Krzesło biurowe – wygodna praca przy komputerze

Krzesło biurowe – wygodna praca przy komputerze

Wygoda to oczywiście pojęcie względne. Dlatego w przypadku krzeseł biurowych tak istotne są możliwości ich indywidualnego dopasowania do potrzeb. Tylko dzięki nim możemy mieć pewność, że każde krzesło da się dostosować do swoich preferencji – to wyłącznie kwestia ustawień.

W doborze krzesła najważniejsza jest ergonomia, a wszystkiego o niej dowiesz się z tekstu Jak dobrać dobre krzesło biurowe?.

Dziś rozpracujemy temat tego, jak urządzić sobie stanowisko pracy, żeby zapewnić sobie niekwestionowany komfort, a dzięki niemu, zwiększyć wydajność pracy i sprawić, że każdy dzień spędzony na obowiązkach zawodowych będzie upływał znacznie przyjemniej.

Wygodny fotel biurowy – co to oznacza?

Fotel biurowy SIGNAL Q-406
Fotel biurowy SIGNAL Q-406

Wygodny fotel to taki, który sprawi, że zapomnisz, że siedzisz. Nie czujesz krzesła, nie myślisz o nim i nie zastanawiasz się nad zmianą pozycji. Komfortowe krzesło powoduje, że siedząc nie odczuwasz żadnych dolegliwości bólowych, plecy otrzymują solidne podparcie, a pozycja ciała jest zdrowa i rozluźniona.

Jak wybrać ergonomiczny fotel biurowy? – tu znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na temat profesjonalnego doboru krzesła.

Wygodny fotel jest oczywiście ergonomiczny – dostosowany do potrzeb sylwetki, z możliwością wielopoziomowej regulacji. Regulacja jest niezwykle ważna. Które elementy krzesła powinny być regulowane? Z całą pewnością wysokość krzesła – dzięki niej dopasujemy krzesło do wzrostu. Regulowane oparcie umożliwi dostosowanie zarówno kąta jego nachylenia, jak i wysokości podparcia dla odcinka lędźwiowego. Regulacja podłokietników zapewni komfortowe podparcie dla rąk. Poziom wysunięcia siedziska sprawi natomiast, że będziemy siedzieć wyprostowani, w wygodnej pozycji, która nie zakończy się bólem pleców nawet po wielu godzinach.

Wyregulowany do sylwetki, wzrostu i potrzeb fotel biurowy to jedno z najważniejszych narzędzi pracy! Zaniedbanie tego aspektu wywołuje więcej konsekwencji, niż można byłoby się spodziewać – począwszy od dolegliwości fizycznych, przez zmęczenie psychiczne, a wszystko to przekłada się na to, jak pracujemy. Co więcej, w dłuższej perspektywie czasu wpływa również na to, jak myślimy o swojej pracy.

Krzesło biurowe spełniające wymogi BHP

Krzesło biurowe spełniające wymogi BHP

Wytyczne w zakresie odpowiednich kryteriów, jakie musi spełniać krzesło określają dość precyzyjnie także zasady Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. To istotna wiadomość dla pracodawców, których obowiązkiem jest stworzenie stanowisk pracy zgodnych z zasadami i gwarantujących pracownikom bezpieczeństwo i komfort. To zresztą jest również w ich własnym interesie – bowiem pracownik, który siedzi wygodnie, pracuje znacznie wydajniej. Krzesło do pracy przy komputerze BHP musi umożliwiać swobodę ruchów, posiadać oparcie pod całe plecy z możliwością regulacji pochylenia (minimum od 5 do 30 stopni). Ponadto, podstawa krzesła musi być wsparta na pięciu punktach (nóżkach lub kółkach) – chodzi o stabilność. Krzesła BHP mają także posiadać podłokietniki, choć niekoniecznie z opcją regulacji.

Wygodne krzesło do biurka – detale mają znaczenie

Wygodne krzesło do biurka – detale mają znaczenie

Obok wielopłaszczyznowej regulacji, istotnych jest jeszcze wiele innych drobiazgów. Drobiazgów, dzięki którym krzesło biurowe jest wygodne w każdych okolicznościach.

Na pewno nie raz siedziałeś na krześle latem. Wiesz, że już po kilku chwilach na plecach czuć nieznośne fale gorąca, skóra zaczyna się pocić i o wygodzie nie ma mowy. Przestajesz się koncentrować, nie jesteś w stanie skupić się na zadaniach, myślisz wyłącznie o tym, że ci gorąco… Dobre krzesło zapewnia cyrkulację powietrza. To ze względu na nią oparcia są często wykonane ze specjalnej siateczki, która umożliwia skórze oddychanie i odprowadzanie wilgoci. Ponadto, siedzisko również powinno być wykonane z materiału, który nie wywoła nadmiernego pocenia.

Wygodne stanowisko pracy – co oprócz krzesła?

Wygodne stanowisko pracy – meble pracownicze, biurka

Bez względu na wiek i gabaryty użytkownika, wygodne stanowisko pracy oznacza zwykle to samo. Wybrane według powyższych kryteriów krzesło – to podstawa. Również dla młodzieży i dzieci.

Jeśli potrzebny ci fotel dla dziecka, zajrzyj do tekstu Jak wybrać krzesło dla dziecka?.

Ale siedzisko do pracy przy komputerze to nie wszystko! Potrzebne jest jeszcze ergonomiczne biurko, które bezwzględnie musi posiadać wystarczająco obszerny blat, aby wesprzeć na nim ręce i ułożyć niezbędne do pracy akcesoria – lampkę, laptop, monitor czy klawiaturę. Po ich ustawieniu pozostałe miejsce powinno być wystarczające na postawienie kubka z kawą czy kartkę, na której potrzebujemy zrobić notatki.

Bardzo ważne jest również odpowiednie oświetlenie. W ciągu dnia blat biurka powinien być oświetlany naturalnym światłem dziennym (jeśli pomieszczenie to umożliwia), oczywiście bez promieni słonecznych padających prosto w oczy. Po zmroku natomiast, mimo oświetlenia z monitora, blat biurka powinien być doświetlony na tyle jasno, żeby bez trudu widzieć wszystko bez wysilania wzroku.
 
 

Ocena post

Category: Wszystkie wpisyPorady

Tags:

Article by:ErgoExpert