Tajemnic kryją wiele… Biurowe fotele

O tym, że komfortowy fotel biurowy powinien być ergonomiczny i wygodny nie trzeba nikogo przekonywać. Podobnie jak do tego, że idealne krzesło obrotowe powinno mieć odpowiednio wyprofilowane oparcie umożliwiające utrzymanie kręgosłupa w zdrowej pozycji, a także regulację, która pozwoli dostosować je do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wybierając fotel biurowy, warto zapoznać się z jego dokładną charakterystyką, ale…

Zagadkowe słowa

Czytając opisy różnych modeli, można się natknąć na słowa, które przypominają magiczne zaklęcia: IBRA, EPRON, ERGON, TILT! Zapewne nie powstydziłby się ich współczesny czarnoksiężnik, jednak w przeciwieństwie do słynnego „abrakadabra” te słowa mają znaczenie – szczególnie przy wyborze biurowego siedziska.

Te tajemnicze terminy są nazwami mechanizmów ruchowych stosowanych w fotelach i krzesłach. Zakres regulacji, którym dysponuje dany model, zależy właśnie od użytego mechanizmu. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy krótką ściągawkę, dzięki której zaoszczędzicie trochę czasu, a wybór idealnego siedziska stanie się łatwiejszy.

CPT – jeden z podstawowych mechanizmów wykorzystywanych przez producentów na całym świecie. Dźwignia pneumatyczna umożliwia ustawienie wysokości (góra/dół), natomiast trzy śruby regulują głębokość siedziska, wysokość oparcia oraz jego kąt odchylenia. Mechanizm CPT jest praktyczny i prosty w obsłudze. Można się o tym przekonać samemu – np. wybierając krzesło obrotowe Nowego Stylu MIND GTP7 ts02.

TILT – rozwiązanie stosowane w wielu modelach foteli. Mechanizm pozwala regulować wysokość siedziska, kąt pochylenia oparcia oraz siłę jego oporu. Ta ostatnia funkcja daje możliwość dostosowania oporu do wagi ciała użytkownika i tym samym zapewnia większy komfort. TILT umożliwia również swobodne „kołysanie się” oraz blokadę oparcia w pozycji pionowej. Wykorzystuje się go zarówno w fotelach biurowych (np. Signal Q-345), jak i gabinetowych.

MULTIBLOCK – bardziej zaawansowana wersja TILT. System wyposażony jest w dwie dźwignie, które umożliwiają regulację wysokości oraz dopasowanie kąta odchylenia oparcia i zablokowanie oparcia w kilku pozycjach (TILT można zablokować tylko w jednej). Dzięki śrubie zamocowanej pod siedziskiem można dowolnie regulować siłę oporu. Posiada funkcję anti-shock, która – w przypadku zwolnienia blokady – zapobiega uderzeniu oparcia w plecy. Mechanizm ten znajdziemy zarówno w fotelach gabinetowych Signal Q-154 jak i w sportowym dla gracza.

IBRA – mechanizm charakteryzujący się szerokim zakresem regulacji. Oprócz standardowego dopasowania wysokości umożliwia także dostosowanie kąta nachylenia zarówno oparcia, jak i siedziska oraz zablokowanie ich w wybranej pozycji (niezależnie od siebie). Istnieje możliwość regulacji wysokości oparcia oraz jego siły oporu. Z systemem IBRA można się zaprzyjaźnić, decydując się np. na modele krzeseł obrotowych z serii OFFIX.

ERGON (2L, UP) – przyjazny dla użytkowników mechanizm z możliwością regulacji wysokości oparcia oraz jego blokady w wybranej pozycji. Wyposażony w dwie dźwignie, dzięki którym można dopasować wysokość siedziska i ustawić kąt odchylenia oparcia.

ACTIVE (1, IN) – ergonomiczny mechanizm synchroniczny. W praktyce oznacza to możliwość regulowania kąta odchylenia oparcia przy jednoczesnym dopasowaniu siedziska do potrzeb użytkownika. System dostosowuje fotel do aktualnej pozycji ciała i zapewnia stałe podparcie kręgosłupa, nie ograniczając przy tym ruchów. Można zablokować oparcie w kilku pozycjach, co umożliwia chwilę relaksu w trakcie pracy. Zainteresowanym takim rozwiązaniem polecamy modele z serii TAKTIK Nowego Stylu.

EPRON (Syncron, Syncron Plus) – funkcjonalny mechanizm synchroniczny, który powinien zapewnić poczucie komfortu nawet najbardziej wymagającym użytkownikom. Umożliwia regulację wysokości, siły oporu oparcia oraz regulację kąta odchylenia oparcia (kilka pozycji) zsynchronizowaną z siedziskiem. EPRON został np. wykorzystany w fotelach gabinetowych Nowego Stylu CHESTER.

Mamy nadzieję, że choć trochę udało nam się odczarować terminy pojawiające się w opisach foteli i krzeseł biurowych. Trzymamy kciuki za udane zakupy!

Ocena post

Category: PoradyWszystkie wpisy

Tags:

Article by:ErgoExpert