Gryka czy kokos – jaki materac dla niemowlaka wybrać? Porady

Pierwsze tygodnie życia dziecko spędza głównie w pozycji leżącej. Aby zapewnić mu komfort i prawidłowy rozwój, należy zadbać o dobry materac do łóżeczka. Odpowiednio dobrany pozwoli maleństwu na dobry sen i zapobiegnie problemom z kręgosłupem. O czym warto pamiętać podczas zakupu konkretnego modelu? Sprawdź, jak wybrać materac dla dziecka.

Jaki materac do łóżeczka?

https://www.ergoexpert.pl/done-by-deer-lozeczko-70x140-cm-white
Łóżeczko Done by deer

Wybór materaca dla noworodka to bardzo ważna decyzja. Małe dzieci spędzają w łóżeczku znaczną część swojego dnia, w związku z czym komfort i jakość materaca posiadają ogromny wpływ na ich wygodę i samopoczucie. Najistotniejsze jest tutaj bezpieczeństwo i higiena snu malucha — dopiero później można zwracać uwagę na aspekty takie jak wygląd czy cena. Bardzo ważne jest, aby na materac dla noworodka przeznaczyć nowy, nieużywany wcześniej model. Dlaczego to takie istotne? Materace, w zależności od ich twardości i jakości, mogą ulegać odkształceniom i wygięciom. W miarę używania tracą swoją elastyczność, przez co nie będą zapewniały tak solidnego wsparcia, jak materace fabrycznie nowe. Na rynku znaleźć można wysokiej jakości materace o różnej twardości i z różnymi rodzajami wypełnienia. Zobacz, jaki materacyk do łóżeczka sprawdzi się najlepiej.

Jaka twardość materaca dla niemowlaka?

Twardość materaca dla dziecka to jedna z jego najistotniejszych cech. Grubość i twardość materaca są uzależnione od gęstości zastosowanych pianek. Noworodki są zwykle bardzo lekkie, więc wystarczy grubość od 11 do 15 cm. Pod względem twardości najlepiej sięgać natomiast po materace średnie. Muszą być one na tyle stabilne, aby zapewniać asekurację główce i rozwijającemu się kręgosłupowi maluszka, a jednocześnie na tyle miękkie, by pozwalać na swobodny i komfortowy wypoczynek. Dobry materac to taki, który równomiernie podtrzymuje ciało leżącego na nim dziecka.
Niemowlę nie może się w nim zapadać ani napotykać oporów w ruchu. Zbyt miękkie podłoże będzie utrudniało jego prawidłowy rozwój, uniemożliwiając pierwsze ruchy (jak podpieranie się na rączkach czy obracanie na brzuch), a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci łóżeczkowej. Zbyt twarde natomiast będzie zwyczajnie niewygodne — maluch nie będzie mógł się na nim rozluźnić podczas snu. Idealnym wyborem jest więc model pośredni — nie za miękki i nie za twardy, który sprawdzi się zarówno w przypadku dzieci bardzo małych, jak i tych nieco starszych.

Gryka czy kokos dla noworodka?

Materac dziecięcy Danpol Koala

Jeśli zastanawiasz się, jaki materac do łóżeczka Twojej pociechy będzie najlepszy, musisz zapoznać się z jego podstawowymi rodzajami. Oprócz grubości twardości i sprężystości, materace dzielimy również ze względu na wypełnienie. Dwoma bardzo popularnymi typami materaców są te wykonane z gryki i kokosa. Czym się od siebie różnią? Materacyk kokosowy to jeden z najtwardszych materacy dla dzieci. Wykonany z naturalnego materiału, zapewnia przewiewność i odprowadzanie wilgoci. Do tego kokos wykazuje działanie antybakteryjne, dzięki czemu zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni.
Materace kokosowe są zatem wyjątkowo higieniczne i sprawdzą się w przypadku dzieci z alergiami. Materac wypełniony gryką zapewnia natomiast bardzo solidne podparcie dla kręgosłupa. Jest również odporny na grzyby i bakterie. Odznacza się średnią twardością i dopasowuje do ciała, zapobiegając zapadaniu. Jaki materac dla niemowlaka wybrać? Okazuje się, że najlepszym wyborem może być połączenie obu typów. Rynek obfituje w materacyki grykowo-kokosowe lub nawet grykowo-kokosowo-piankowe. Stworzone z naturalnych materiałów, zapewniają bezpieczeństwo, komfort i higienę.

Czy materacyk piankowy jest dobry dla dziecka?

Oprócz gryki i kokosa bardzo popularnym typem materaców dla dzieci pozostają materace piankowe. Materace piankowe są bezpieczne i dobre dla niemowląt, o ile zostały wykonane z dobrej jakości materiałów. Szczególnie polecanym typem jest materiał wypełniony pianką poliuretanową, która zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i powstrzymuje rozwój szkodliwych drobnoustrojów. Materac z pianki PUR charakteryzuje się średnią twardością i dopasowuje do kształtu ciała dziecka. Dzięki temu zapewnia bardzo duży komfort. Materac piankowy ulega jednak stosunkowo szybkiemu odkształceniu, w związku z czym należy go wymienić mniej więcej po roku używania.
Bardziej wytrzymałe są materace z pianki lateksowej lub wodoodpornej, ale one nie odprowadzają wilgoci i nie zapewniają tak dobrej wentylacji, jak materace z pianki PUR. Bez względu na materiał i rodzaj, podczas wyboru materaca zawsze warto mieć również na uwadze certyfikaty i atesty, które potwierdzają jakość produktu. W Polsce podstawowym wyznacznikiem jest Pozytywna Opinia Instytutu Matki i Dziecka, która oznacza, że materac spełnia wszystkie standardy higieny i bezpieczeństwa.
Wybór materaca dla noworodka to skomplikowana kwestia. Jeśli zastanawiasz się, po jaki materac dla niemowlaka sięgnąć, pamiętaj o podstawowych kryteriach doboru. Dzięki nim szybko znajdziesz model spełniający Twoje oczekiwania.

Ocena post

Category: Wszystkie wpisy

Article by:ErgoExpert