Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni?

Łóżko do sypialni to niezwykle ważny element aranżacji. Musi się podobać – to jasne, ale co ważniejsze, musi odpowiadać potrzebom, spełniać indywidualne oczekiwania funkcjonalne i co najważniejsze – umożliwić komfortowy wypoczynek.

Łóżko do sypialni – sam decydujesz, czego ci trzeba

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni? - łóżko Halmar Lima
Łóżko Halmar Lima

Łóżka drewniane są bardzo popularne i zajmują centralny punkt wielu polskich sypialni. Ich styl pozwala łatwo dobrać do nich inne meble – nawet jeśli nie były kupowane w komplecie. Łóżko drewniane może być uzupełnione wysuwaną skrzynią na pościel, niektóre modele posiadają wbudowaną skrzynię, która znajduje się pod materacem. Do łóżka drewnianego można dobrać również stelaż pod materac – ale o nim za chwilę.

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni? - łóżko Signal Acoma
Łóżko Signal Acoma

Łóżka tapicerowane dodają wnętrzom przytulności i ciepła, wyposażone są często w miękkie, bardzo wygodne zagłówki i dostępne są w wielu różnych kolorach. I one funkcjonalnie dają wybór – ze skrzynią lub bez, na drewnianych lub metalowych nogach. Wizualnie również umożliwiają stworzenie dowolnej aranżacji – z prostym zagłówkiem w nowoczesnym stylu lub obszernym, znacznie większym, przypominającym królewskie łoże.

Małe, zgrabne, przytulne i eleganckie – biokominki. Z nimi stworzysz prawdziwie klimatyczne wnętrza. Jeśli nie wiesz jak wybrać biokominek i na co zwrócić uwagę podczas zakupu – polecamy nasz poradnik. Miłej lektury!

Co istotne, modele łóżek uwzględniają różne gabaryty sypialni. Łóżka są więc dostępne w różnych rozmiarach, a ich szuflady – jeśli są wbudowane, otwierają się na różne strony. Jeśli więc zastanawiasz się jakie łóżko do małej sypialni, bez trudu znajdziesz model dostosowany do swoich potrzeb zarówno pośród łóżek drewnianych, kutych, jak i tapicerowanych.

Jaki materac do łóżka sypialnianego?

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni? - materac lateksowy Hevea Comfort Prestige
Materac lateksowy Hevea Comfort Prestige

Materac jest sercem każdego łóżka. Od jego jakości zależy jakość snu. I nie ma jednej słusznej odpowiedzi na pytanie jaki kupić materac do łóżka w sypialni – nie istnieje bowiem materac uniwersalny, który zapewni wygodę każdemu.

Materac do łóżka sypialnianego wybierany powinien być z uwzględnieniem liczby śpiących w łóżku osób, ich wagi, ewentualnych dolegliwości zdrowotnych i oczywiście preferencji. Pod uwagę należy wziąć zatem typ materaca (wypełnienie) oraz jego twardość. Do wyboru mamy 4 podstawowe kategorie twardości – od H1 do H4. Przy czym miększe materace H1 są przeznaczone dla użytkowników raczej o mniejszej wadze, natomiast H4 to bardzo twarde materace i doskonały wybór dla osób o wadze powyżej 110kg. Jeśli na łóżku śpią dwie osoby o mocno odmiennej wadze, dobierając materac należy wziąć pod uwagę parametry dla osoby o większej wadze.

Jeśli nie masz fotela bujanego, nie wiesz jeszcze wszystkiego o wygodzie. Zajrzyj do naszego poradnika i dowiedz się jaki fotel bujany wybrać. Zostań ekspertem i stwórz najwygodniejsze królestwo w swoim domu.

Wypełnieniem materaca mogą być różne rodzaje pianek poliuretanowych, lateksowych, termoelastycznych (typu memory), sprężyny w innowacyjnych kieszeniach, w wypełnieniu może się znajdować również hydrożel i szereg innych dodatków – owcza wełna, mata kokosowa, gryka i wiele innych. Każdy rodzaj wypełnienia ma inne właściwości. Wszystkie nowoczesne surowce zapewniają natomiast ogromny komfort, a także pomagają dbać o zdrową sylwetkę i poprawiają jakość snu.

Rozmiar ma znaczenie

Gabaryty łóżka do sypialni oczywiście powinny odpowiadać potrzebom. Zatem jaka szerokość łóżka do sypialni będzie najlepsza? Dla jednej osoby powinno wystarczyć łóżko o szerokości 70 cm, jeśli mebel jest przeznaczony dla dwóch osób, minimalna szerokość nie powinna być mniejsza, niż 140 cm. Oczywiście im łóżko jest szersze, tym więcej swobody zapewnia użytkownikom.

Jeśli chodzi o wysokość – optymalna wysokość łóżka z materacem to taka, która pozwala w wygodny sposób wstać z łóżka. Wiele zależy oczywiście od wzrostu. Za średnią uważa się wysokość około 50 cm. Tu jednak nie ma uniwersalnej zasady, parametr powinien zdecydowanie być dobierany do preferencji.

Stelaż pod materac

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni? - stelaż Hevea Prestige
Stelaż Hevea Prestige

Wybór łóżka i materaca to jedno, ale to wcale nie koniec decyzji. Musimy znaleźć jeszcze odpowiedź na pytanie na czym położyć materac? Stelaż zwiększa komfort snu, dodając materacowi sprężystości. Wydłuża również bardzo istotnie żywotność materaca. Surowce, z których jest wykonany mogą wówczas „oddychać”, a odprowadzanie wilgoci w sypialni jest niezwykle istotne dla zachowania zdrowia i utrzymania materaca w dobrej kondycji. Co więcej, wielu producentów zaznacza w swoich gwarancjach, że warunkiem uwzględnienia ewentualnej reklamacji jest korzystanie z materaca równocześnie ze stelażem. Stelaże mają różną twardość i gabaryty. Wiele modeli umożliwia regulację strefową.

Trudny wybór?

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni? - łóżko Halmar Veronica
Łóżko Halmar Veronica

Wybór łóżka to faktycznie wiele decyzji do podjęcia. Każda z nich jednak ma duże znaczenie – łóżko bowiem jest zwykle istotnym wydatkiem i nikt nie zakłada wymiany na nowe po kilku miesiącach. Zanim więc wybierzesz to jedno, jedyne, przemyśl swoje potrzeby. Zastanów się nad priorytetami, preferencjami, przypomnij sobie czy lepiej wysypiasz się na sprężystych, miękkich materacach czy wygodniej ci jednak na twardym. Jeśli wybór wydaje ci się zbyt skomplikowany i nadal nie masz pojęcia, jakiego łóżka szukać, rozejrzyj się w ofercie łóżek kontynentalnych.

Nie wiesz jakie pufy wybrać, żeby maksymalnie wykorzystać potencjał tych zgrabnych mebli? Nic nie szkodzi. Z nami zostaniesz ekspertem. Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Łóżka kontynentalne co to znaczy? To łóżka, które są kompletne, a ich parametry dobiera producent. Posiada wbudowane materace i nie wymaga stelaża. Łóżka kontynentalne składają się z kilku warstw. Można je często spotkać w hotelach. Warstwowej konstrukcji zawdzięczają swoją, większą od innych łóżek, wysokość.

Jak zbudowane są takie łóżka? Łóżka kontynentalne najczęściej posiadają materac bonnelowy, kieszeniowy oraz nawierzchniowy materac – tak zwany toper. Ten ostatni jest zwykle wykonany z wysokoelastycznej pianki. Korpus łóżka kontynentalnego najczęściej jest tapicerowany. Sam styl czy kolorystyka to już kwestia gustu – a wybór w ofercie łóżek kontynentalnych jest bardzo szeroki.
 
 

Ocena post

Category: Wszystkie wpisyPorady

Tags:

Article by:ErgoExpert