nawilżacz powietrza CA-604B black Clean Air Optima

Nawilżacz ewaporacyjny. Kiedy zdecydować się na zakup nawilżacza powietrza?

Nawilżacze odgrywają niezwykle ważną rolę w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza. Tego typu urządzenia przydają się szczególnie zimą, kiedy wskutek ogrzewania powietrze ulega wysuszeniu. To z kolei może mieć poważny wpływ zarówno na zdrowie domowników, jak i na kondycję roślin. Dlaczego warto zadbać o prawidłową wilgotność powietrza, kiedy wziąć pod uwagę zakup nawilżacza i jak działa takie urządzenie? Czym cechuje się nawilżacz ewaporacyjny i co wziąć pod uwagę podczas poszukiwań odpowiedniego sprzętu? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Dlaczego odpowiednia wilgotność powietrza jest tak ważna?

Za suche powietrze uznaje się takie, którego wilgotność spadła poniżej 40%. Zwykle dłuższe przebywanie w pomieszczeniu o niskiej wilgotności skutkuje uczuciem „drapania” w gardle, bólem głowy i ogólnym pogorszeniem samopoczucia. Ponadto stałe zamieszkiwanie miejsca, gdzie powietrze jest zbyt suche, może doprowadzić do przesuszania skóry, a nawet jej pękania. Co więcej, nieodpowiednia wilgotność powietrza może powodować przesuszenia śluzówek nosa i oczu, co przekłada się na częstszy katar i dolegliwości podczas oglądania telewizji czy czytania książek.

Warto podkreślić, że w miejscach o niskiej wilgotności powietrza może dojść do rozwoju wirusów wywołujących przeziębienia i zapalenia gardła. Ponadto suche powietrze ma wpływ na kondycję roślin, czerpiących wodę poprzez znajdujące się na liściach naczynka. Niska wilgotność przyczynia się wówczas do usychania, a nawet do obumierania znajdujących się w domu kwiatów. Co więcej, stałe utrzymywanie zbyt suchego powietrza w mieszkaniu może prowadzić nawet do zniszczenia mebli i innych elementów wyposażenia.

Rozwiązaniem na zbyt niską wilgotność jest regularne nawilżanie powietrza. Na rynku dostępne jest mnóstwo łatwych w obsłudze urządzeń służących do utrzymywania odpowiedniego poziomu nawilżenia. W większości sprzętów wystarczy uzupełnić specjalny zbiornik wodą i ustawić moc pracy urządzenia, a powietrze zostanie nawilżone w krótkim czasie. Optymalna wilgotność powietrza wynosi od 40 do 60%, dlatego warto dbać także o to, aby powietrze nie zostało nawilżone zbyt mocno, co grozi rozwojem drobnoustrojów i niebezpiecznej dla zdrowia pleśni.

Kiedy kupić nawilżacz powietrza?

Dobrej jakości urządzenia do nawilżania powietrza to wydatek około 500-700 złotych. Zakup nawilżacza powietrza warto rozważyć przede wszystkim w sytuacji stale pogarszającego się samopoczucia i zmagania się z częstymi chorobami. Urządzenie przyda się także, gdy domownicy często odczuwają drapanie w gardle i przesuszanie śluzówek nosa i oczu, czy zmagają się z problemami skórnymi. Nawilżacz to doskonały zakup także w przypadku posiadania wielu roślin. Wówczas można znacznie zaoszczędzić na podlewaniu kwiatów, gdyż będą one czerpać wodę z prawidłowo nawilżonego powietrza.

Sprawdź polecane nawilżacze powietrza ➡️ https://www.ergoexpert.pl/zdrowie/nawilzacze-i-oczyszczacze-powietrza.

Czym jest i jak działa nawilżacz powietrza?

Nawilżacz powietrza to nic innego jak podłączane do prądu urządzenie, którego zadaniem jest rozprzestrzenianie cząsteczek wody, najczęściej w postaci pary. Sposób działania sprzętu zależy przede wszystkim od rodzaju nawilżacza. Najpopularniejsze i najchętniej wybierane nawilżacze ewaporacyjne wykorzystują w swoim działaniu ewaporację – proces naturalnego odparowywania wody. Tego typu sprzęty pobierają powietrze spoza nawilżacza i przepuszczają je przez nawilżoną matę ewaporacyjną. Następnie wiatrak wydala na zewnątrz nawilżone powietrze, a cały proces powtarzany jest od początku.

nawilżacz powietrza

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza – dlaczego warto kupić?

Zakup ewaporacyjnego nawilżacza to sposób nie tylko na szybkie nawilżenie powietrza, ale także na oczyszczenie go z kurzu, bakterii i grzybów. Dzięki zastosowaniu w urządzeniu maty ewaporacyjnej, wszelkie zanieczyszczenia i drobnoustroje zatrzymują się na wkładce, a nawilżacz powietrza dystrybuuje wyłącznie czyste i nawilżone powietrze. Nawilżacz pełni wówczas funkcję urządzenia 2w1, dbając jednocześnie o odpowiednią wilgotność w domu i czyste otoczenie.

Co więcej, nawilżacze ewaporacyjne cechują się niskim zużyciem energii i dużą pojemnością zbiornika wody. Wiele urządzeń wyposażonych zostaje także w ekran informujący o poziomie wilgotności powietrza, panującej we wnętrzu temperaturze i ilości wody w zbiorniku. Nowoczesne sprzęty posiadają również regulację prędkości nawilżania, wbudowany zegar z możliwością automatycznego wyłączenia nawilżacza oraz pilot do zdalnej obsługi urządzenia.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze nawilżacza powietrza?

Decydując się na zakup nawilżacza powietrza, warto zwrócić uwagę między innymi na wydajność urządzenia. Im wyższa będzie wartość, tym lepsze efekty nawilżania będzie można osiągnąć. Ponadto warto zwrócić uwagę na opcje dodatkowe sprzętu, takie jak funkcja oczyszczania powietrza, czy możliwość jonizacji otoczenia. Pod uwagę należy wziąć także pojemność zbiornika na wodę, rodzaj zastosowanych w urządzeniu filtrów, głośność pracy, czy ilość pobieranej energii elektrycznej.

Jak dbać o nawilżacz powietrza?

Podstawą prawidłowej pracy nawilżacza powietrza jest regularne czyszczenie sprzętu. Przede wszystkim należy zadbać o systematyczne opróżnianie zbiornika wody i uzupełnianie go nową wodą. Przed nalaniem płynu należy dokładnie umyć urządzenie, co zapobiegnie rozwojowi pleśni i innych niebezpiecznych grzybów. Warto zadbać także o używanie wody przegotowanej lub przefiltrowanej, co zapobiegnie osadzaniu się kamienia. Co więcej, należy pamiętać o regularnej wymianie filtrów w nawilżaczu, co zapewni jego wydajną pracę i dystrybuowanie czystego, pozbawionego drobnoustrojów powietrza.

Inne rodzaje nawilżaczy powietrza

Do innych często spotykanych typów nawilżaczy powietrza zaliczamy między innymi nawilżacze ultradźwiękowe i parowe. Nawilżacz ultradźwiękowy działa na zasadzie mechanicznego rozbijania wody na drobne cząsteczki przy użyciu ultradźwięków. Ze względu na zastosowaną technologię, nawilżacze ultradźwiękowe są niemalże niesłyszalne. Do uzupełniania zbiornika zaleca się używanie wody destylowanej, zapewniającej lepszą jakość powietrza w pomieszczeniu.

Nawilżacz parowy z kolei wyposażony jest w specjalną grzałkę, która podgrzewa znajdującą się w zbiorniku wodę. Następnie woda uwalniana jest na zewnątrz w postaci delikatnej mgiełki. Tego typu urządzenia są najtańsze, jednak zwykle nawilżacze parowe zużywają dużo energii i cechują się dość głośną pracą. Ponadto należy pamiętać, aby sprzęt został ustawiony w odpowiedniej odległości od mieszkańców, gdyż gorąca mgiełka może nawet poparzyć skórę.

Podsumowanie

Korzyści, jakich daje nawilżacz powietrza, jest mnóstwo. Poza pozytywnym wpływem na zdrowie i samopoczucie mieszkańców, nawilżacz przydaje się także do utrzymania dobrej kondycji roślin. Najwydajniejszymi i najczęściej wybieranymi urządzeniami są nawilżacze ewaporacyjne, mające dodatkową funkcję oczyszczania powietrza. Przed wyborem sprzętu warto zwrócić uwagę na wydajność urządzenia, udogodnienia na przykład w postaci pilota do obsługi, pojemność zbiornika na wodę, a także na ilość zużywanej energii elektrycznej.

5/5 - (1 vote)

Category: Wszystkie wpisy

Article by:ErgoExpert