Jaki wpływ mają meble biurowe na zdrowie pracownika?

Czy zdrowe meble biurowe to sposób na zwiększenie wydajności?

Meble biurowe to reprezentacja i wizytówka firmy, która wpływa na pierwsze wrażenie gości i biznesowych partnerów. To jednak tylko jedna rola, którą pełnią. Przede wszystkim bowiem, stanowią wyposażenie biura – narzędzia pracy, dzięki którym pracownicy mogą realizować swoje obowiązki.

Dla pracodawcy największe znaczenie ma oczywiście praca meble biurowe mają natomiast na nią bezpośredni wpływ. Jak podkreślają eksperci, jakość mebli przekłada się w końcowym rezultacie na to, z jaką skutecznością pracownicy wykonują swoje zadania. Brak wygody utrudnia koncentrację i obniża wydajność. Nieprzemyślane meble mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie pracownika. Bóle kręgosłupa, które w dłuższej perspektywie czasu wywołują trwałe i trudne w leczeniu zmiany, bóle w obrębie stawów (kolan, łokci, nadgarstków), bóle mięśniowe i napięciowe oraz ogólny dyskomfort – to czynniki, które wymiernie wpływają na stan psychofizyczny. O każdą z tych sfer można jednak zadbać, wybierając odpowiednie meble do biura.

Zdrowe meble – czyli właściwie jakie?

Jaki wpływ mają meble biurowe na zdrowie pracownika? - Zdrowe meble, czyli właściwie jakie

W rozważaniach o zdrowych meblach kluczowym słowem jest ERGONOMIA. Pod tym pojęciem kryje się wiele kryteriów, które decydują po równo o wygodzie, jak i zdrowiu użytkowników. W dużym uproszczeniu, ergonomia to dziedzina nauki, która określa szeroko rozumiane środowisko pracy, warunkując je psychofizycznymi możliwościami i potrzebami człowieka.

Ergonomia pracy na stanowisku produkcyjnym ma kluczowe znaczenie dla jej wydajności. Zadbaj o pracowników i zapewnij im odpowiednie środowisko pracy – zajrzyj do poradnika przygotowanego przez specjalistów Ergoexpert.

Ergonomiczne meble to zatem meble biurowe, które pozwalają siedzieć wygodnie, utrzymując równocześnie zdrową postawę. To meble, które dają szeroką możliwość regulacji z dostosowaniem do indywidualnych proporcji ciała, wzrostu oraz masy ciała użytkownika.

Ergonomiczne krzesła do biura – inwestycja w potencjał firmy

Jaki wpływ mają meble biurowe na zdrowie pracownika? - Fotel Unique SPACE z podnóżkiem
Fotel Unique SPACE z podnóżkiem

Fotele gabinetowe i krzesła biurowe. Dobry fotel gabinetowy dla prezesa czy ergonomiczne krzesło biurowe tak naprawdę powinny wpisywać się w podobne kryteria. Najważniejsza jest regulacja. Im więcej parametrów można dostosować do indywidualnych gabarytów pracownika, tym lepiej. Standardem w krzesłach biurowych jest regulacja wysokości. To jednak nie wszystko. O zdrowy kręgosłup zadbać pomoże także regulacja kąta nachylenia oparcia, głębokości siedziska oraz regulacja podłokietników. Ponadto, elastyczny i najlepiej ruchomy zagłówek oraz solidne podparcie w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. O bezpieczeństwo pozwoli zadbać również porządny układ jezdny – stabilna podstawa z kółkami, które uniemożliwią wywrotkę. Jeśli, jako pracodawca, chcesz naprawdę zadbać o wygodę i zdrowie, możesz postawić też na fotele z podnóżkiem. Znacząco poprawiają komfort siedzenia i pozwalają odpocząć nogom, zmęczonym długotrwałą pozycją siedzącą.

Same krzesła biurowe nie wystarczą, aby zadbać o zdrowie pracownika!

Jaki wpływ mają meble biurowe na zdrowie pracownika? - Biurko Nowy Styl eUP 2 z elektryczną regulacją wysokości
Biurko Nowy Styl eUP 2 z elektryczną
regulacją wysokości

Wyposażenie biura to oczywiście wiele więcej, niż tylko krzesła i fotele. Meble gabinetowe oraz meble pracownicze to oczywiście również biurka. Choć te raczej nie mają możliwości regulacji, ich parametry, czyli wysokość oraz wielkość blatu roboczego, wpływają bezpośrednio na postawę – ta natomiast oczywiście wpływa na poziom skupienia, a tym samym – jakość pracy. Warto więc zadbać o to, aby na wyposażeniu były biurka różnej wielkości, dzięki czemu łatwiej będzie dopasować mebel do indywidualnych potrzeb konkretnych osób.

Co jeszcze w biurze ma znaczenie? Szafy, regały biurowe, stoły konferencyjne i krzesła konferencyjne, liczne akcesoria, no i oczywiście oświetlenie – każdy z tych elementów ma wpływ na zdrowie pracowników i jakość ich pracy.

Stwórz przyjazne miejsce pracy – zadbaj o to kompleksowo

Jaki wpływ mają meble biurowe na zdrowie pracownika? - Stwórz przyjazne miejsce pracy

Zdrowe meble to bardzo istotna kwestia, która będzie procentować zadowolonym i cieszącym się doskonałą kondycją fizyczną zespołem. Przyjazne miejsce pracy może jednak obejmować jeszcze więcej. Jeśli więc zależy ci na zbudowaniu wizerunku firmy, dbającej o atrakcyjne warunki, zadbaj o detale. Zaaranżuj wygodną kuchnię, w której nie zabraknie dobrej kawy, sporej lodówki na pracownicze śniadania i miejsca, w którym można swobodnie je zjeść. Stwórz przestrzeń do wypoczynku – najlepiej w formule open space, z wygodnymi fotelami i stolikiem kawowym. Nie zapomnij również o detalach – rośliny, dużo dziennego światła czy wygodne łazienki. Każdy z tych elementów to inwestycja w zdrowie pracowników, którzy budują firmę i dbają o jej rozwój.
 

Ocena post

Category: Wszystkie wpisyPorady

Tags:

Article by:ErgoExpert