Dobry sejf – na wagę złota

Jak bezpiecznie przechowywać wartościowe rzeczy? Oczywiście można, wzorem naszych babć i dziadków, akty urodzin i ślubu ukryć w szafie z pościelą, oszczędności trzymać w skarpecie lub puszce po herbacie, a rodowe srebra zachomikować pod obluzowaną deską w podłodze. Skuteczność takich metod jest jednak mocno wątpliwa. Można też skorzystać z bankowych skrytek depozytowych, ale to rozwiązanie nie w każdej sytuacji się sprawdzi (np. kiedy musimy przechować ważne dokumenty lub inne cenne rzeczy, do których chcemy mieć dostęp na co dzień). Co nam pozostaje? Rozwiązanie zagadki kryje się w jednym słowie – sejf.

Sejf sejfowi nierówny

Sejfy bywają takie, śmakie i owakie, a zdarzają się też i zupełnie inne. W przyrodzie występują różnych rozmiarów sejfy gabinetowe, sejfy na komputer, a także kasy pancerne ze szczeliną wrzutową dedykowane głównie lokalom komercyjnym, które na bieżąco chcą zabezpieczać utarg. Odrębną kategorię stanowią szafy myśliwskie specjalnie przystosowane do przechowywania broni palnej i amunicji. Dlatego, decydując się na zakup sejfu, warto przemyśleć kilka rzeczy. Przede wszystkim: jaka ma być jego zawartość? Odpowiedź na to pytanie przenosi nas o poziom wyżej: jaki ma być rozmiar kasy pancernej, gdzie i w jaki sposób ją usytuować oraz jakie standardy bezpieczeństwa musi spełniać?

Rozmiar ma znaczenie

Na rynku dostępnych jest wiele modeli sejfów – od niedużych kasetek po kilkusetkilogramowe, niezwykle obszerne kasy pancerne. Jeżeli chcemy bezpiecznie przechowywać rzeczy o stosunkowo niewielkich rozmiarach, na przykład gotówkę, papiery wartościowe, cenną biżuterię itp., to inwestowanie w potężny sejf  mija się z celem. W tym przypadku wystarczy kompaktowe urządzenie, które nie zajmie zbyt dużo miejsca, ale będzie wystarczająco pojemne. W tej kategorii sejfów na pewno warto zwrócić uwagę na modele MN-30 lub MN-45, których producentem jest firma Polaszek. Jeżeli natomiast zawartość kasy pancernej mają stanowić rzeczy o większych gabarytach, albo firmowa dokumentacja, to – siłą rzeczy – będziemy potrzebowali bardziej pojemnego sejfu.

Gdzie umieścić sejf?

Lokalizacja sejfu jest kolejną istotną kwestią i wiąże się z jego wymiarami. W większości przypadków duże kasy pancerne są wolnostojące. Oczywiście możemy zdecydować się na ich zabudowę, ale jest to zazwyczaj spore wyzwanie logistyczne. Trochę inaczej wygląda sytuacja jeśli rozważamy zakup mniejszego sejfu. Producenci oferują urządzenia zarówno wolnostojące, jak i takie, które możemy umieścić w meblach (chociażby w szafce lub biurku). Dostępne są także sejfy do zabudowy w ścianie. Przyznajcie się – kto w tym momencie nie pomyślał o klasycznym filmowym rozwiązaniu, czyli sejfie ukrytym za obrazem? Ale możliwości jest o wiele więcej i zależą tylko od wyobraźni i wymagań klienta. Gdyby komuś zamarzyła się zakamuflowana w ścianie (byle nie nośnej!) skrytka, to polecamy model WNO-75. Wybierając lokalizację warto też zwrócić uwagę na kwestie praktyczne. Jeżeli w sejfie przechowujemy dokumenty, które są nam potrzebne w codziennej pracy, to – dla wygody – powinniśmy go umieścić tak, żeby był w zasięgu ręki.

Skuteczna ochrona

Magiczne zaklęcie „Sezamie, otwórz się!” na pewno nie podziała na współczesne sejfy. Naśladowcy filmowego kasiarza Kwinty, z kultowej produkcji Juliusza Machulskiego Vabank, też łatwo by sobie nie poradzili. Obecne sejfy to niezwykle odporne, wielowarstwowe konstrukcje stalowe. Jest jednak kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze sejfu. Przede wszystkim musi on spełniać bardzo restrykcyjne europejskie normy potwierdzone certyfikatem Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Sejfy wyposażone są w złożone mechanizmy blokujące dostęp, ale w przypadku przechowywania wyjątkowo cennych rzeczy warto rozważyć zastosowanie dwóch rodzajów zamków, które działają w odmienny sposób, np. zamka mechanicznego i elektronicznego. Można się też zdecydować na specjalny ogniotrwały sejf, który wytrzymuje kilkugodzinne działanie temperatury dochodzącej do 1000 st. C.

Ocena post

Category: PoradyWszystkie wpisy

Tags:

Article by:ErgoExpert