Uszak – wygodny fotel na wieczór z książką

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego od jak dawna fotele, potocznie zwane uszakami, są z nami i skąd się właściwie wzięły.

Historia uszaków oraz o tym, że potrzeba jest matką wynalazku

Pierwsze uszaki powstały ok. 1600 roku w Anglii. Ich kształt wziął się z potrzeby schronienia się przed zimnymi przeciągami w dużych pomieszczeniach zimnych kamienic.

Nazywane wingback chair składały się z charakterystycznych, skrzydlatych boków, często połączonych z podłokietnikami. Ich budowa miała pomóc w zatrzymaniu ciepła, którego źródłem często był kominek.

Jego siedzisko było bardzo wygodne, szerokie. Solidne nóżki zawsze wykonane były z drewna.

Z czasem fotele uszaki rozprzestrzeniły się po całej Anglii, potem Europie, żeby na koniec dotrzeć do Ameryki, gdzie nadano im nazwę easy chair.

Ciepełko, wygoda… wydają się być idealnymi warunkami do relaksu przy książce. Okazuje się jednak, że fotele tego typu bardzo polubiły karmiące swoje pociechy matki. Zresztą – kto by nie polubił tego wspaniałego, pięknego uszaka?

Fotel wypoczynkowy typu uszak – Chester Halmar

Jakiego Uszaka wybrać?

Uszaków na rynku jest sporo – są bardziej lub mniej nowoczesne. Obite materiałem, eko-skórą lub skórą. Poniżej przedstawiamy najciekawsze modele dostępne w naszym sklepie.

Najbardziej klasycznym i popularnym modelem jest Chester marki Halmar, widoczny po lewej. W jego przypadku nie tylko możemy wybrać ulubiony kolor tapicerki, ale także kolor nóżek.

 

 

Fotele Chester marki Halmar

Do eleganckiego gabinetu w stylu klubowym polecamy uszaki obite eko-skórą.

Przedstawicielami nowoczesnej wersji uszaka są: Cotto oraz Purio.

Purio
Cotto

 

 

Ocena post

Category: HistorieInspiracje

Tags:

Article by:ErgoExpert