fotele zgodne z bhp w miejscu pracy

Krzesło biurowe – wygodna praca przy komputerze

Wygoda to oczywiście pojęcie względne. Dlatego w przypadku krzeseł biurowych tak istotne są możliwości ich indywidualnego dopasowania do potrzeb. Tylko dzięki nim możemy mieć pewność, że każde krzesło da się dostosować do swoich preferencji – to wyłącznie kwestia ustawień.

W doborze fotela biurowego krzesła najważniejsza jest ergonomia, a wszystkiego o niej dowiesz się z tekstu Jak dobrać dobre krzesło biurowe?.

Dziś rozpracujemy temat tego, jak urządzić sobie stanowisko pracy, żeby zapewnić sobie niekwestionowany komfort, a dzięki niemu, zwiększyć wydajność pracy i sprawić, że każdy dzień spędzony na obowiązkach zawodowych będzie upływał znacznie przyjemniej.

Wygodny fotel biurowy – co to oznacza?

Bejot Fotel biurowy CORR CJ 102 black

Wygodny fotel to nie tylko mebel. To współpracownik, który sprawi, że zapomnisz, że siedzisz. Nie czujesz krzesła, nie myślisz o nim i nie zastanawiasz się nad zmianą pozycji. Komfortowe krzesło powoduje, że siedząc nie odczuwasz żadnych dolegliwości bólowych, plecy otrzymują solidne podparcie, a pozycja ciała jest zdrowa i rozluźniona.

Jak wybrać ergonomiczny fotel biurowy? – tu znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na temat profesjonalnego doboru krzesła.

Wygodny fotel jest oczywiście ergonomiczny – dostosowany do potrzeb sylwetki, z możliwością wielopoziomowej regulacji. Regulacja jest niezwykle ważna. Które elementy krzesła wymagane na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe powinny być regulowane? Z całą pewnością wysokość krzesła – dzięki niej dopasujemy krzesło do wzrostu. Regulowane oparcie umożliwi dostosowanie zarówno kąta jego nachylenia, jak i wysokości podparcia dla odcinka lędźwiowego. Regulacja podłokietników zapewni komfortowe podparcie dla rąk. Poziom wysunięcia siedziska sprawi natomiast, że będziemy siedzieć wyprostowani, w wygodnej pozycji, która nie zakończy się bólem pleców nawet po wielu godzinach.

Wyregulowany do sylwetki, wzrostu i potrzeb fotel biurowy to jedno z najważniejszych narzędzi pracy! Zaniedbanie tego aspektu wywołuje więcej konsekwencji, niż można byłoby się spodziewać – począwszy od dolegliwości fizycznych, przez zmęczenie psychiczne, a wszystko to przekłada się na to, jak pracujemy. Co więcej, w dłuższej perspektywie czasu wpływa również na to, jak myślimy o swojej pracy.

Krzesło biurowe – wymagania BHP

Wytyczne w zakresie odpowiednich kryteriów, jakie musi spełniać krzesło określają dość precyzyjnie także zasady Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

W obliczu dynamicznych przemian na rynku zatrudnienia i rosnącej świadomości znaczenia ergonomicznego podejścia w codziennej pracy biurowej, nowe wytyczne zostały wprowadzone po to, aby rewolucjonizować podejście do środowiska pracy. Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 2 listopada 2023 roku przynosi istotne zmiany w wymaganiach dotyczących foteli i krzeseł biurowych, dążąc do zapewnienia pracownikom maksymalnego komfortu i ochrony ich zdrowia. Przedsiębiorstwa muszą wziąć odpowiedzialność za dostosowanie stanowisk pracy zgodnie z nowymi wytycznymi do 18 maja 2024 roku.

To istotna wiadomość dla pracodawców, których obowiązkiem jest stworzenie stanowisk pracy zgodnych z zasadami i gwarantujących pracownikom bezpieczeństwo i komfort. To zresztą jest również w ich własnym interesie – bowiem pracownik, który siedzi wygodnie, pracuje znacznie wydajniej.

Jakie kryteria powinny spełniać ergonomiczne krzesła biurowe?

Ergonomiczne krzesło biurowe jest kluczowym elementem wyposażenia stanowiska pracy w biurze. Zgodnie z nowym rozporządzeniem ministra rodziny i polityki społecznej, stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe będą musiały spełnić szereg wymagań.

Stabilne krzesła biurowe

Stabilność krzesła biurowego jest niezbędna dla bezpieczeństwa osoby z niego korzystającej. Krzesło powinno być wyposażone w najmniej pięciopodporową z kółkami jezdnymi.

Krzesła posiadające mechanizmy regulacji wysokości siedziska

Zgodnie z przepisami higieny pracy, krzesła biurowe muszą mieć regulację wysokości siedziska, regulację wysokości oparcia odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz odpowiednie wymiary oparcia i siedziska, zapewniające wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów.

Krzesła zapewniające regulację pochylenia oparcia

Krzesła biurowe powinny posiadać również regulację pochylenia oparcia i możliwość wyprofilowania siedziska i oparcia odpowiednio do naturalnego wygięcia kręgosłupa i ud. Mechanizmy regulacji wysokości siedziska i pochylenia oparcia powinny być łatwo dostępne i proste w obsłudze oraz tak usytuowane, aby regulację można było wykonywać w pozycji siedzącej.

Fotele biurowe zapewniające możliwość obrotu

Fotel biurowy powinien pozwalać pracownikowi na obrót wokół osi pionowej o 360°. Fotel z funkcją obrotu umożliwia swobodne poruszanie się w każdym kierunku z łatwością i płynnością.

Krzesło wyposażone w regulowane podłokietniki

Podłokietniki są kluczowym elementem wyposażenia krzesła. Mają istotny wpływ na utrzymanie prawidłowej postawy ciała pracownika oraz zapewnienie mu bezpieczeństwa. Ich regulowana wysokość umożliwi każdemu pracownikowi dopasowanie ich do własnych potrzeb, co sprzyja komfortowi i ergonomicznemu ustawieniu ciała. Dzięki temu rodzajowi wyposażenia stanowiska pracy, krzesło zapewnia optymalne warunki do skutecznej pracy.

Zapewniając pracownikom minimalne wymagania bezpieczeństwa, zminimalizujemy ryzyko urazów czy dolegliwości bólowych związanych z kręgosłupem. W swojej ofercie posiadamy fotele biurowe zgodne z nowymi przepisami BHP.

Bejot Fotel biurowy CORR CJ 103 black

 

Wygodne krzesło do biurka – detale mają znaczenie

Obok wielopłaszczyznowej regulacji, istotnych jest jeszcze wiele innych drobiazgów. Drobiazgów, dzięki którym krzesło biurowe jest wygodne w każdych okolicznościach.

Na pewno nie raz siedziałeś na krześle latem. Wiesz, że już po kilku chwilach na plecach czuć nieznośne fale gorąca, skóra zaczyna się pocić i o wygodzie nie ma mowy. Przestajesz się koncentrować, nie jesteś w stanie skupić się na zadaniach, myślisz wyłącznie o tym, że ci gorąco… Dobre krzesło zapewnia cyrkulację powietrza. To ze względu na nią oparcia są często wykonane ze specjalnej siateczki, która umożliwia skórze oddychanie i odprowadzanie wilgoci. Ponadto siedzisko również powinno być wykonane z materiału, który nie wywoła nadmiernego pocenia.

Wygodne stanowisko pracy – co oprócz krzesła?

Bez względu na wiek i gabaryty użytkownika, wygodne stanowisko pracy oznacza zwykle to samo. Wybrane według powyższych kryteriów krzesło – to podstawa. Również dla młodzieży i dzieci.

Jeśli potrzebny ci fotel dla dziecka, zajrzyj do tekstu Jak wybrać krzesło dla dziecka?.

Ale siedzisko do pracy przy komputerze to nie wszystko! Potrzebne jest jeszcze ergonomiczne biurko, które bezwzględnie musi posiadać wystarczająco obszerny blat, aby wesprzeć na nim ręce i ułożyć niezbędne do pracy akcesoria – lampkę, laptop, monitor czy klawiaturę. Po ich ustawieniu pozostałe miejsce powinno być wystarczające na postawienie kubka z kawą czy kartkę, na której potrzebujemy zrobić notatki.

Dodatkowo jeśli podczas wykonywania obowiązków zawodowych niezbędne jest korzystanie z dokumentów, to pracownik ma prawo wymagać, aby stanowisko pracy było wyposażone w uchwyt na dokumenty. Ponadto, na życzenie pracownika stanowisko pracy należy wyposażyć w podnóżek.

Bardzo ważne jest również odpowiednie oświetlenie. W ciągu dnia blat biurka powinien być oświetlany naturalnym światłem dziennym (jeśli pomieszczenie to umożliwia), oczywiście bez promieni słonecznych padających prosto w oczy. Po zmroku natomiast, mimo oświetlenia z monitora, blat biurka powinien być doświetlony na tyle jasno, żeby bez trudu widzieć wszystko bez wysilania wzroku.

 

5/5 - (1 vote)

Category: Wszystkie wpisyPorady

Tags:

Article by:ErgoExpert