lampa sufitowa w pokoju nastolatka

Oświetlenie w pokoju dziecka – jak zaaranżować?

Urządzanie pokoju dziecka bywa nie lada wyzwaniem. W tym miejscu nasze pociechy spędzają najwięcej czasu, dlatego przestrzeń ta musi być estetyczna i funkcjonalna. Odpowiednie oświetlenie tego pomieszczenia pomoże nam zadbać o bezpieczeństwo, prawidłowy rozwój i zdrowie dziecka.

Jak więc powinno wyglądać oświetlenie pokoju dziecka? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lamp i jak prawidłowo umeblować to wnętrze? Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek! Koniecznie sprawdź!

Oświetlenie pokoju dziecięcego – jakie wybrać lampy?

Pokój dziecka powinien mieć przede wszystkim dużo dostępu do naturalnego światła dziennego. Ponadto należy umiejętnie go doświetlić za pomocą oświetlenia sztucznego, czyli prawidłowo dobranych lamp.

Wybór oświetlenia uzależniony jest m.in. od wielkości pomieszczenia (wielkości pokoju dziecka). Pokój dziecięcy warto podzielić też na odpowiednie strefy. Wydzielmy więc strefę do nauki, strefę zabawy oraz strefę relaksu i snu. Do każdej z tych stref musimy dobrać odpowiednie światło.

Najważniejsze jest oświetlenie ogólne. Możemy zdecydować się na plafony lub użyć dekoracyjnych lamp wiszących. Lampy wiszące lepiej sprawdzą się do pokoju starszych dzieci oraz do wysokich wnętrz, natomiast plafony mogą z powodzeniem zdobić każdy pokój dziecięcy. Takie lampy powinny doświetlać strefy zabawy i nauki. Oświetlenie pomocnicze z kolei umieśćmy w strefie relaksu i snu oraz w strefie do nauki. Wybierając oświetlenie dodatkowe, można zdecydować się np. na dekoracyjny kinkiet ścienny dedykowany do pokoju dziecięcego. Ważna jest też lampka biurkowa i lampka nocna.

Ciekawym pomysłem będzie wybór lampki nocnej posiadającej opcję regulacji natężenia światła. Niektórzy decydują się także na modele z czujnikiem ruchu. W przypadku gdy dziecko boi się ciemności, można postawić również na oświetlenie nocne w postaci lampki z żarówką o małej mocy. Taka lampa będzie emitować delikatne, przytłumione światło podczas snu. Dzięki temu dziecko nie będzie odczuwało strachu, nawet gdy wybudzi się w środku nocy.

Bezpieczne oświetlenie w pokoju dziecka – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie dziecięce powinno być bezpieczne, dlatego wybierajmy atestowane, stabilne lampy z tworzyw sztucznych. Zrezygnujmy z lamp posiadających szklane elementy. Do pokoju dziecka wybierzmy zdrowsze dla oczu żarówki LED, które nie nagrzewają się i nie migają. Zwróćmy uwagę również na zabezpieczenie kabli i gniazdek.

Modne oświetlenie do pokoju niemowlaka i nastolatka

Oświetlenie pokoju niemowlaka powinno być nieco inne niż oświetlenie pokoju nastolatka. W pokoju niemowlaka trzeba użyć żarówek o mniejszej mocy. Duże natężenie światła może nadmiernie stymulować malucha, co w pierwszych tygodniach życia nie jest najlepszym rozwiązaniem. Warto postawić na delikatne, rozproszone i stonowane oświetlenie z możliwością regulowania natężenia światła. Najlepiej więc, aby główne źródło światła umieszczone w centralnym punkcie pokoju dziecka, miało mleczny klosz zamykany od dołu. Pamiętajmy, że pierwsze tygodnie życia dziecko spędza leżąc na plecach, dlatego oświetlenie nie powinno go razić.

lampka nad łóżeczkiem w pokoju dziecka

Dobrym pomysłem będzie też zamontowanie niewielkiej dziecięcej lampy ściennej nad łóżeczkiem, np. w kształcie zwierzątek lub chmurki. Taki rodzaj oświetlenia będzie również przydatny podczas zabiegów pielęgnacyjnych czy nocnego przewijania maluszka. W bezpiecznej odległości od łóżeczka dobrze sprawdzi się lampa stojąca (lampa podłogowa) o delikatnym świetle.

W pokoju starszej pociechy światło może być nieco bardziej intensywne. Postawmy także na kilka rodzajów oświetlenia i nie zapomnijmy o lampce na biurko i lampce nocnej. W pokojach młodzieżowych, jako element dekoracyjny, świetnie sprawdzają się kolorowe lampki LED. Można zdecydować się również na wielobarwne, dekoracyjne kinkiety jako oświetlenie pomocnicze oraz lampę wiszącą np. w kształcie piłki czy samolotu. Dla nastolatków świetnym rozwiązaniem może okazać się lampa sterowana za pomocą smartfonu.

Pamiętajmy, że przestrzeń dla nastolatka powinna być inspirująca i ciekawa!

Barwa światła w pokoju dziecięcym

Wiemy już jak zaplanować oświetlenie w pokoju dziecięcym. Wybierając lampy dziecięce, powinniśmy też prawidłowo dostosować światło pod względem barwy. Ciepłe światło uspokaja i relaksuje, zimne natomiast pobudza. Zbyt mocne z kolei może prowadzić do rozdrażnienia, a także wywoływać niepokój. Z tego powodu żarówki powinny mieć odpowiednią moc.

Oświetlenie sufitowe centralne musi być jasne i przyjemne. Najlepiej by światło było o barwie neutralnej lub lekko ciepłej. Zwróćmy uwagę na to, czy mieści się ono w zakresie barwowym od 2700 K do 3500 K.

Lampki nocne i kinkiety ścienne powinny z kolei emitować delikatne światło, szczególnie gdy są umieszczone blisko łóżka dziecka. Ciepła barwa światła sprzyja wyciszeniu i uspokaja. Najlepsze będzie światło o barwie od 2200 K do 2700 K.

Z kolei w strefie nauki lampa musi posiadać lekko zimną lub neutralną, białą barwę światła. Najlepiej zastosować żarówkę w zakresie barwowym od 3500 K do 4500 K. Światło zimne sprawi, że dziecko łatwiej się skupi, a jego wzrok nie będzie się nadmiernie męczył podczas odrabiania lekcji czy rysowania.

Zadbaj również o odpowiednie umeblowanie pokoju dziecka!

Lampka na biurko jest szczególnie ważna, jeżeli nasze dziecko uczęszcza do szkoły. Najlepiej wybierać modele z regulowanym kloszem i kątem nachylenia. Jeżeli maluch posługuje się prawą ręką, lampkę biurkową stawiamy po lewej stronie, a jeżeli lewą – po prawej.

Biurka dziecięce natomiast umieśćmy jak najbliżej okna. Ciekawym pomysłem jest zainwestowanie w ergonomiczne biurka z elektryczną regulacją wysokości blatu. Dzięki temu nie będziemy musieli tak często zmieniać wyposażenia wnętrza. Regulacja dodatkowo pozwoli dostosować wysokość blatu do wzrostu naszej pociechy.

biurko i krzesło w pokoju dziecięcym

Kolejnym ważnym elementem jest krzesło do biurka. Dobrze dobrane krzesło pozwoli stworzyć odpowiednie warunki do nauki i prac kreatywnych. Krzesła dziecięce powinny być odpowiednio dopasowane i zaopatrzone w mechanizmy umożliwiające ustawienie wysokości i regulację oparcia. Ciekawym wyborem są też krzesła obrotowe w kształcie zwierząt.

Podsumowanie

Pokój dziecięcy to miejsce, które musi być dopasowane do wszystkich aktywności dziecka. Postawmy więc się na kilka źródeł światła. Wydzielmy dziecku strefę nauki, zabawy oraz strefę relaksu i snu. W zależności od potrzeb dziecka dobrze sprawdzą się kolorowe dziecięce lampy sufitowe o neutralnej barwie światła, funkcjonalne kinkiety oraz dedykowane dla dzieci lampki nocne. W tych ostatnich najlepsza będzie ciepła barwa światła. W pokoju dziecięcym nie zapominajmy też o lampce na biurko, która emituje sprzyjającą nauce i pracom kreatywnym, zimną barwę światła. Lampy do pokoju niemowlaka różnią się od tych, jakie instalujemy w pokoju nastolatka. W pokoju najmniejszych pociech warto zdecydować się na wybór lampki nocnej emitującej ciepłe i rozproszone światło. Pamiętajmy, że oświetlenie do pokoju dziecka powinno być nie tylko modne i funkcjonalne, ale przede wszystkim bezpieczne.

Ocena post

Category: Wszystkie wpisyPorady

Article by:ErgoExpert