Ergonomia pracy na stanowisku produkcyjnym

Ergonomia stanowiska pracy – kluczowe kryterium wydajności

Stanowiska pracy w firmie produkcyjnej wymagają różnego przygotowania, w zależności od profilu firmy i charakteru świadczonej przez zatrudnionych pracy. Jednak ze względu na kryteria płynne, każde stanowisko pracy musi być dostosowane do potrzeb zdrowotnych człowieka. Wynika to nie tylko z regulacji prawa pracy i przepisów określonych przez normy BHP, ale również – lub przede wszystkim – z konieczności zapewnienia pracownikom komfortu i zdrowia, dzięki którym będą mogli pracować wydajnie.

Wyklucz czynniki ryzyka

Przygotowanie stanowiska pracy pod kątem ergonomii w firmie produkcyjnej powinno uwzględniać w pierwszej kolejności potencjalne ryzyka, związane z wykonywanymi obowiązkami. Analiza obejmować musi badanie ruchów, które systematycznie wykonuje pracownik, poziom wykorzystywanej siły, konieczność przyjęcia innej, niż standardowa pozycja ciała (na przykład kucanie, schylanie się, sięganie na większe wysokości), panującej temperatury, poziomu hałasu czy oświetlenia. Wszystkie te kryteria, z podaniem obowiązujących norm i zakresów, określają szczegółowo wytyczne BHP. Jeśli nie jesteś pewien jak wykonać analizę lub jak odczytać i zinterpretować jej wyniki, zgłoś się po pomoc do specjalisty BHP, który wesprze cię w działaniach, zmierzających do przystosowania stanowisk pracy do obowiązujących przepisów. Kolejnym krokiem jest staranne i przemyślane wyposażenie stanowiska pracy.

Znaczenie wyposażenia stanowiska w firmie produkcyjnej w ergonomiczne meble

Ergonomia stanowiska pracy - stanowiska w firmie produkcyjnej

Nieodpowiednie meble, które nie są dostosowane do potrzeb wykonywanej pracy, nie uwzględniają zasad i przepisów BHP oraz nie wpisują się w potrzeby ludzkiej anatomii, przynoszą firmie wymierne straty. Pracownik, który wiele godzin dziennie spędza w niezdrowej pozycji, prędzej czy później będzie borykał się z problemami zdrowotnymi. Do najpowszechniejszych należą bóle i dolegliwości ze strony kręgosłupa, układu mięśniowego, stawów – kolan, łokci czy nadgarstków. Bagatelizowanie tych kwestii nieuchronnie prowadzi do trwałych zmian, które dla pracodawcy mogą oznaczać wyłącznie problemy i poważne konsekwencje.

Zastanawiasz się, jaki wpływ mają meble biurowe na zdrowie pracownika? Z poradnika Ergoexpert dowiesz się wszystkiego i zdobędziesz wiedzę na temat prawidłowej organizacji ergonomicznego stanowiska pracy dla twojego biura – zapraszamy do lektury.

Nieprzemyślane stanowiska pracy są także powodem częstych urazów. Jak wskazują amerykańscy badacze, straty wynikające z absencji pracowników przebywających z takich powodów na zwolnieniach, w samych tylko Stanach Zjednoczonych sięgają miliardów dolarów w skali roku. Ergonomia w procesie pracy BHP jest więc kwestią, o którą zdecydowanie warto zadbać.

Co to jest ergonomia stanowiska pracy?

Ergonomia stanowiska pracy - ergonomia w pozycji stojącej

Ergonomia to zbiór reguł i zasad, które określają przystosowanie środowiska pracy do potrzeb człowieka. Uwzględnia się tu zarówno kwestie psychofizyczne, jak i anatomiczne. Stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii, musi pozwalać pracownikowi wykonywać obowiązki z zachowaniem naturalnej, zdrowej postawy ciała. W zależności od rodzaju pracy, należy zwrócić uwagę na każdy element wyposażenia w obrębie stanowiska.

W przypadku pracy o charakterze stojącym, najważniejszą kwestią jest wysokość blatu roboczego, który powinien znajdować się mniej więcej na wysokości łokci. Sytuację komplikuje ergonomia pracy zmianowej, w przypadku której na różnych zmianach pracują osoby różnego wzrostu. Wówczas koniecznym jest zadbanie o regulowany blat roboczy, który umożliwi dostosowanie wysokości do indywidualnych uwarunkowań.

Ergonomia stanowiska pracy - ergonomia w pozycji siedzącej

Inne potrzeby mają siedzące stanowiska pracy. Krzesło do pracy przy komputerze BHP musi posiadać liczne opcje regulacji: wysokości, podłokietników oraz odchylenia oparcia z zapewnieniem podparcia w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Istotna jest również głębokość siedziska ergonomia. Jej regulacja powinna zapewnić wygodę z uwzględnieniem braku ucisku pod kolanami. Co mówią zasady BHP? Wymogi ergonomiczne określają, że wysokość krzesła powinna pozwolić na ustawienie siedziska w odległości mniej więcej 45 – 50 cm od podłogi – nogi powinny być zgięte w kolanach pod kątem 90 – 100 stopni. Ergonomiczne biurko powinno mieć blat na wysokości łokci, natomiast podłokietniki krzesła powinny stanowić przedłużenie blatu. Jeszcze inne kryteria wymogów narzucają na przykład krzesła warsztatowe, które ze względu na charakter pracy muszą być mobilne – istotny więc jest ich układ jezdny, no i podobnie jak inne – muszą posiadać opcje regulacji, które umożliwią dostosowanie do indywidualnych proporcji ciała użytkownika.

Choć nie ma jednej, uniwersalnej zasady, określającej parametry stanowisk pracy i analiza każdorazowo wymaga badania potrzeb i specyfiki charakteru wykonywanych obowiązków, to w każdym przypadku – czy to praca stojąca czy siedząca – kluczowe jest dopasowanie wyposażenia do konkretnych potrzeb i konkretnych osób.

Ergonomia na stanowisku pracy – nie wydatek, a inwestycja

Zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków w obrębie ergonomicznych stanowisk pracy jest w gruncie rzeczy prawnym obowiązkiem każdego pracodawcy. Jednak nie tak należy na to patrzeć. Bez względu na ponoszone w związku z tym koszty, wyposażenie zakładu produkcyjnego czy biura to nie wydatki, lecz inwestycja. Dokładnie tak samo, jak szkolenia, które zwiększają kompetencje zespołu, ergonomiczne meble dają możliwość podwyższenia jakości pracy. Pozwalają unikać chorób i zwolnień, wynikających z nich przestojów w produkcji, realnie wpływają również na poziom koncentracji i skupienia pracowników. Jeśli wybierzemy niewygodne krzesło dla programisty czy pracownika na jakimkolwiek innym stanowisku pracy, możemy mieć pewność, że wydajność będzie niska, a użytkownik niezadowolony. Wszak nikt z nas nie chciałby pracować, czując nieustanny ból i dyskomfort.
 

Ocena post

Category: Wszystkie wpisyPorady

Tags:

Article by:ErgoExpert