobie z tym we własnym zakresie? Nic bardziej mylnego. Dzięki temu wpisowi przekonasz się, jakie to proste!

Oświetlenie salonu – jakie ma znaczenie?

Oświetlenie, które często mylnie uznawane jest za niepozorny element projektu salonu, odgrywa niebagatelną rolę w całościowym odbiorze wnętrza. Różne jego typy mogą przynieść bowiem zupełnie odmienny efekt. Warto wiedzieć, że źle dobrane światło potrafi skutecznie zaburzyć wystrój salonu, nawet jeśli został zaprojektowany z dbałością o najmniejszy detal. Ważnym aspektem projektowania oświetlenia są oczywiście indywidualne odczucia i preferencje użytkowników – barwy i typy oświetlenia, które można uzyskać za pomocą różnego rodzaju źródeł światła, będą odmiennie wpływały na samopoczucie użytkowników wnętrza. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem może okazać się przetestowanie różnych wariantów, by na podstawie odczuć związanych z poszczególnymi propozycjami wybrać spełniające oczekiwania oświetlenie w salonie.

Aranżacja oświetlenia w salonie – liczy się nie tylko funkcjonalność

stół biały do salonu
Stół biały Halmar Alexander

Ciekawe oświetlenie salonu – oprócz spełniania swojej podstawowej funkcji – może również być piękną, nietypową ozdobą i uzupełnieniem wyposażenia każdej przestrzeni. Mnogość modeli żyrandoli sufitowych, kinkietów, czy lamp pozwala na dowolne aranżacje, które ułatwią funkcjonowanie w pomieszczeniu, a dodatkowo poprawią jego estetykę. Z dbałością dobrane oświetlenia w salonie to ważny etap urządzania niniejszej przestrzeni, która często i nie bez powodu określana jest mianem serca domu. Marzy Ci się miejsce relaksu i zasłużonego odpoczynku z idealnie dobranym, pięknym oświetleniem? Koniecznie czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak to osiągnąć.

Oświetlenie w salonie – od czego warto zacząć?

Zastanawiasz się, od czego rozpocząć aranżację świetlną w swoim salonie? W zasadzie już na etapie projektowania salonu warto przemyśleć, w jakiej estetyce zostanie on utrzymany – meble takie jak stoły czy minimalistyczne aranżacje będą bowiem wymagały zupełnie innego oświetlenia niż te, stylizowane na ulubiony motyw wnętrzarski. Oświetlenie musi bowiem współgrać z całym pomieszczeniem, służąc relaksowi i odpoczynkowi. Odpowiedni dobór oraz zmyślne rozstawienie oświetlenia pozwala w łatwy sposób optycznie je powiększyć lub rozjaśnić w przypadku, gdy dopływ naturalnych promieni słonecznych z jakiegoś powodu jest ograniczony. Niniejsze aspekty sprawiają, że z pozoru błahy element wystroju, jak oświetlenie salonu, okazuje się niezwykle pomocnym narzędziem w wielu aranżacjach.

Oświetlenie w salonie – jaką barwę światła wybrać?

Nie od dziś wiadomo, że kolor oświetlenia ma ogromne znaczenie. Warto mieć na uwadze, że salon to pomieszczenie, w którym spędza się czas głównie na odpoczynku. Z tego względu istotne jest, aby oświetlenie salonu sprzyjało relaksowi, zamiast go utrudniać. Odpowiednio dobrana barwa światła nie będzie męczyć oczu ani powodować bólu głowy. Jaki więc kolor światła do salonu wybrać? Wiele osób jest zdania, że relaksowi organizmu sprzyja tak zwane ciepłe światło. Jeśli podzielasz ten pogląd, tego typu oświetlenie możesz zastosować zarówno w meblach, jak i w oświetleniu sufitowym. Uznaje się, że ciepła barwa niejako otula pomieszczenie, nadając mu przytulności, podczas gdy tak zwane zimne światło utrudnia relaks, negatywnie wpływając na zmysły.

Kubatura pomieszczenia a zasady dobrego oświetlenia

Kolejnym istotnym aspektem, który należy uwzględnić podczas doboru oświetlenia salonowego, jest jego wielkość. Zdania w kwestii tego, czy łatwiej oświetlić mały, czy duży salon, są podzielone. Duże salony wymagają przemyślanych i tworzących spójną całość rozwiązań – w takich przypadkach zaleca się umieszczenie w centralnej części pomieszczenia żyrandola sufitowego, który zostanie wyposażony w żarówki dające ciepłą barwę światła. Aby doświetlić poszczególne przestrzenie w salonie, na przykład miejsce do czytania, czy ścianę z ulubionym obrazem, warto postawić dodatkowo na kinkiety ścienne lub lampy podłogowe. Takie rozmieszczenie oświetlenia w salonie z pewnością zagwarantuje Ci optymalny poziom światła niezbędnego do relaksu. W salonach o mniejszej kubaturze wystarczy zazwyczaj jeden żyrandol sufitowy, aby całe pomieszczenie było równomiernie doświetlone. Aby nadać mu przytulności lub wydzielić różne strefy, można również zastosować doświetlenie punktowe.

Ciekawe oświetlenie salonu, czyli nie tylko żyrandole i kinkiety

stolik RTV led do salonu
Szafka RTV Signal Cosmo

Na oświetlenie salonu składają się nie tylko klasyczne i dobrze wszystkim znane kinkiety ścienne i żyrandole sufitowe. Coraz więcej osób decyduje się bowiem na oświetlenie LED. Pasy LED, stanowiące najczęściej stosowane rozwiązanie, stwarzają naprawdę wiele możliwości aranżacyjnych – za ich pomocą można bowiem podświetlić meble jak stoliki RTV czy konkretne strefy salonu, np. jadalnianą czy kącik dziecięcy. Światło ledowe występuje w wielu odcieniach, dzięki czemu bez problemu można dopasować je do klimatu własnego salonu. Z pomocą pasów ledowych możesz uzyskać zarówno tak zwane zimne światło w postaci białych i lekko błękitnych refleksów, jak i efekt stłumionego, ciepłego światła, które idealnie nadaje się do odpoczynku i odprężenia po ciężkim dniu. Warto mieć na uwadze, że żarówki typu LED to nie tylko ciekawe oświetlenie salonu, ale również okazja na oszczędność energii.

Lampy podłogowe – alternatywa dla tradycyjnych żyrandoli

Lampy podłogowe mogą być doskonałym sposobem na oświetlenie w salonie. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są bardzo proste w montażu i dają wiele możliwości aranżacyjnych. Oczywiście w ich przypadku również należy pamiętać o kilku aspektach – między innymi o dobraniu rozmiarów lampy do wielkości pomieszczenia. Zbyt duża lampa zaburzy bowiem cały wystrój salonu, zbyt mała z kolei może „zginąć” w salonowej przestrzeni i być niewystarczającym źródłem światła. Zazwyczaj lampy podłogowe stosuje się jako uzupełnienie głównego oświetlenia.

Rozmieszczenie oświetlenia w salonie – na jaki styl warto się zdecydować?

Wybór stylu żyrandoli, lamp czy kinkietów ściennych w salonie – oprócz indywidualnych preferencji, które są kwestią priorytetową – zależy od tego, w jakiej estetyce utrzymane jest pomieszczenie. Do nieco surowych, nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz świetnie będą się sprawdzać industrialne, proste żyrandole lub lampy, które zarówno oświetlą salon, jak i dodatkowo podkreślą nowoczesny charakter wnętrza. Aranżacja oświetlenia w salonie w tradycyjnym, klasycznym stylu również cieszy się dużą popularnością. Proste i uniwersalne propozycje wkomponują się w wiele różnorodnych wystrojów przestrzeni, zaś bogato zdobione i celowo stylizowane podkreślą wyjątkowy charakter wnętrza.

Zasady dobrego oświetlenia – jakich błędów nie popełniać?

Rozmieszczenie oświetlenia w salonie to ważny aspekt urządzania przestrzeni, który będzie miał bezpośredni wpływ na komfort funkcjonowania wszystkich jej użytkowników. Jakich więc błędów nie popełniać? Przede wszystkim takich, które mają wpływ na podstawowe zadanie oświetlenia w salonie – chodzi oczywiście o niewystarczającą jego ilość czy zastosowanie zbyt mocnych żarówek w jego źródłach. Salon to przecież miejsce odpoczynku i relaksu, a zbyt ostre światło skutecznie utrudnia odprężenie. Oczywiście, jak zostało wspomniane, na samopoczucie wpływ ma również kolor światła – lepiej unikać więc tego zimnego, rażącego w oczy. O czym jeszcze pamiętać w kwestii oświetlenia, aby salon prezentował się doskonale? Zwróć uwagę na rozmiar oświetlenia względem kubatury pomieszczenia – zarówno nazbyt duży, jak i zbyt mały żyrandol lub lampa potrafią skutecznie zaburzyć kompozycję salonu – a tego chcesz przecież uniknąć. Idealne oświetlenie salonu? Dzięki niniejszym wskazówkom z pewnością okaże się doskonałym połączeniem estetyki i funkcjonalności!

Ocena post

Category: Wszystkie wpisyPorady

Article by:ErgoExpert