jak urządzić loft

Jak urządzić loft?

Twój dom – to miejsce, które uspokaja, inspiruje, po prostu sprawia, że codzienność staje się przyjemniejsza. Taką domową przestrzenią może być mieszkanie w stylu loft, charakteryzujące się przejrzystością powierzchni, minimalizmem wystroju oraz dodatkami w industrialnym stylu. Kiedy myślimy o mieszkaniu loftowym, nasza wyobraźnia od razu wędruje w kierunku dużej przestrzeni o surowym wykończeniu. Choć styl loftowy w domu kojarzy się z dużą ilością wolnej przestrzeni, podpowiemy, jak można urządzić industrialne mieszkanie również na ograniczonym metrażu. Na warsztat bierzemy pomieszczenia ze strefy dziennej, gdzie wprowadzenie stylu loftowego sprawdzi się najlepiej, mianowicie przedpokój, kuchnię i salon.

Mieszkanie w stylu loft – geneza

Forma mieszkania w stylu loftowym nawiązuje do przestrzeni przemysłowych. Wszystko zaczęło się w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Właściciele dużych fabryk, ulokowanych w centrach miast, zaczęli przenosić swoje firmy na tereny podmiejskie. Budynki pozostawionych w miastach fabryk wyprzedawały się i były zamieszkiwane głównie przez młodzież z kręgów artystycznych. Stąd fragmenty niewykończonych ścian, widoczne rury i przewody elektryczne, które były wynikiem braku środków finansowych koniecznych do remontu – dzisiaj takie surowe elementy funkcjonują jako charakterystyczne dla aranżacji pokoju w stylu loft. Współczesne mieszkanie w stylu loft niekoniecznie znajduje się w opuszczonym budynku po starej fabryce, ale ostatnie dziesięciolecia wykształciły pewien schemat, dzięki któremu można odtworzyć styl loftowy w każdym domu. Przypomnijmy główne założenia mieszkania w stylu loft:

 • przestrzeń o dużym metrażu i wysokich sufitach,
 • minimalna liczba ścian działowych,
 • wykończenie ścian pokoju w stylu loft, m.in. widoczne cegły, zerwany tynk,
 • surowe materiały takie jak kamień, cegła, beton, szkło, drewno,
 • w mieszkaniu w stylu loftowym instalacje nie są ukryte w ścianach, a raczej dodatkowo wyeksponowane,
 • lofty to wnętrza dobrze oświetlone naturalnym światłem,
 • mieszkanie loftowe zakłada użycie stonowanych kolorów,
 • pokoje w stylu loft wymagają użycia prostych, funkcjonalnych mebli.

Kuchnia w stylu loftu

mieszkanie w stylu loft
Stół HALMAR APEX

Wprowadzając styl loftowy w kuchni, należy przede wszystkim zastanowić się nad rodzajem wykończenia ścian. Trafnym rozwiązaniem może okazać się cegła lub fakturowany beto. Jeśli chodzi o kafle – warto postawić na te, które imitują beton. Styl loftowy w kuchni zakłada wprowadzenie do wystroju odważnych elementów, na przykład przewodów „puszczonych” na zewnątrz.

Dla kuchni w stylu loftu warto wybrać drewniany stół na metalowych nogach, taki jak stoły z serii Halmar APEX. Dla dużych przestrzeni ideałem będzie industrialny Halmar CAPELLO z rozkładanym szklanym blatem.

Do podkreślenia stylu loftowego w kuchni warto dobrać pasujące krzesła. Warto zwrócić uwagę na ergonomiczne kształty oraz materiały pasujące do wykończenia wybranego stołu. Ciekawym rozwiązaniem będzie Area, Halmar FOCUS lub Signal DIOR.

Salon w stylu loft

apartament w stylu loft
Sofa Signal Velvet

Salon jest idealną przestrzenią na pokój w stylu loft – zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z mieszkaniem typu studio. Zaczynamy od wyboru kolorystycznych zestawień – stawiamy na barwy jasne, które dodatkowo rozjaśnią przestrzeń, a w przypadku mniejszych pomieszczeń, optycznie ją powiększą. Wnętrze loftu bardzo często kojarzy się nam z surowym charakterem – to jednak nie oznacza, że nie możemy zdecydować się na przełamanie tego charakterystycznego klimatu wygodną kanapą, np. sofą Signal Velvet ASPREY lub wersją ELITE. Aranżując pokój dzienny w stylu loftowym nie możemy także zapomnieć o zjawiskowych fotelach w industrialnym stylu. Polecamy zwłaszcza modele z serii Signal MAJOR, czy zaprojektowane z myślą o mieszkaniu w stylu loft modele BALL lub EGG. Całość warto także uzupełnić o komody lub szafki, na przykład z kolekcji Halmar Mezo – ich design z pewnością przyciągnie wzrok gości.

A jeżeli o gościach już mowa, nie sposób nie wspomnieć o stoliku kawowym, który powinien znaleźć się w każdej przestrzeni wypoczynkowej. My stawiamy na zestawy ław Halmar, które są niezastąpionym elementem każdego salonu w stylu loft. Mamy także propozycję dla kinomanów i miłośników konsoli – telewizyjna szafka SIGNAL w połączeniu z profesjonalnym sprzętem zapewni Wam godziny rozrywki na najwyższym poziomie.

Styl loft przedpokoju

jak stworzyć styl loftowy

Urządzając mieszkanie w stylu loft, warto postawić na połączenie cegieł lub jasnego koloru na ścianach i betonowej posadzki. Można połączyć różne typy wykończenia: jeśli jedna ściana jest z cegły, przeciwległa może być z betonu. Taki chwyt wizualnie rozszerzy przestrzeń. Oświetlenie punktowe w industrialnym stylu dopełni charakter idei loftu w przedpokoju.

Stojaki na buty z kolekcji HALMAR, odznaczają się prostymi liniami i surowym wykończeniem, zatem idealnie pasują do pokoju z w stylu loft. Nie wyobrażamy sobie przedpokoju bez konsoli, którą można ciekawie zaaranżować używając stylowych dodatków. Konsola Signal UMBERTO będzie odpowiednia dla zaaranżowania przedpokoju w stylu loft. Miłośnicy ładnego eksponowania torebek lub bibelotów docenią regały z serii SIGNAL.

Wieszak jest ważnym elementem w przedpokoju. Nasz wybór to wieszak z serii HALMAR, ma najbardziej charakterystyczny dla mieszkania w stylu loft typ wykończenia. Polecamy także serię wieszaków HALMAR, jeśli materiałem przewodnim w przedpokoju w stylu loft jest metal.

Jak urządzić małe mieszkanie w stylu loft?

Industrialne mieszkanie na małej przestrzeni? Z uwagi na mały metraż wydawałoby się to niemożliwe. Obecnie nie każdy może pochwalić się oryginalnym mieszkaniem loftowym. Jednak mamy rozwiązanie dla osób, które chciałyby zrealizować styl loftowy w domu o niewielkim metrażu. Dzisiaj jest to możliwe. Z pomocą odpowiednich środków wzorniczych, można urządzić nawet małe mieszkanie w stylu loft.

Aranżację loftu w małym mieszkaniu najlepiej jest zacząć od odpowiedniego wykończenie ścian poszczególnych pokoi. Wspólna przestrzeń dzienna najlepiej nadaje się do urządzenia stylu loftowego w domu. Oto kilka porad:

 • Urządzając przedpoków stylu loft w małym mieszkaniu, należy ograniczyć się do wykonania faktury na ścianie, pomijając efekt widocznych mediów.
 • Posadzka w przypadku wspólnej przestrzeni kuchni w stylu loftu i salonu – musi być jednolita.
 • Jeśli nie da się zbudować kominka, dobrym rozwiązaniem jest biokominek stołowy.
 • Ciekawym pomysłem w przypadku małego mieszkania w stylu loft, będzie sypialnia na antresoli.
 • Warto wybrać meble, które da się łatwo złożyć – na przykład Ława Signal Trio, składająca się z trzech stolików, które łatwo ustawia się jeden pod drugim.

 

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą w rozstrzygnięciu kwestii urządzenia mieszkania w stylu loft. Jak widać, czasem dysponując nawet bardzo małą przestrzenią, jesteśmy w stanie ciekawie urządzić mieszkanie, nie wchodząc w kompromis z funkcjonalnością.

Ocena post

Category: Inspiracje

Article by:ErgoExpert