Białe łóżko z materacem

Jak urządzić małą sypialnię?

Każdy marzy o pięknej, przytulnej i gustownie urządzonej sypialni. Jest to miejsce, w którym można odpocząć po ciężkim dniu w pracy lub zrelaksować się przy interesującej książce. Zaprojektowanie i wyposażenie przestrzeni nie jest trudne. Ważne, aby przestrzegać kilku podstawowych zasad, szczególnie w przypadku pomieszczeń, które nie mają dużego metrażu. Zastanawiasz się, jak urządzić małą sypialnię w bloku? Podpowiadamy!

Jasna sypialnia – zalety

Decyzja o urządzeniu sypialni w konkretnym stylu aranżacyjnym to najważniejszy etap projektowania tego pomieszczenia. Wybór odpowiednich barw ma ogromny wpływ na samopoczucie. Mając na uwadze zapewnienie sobie sprzyjających warunków do odpoczynku, warto dobrać kolor, który nie tylko umożliwi zrelaksowanie się, ale również optycznie powiększy pomieszczenie, dzięki czemu będzie się wydawało znacznie bardziej przestronne. Raczej odradza się wykorzystywanie jaskrawych kolorów, które uznawane są za utrudniające wyciszenie i na wiele osób działają pobudzająco. Jasna sypialnia sprawi wrażenie znacznie większej, niż jest w rzeczywistości. W związku z tym warto wybrać farbę w odcieniach bieli, beżu lub zdecydować się na pastelowe kolory. Chcąc nadać pomieszczeniu wyjątkowego charakteru oraz przełamać jednolitość ścian, na jednej z nich można przykleić ciekawą tapetę lub umieścić ulubione zdjęcia. Z pewnością pomoże to osiągnąć upragniony efekt końcowy.

Łóżko do sypialni – czym się kierować przy jego wyborze?

Łóżko Halmar CASSANDRA 120x200
Łóżko Halmar CASSANDRA 120×200

Kolejny kluczowy aspekt urządzania sypialni to wybór odpowiedniego łóżka. Najważniejsze, aby konkretny model nie wypełnił całej dostępnej przestrzeni. Zakup mebla o zbyt dużych wymiarach sprawi, że pokój stanie się optycznie jeszcze mniejszy. W małych sypialniach świetnie sprawdzą się zatem modele rozkładane lub łóżka posiadające skrzynie na pościel, które można traktować jako dodatkowe miejsce do przechowywania. W przypadku wyboru łóżka dwuosobowego należy pamiętać, aby zapewnić swobodny dostęp z obu stron. Szczególną popularnością cieszą się ostatnio modele tapicerowane, które łączą w sobie estetykę wynikająca z pięknego obicia z funkcjonalnością pojemnika na pościel oraz niezrównanym komfortem zapewnianym przez duży materac. Chętnie wybierane są także metalowe stelaże, które nadają sypialni wyjątkowego charakteru. Łóżko do sypialni należy zatem wybierać, kierując się względami estetycznymi i funkcjonalnymi. Słowem, dobry wybór to taki, który odpowiada na indywidualne preferencje i tworzy z resztą wyposażenia spójną, wygodną w użytkowaniu całość.

Jak ustawić łóżko w sypialni?

Jak zostało wspomniane, wstawiając łóżko do sypialni, przede wszystkim należy pamiętać, by zapewnić swobodny dostęp z obu stron. Najlepiej, jeśli istnieje taka możliwość, ustawić mebel pod ścianą, w której nie ma drzwi ani okna. Jest to uzasadnione z kilku powodów. Po pierwsze, ustawienie łóżka przy wejściu będzie utrudniało poruszanie się po pokoju. Z kolei umiejscowienie go pod oknem, przez które wpadają promienie słoneczne, może negatywnie wpływać na jakość odpoczynku. Nie należy również ustawiać łóżka blisko grzejnika, ponieważ w okresie zimowym ciepłe powietrze może pogarszać komfort snu. Jeżeli sypialnia mieści się na poddaszu, gdzie występują skosy, najkorzystniej będzie ustawić łóżko w niższym punkcie stropu. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić najwięcej miejsca. Zatem jak ustawić łóżko w sypialni? Każde rozwiązanie jest dobre, o ile zapewnia należyty komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

Szafa dwudrzwiowa Kocot-Meble TOMI
Szafa dwudrzwiowa Kocot-Meble TOMI

Szafa w sypialni – jak wybrać odpowiednią?

W przypadku niewielkich sypialni najlepszą opcją będzie wybór szafy, która zapewni dużą przestrzeń do przechowywania, co pozwoli utrzymać porządek na ograniczonym metrażu. Dzięki temu wnętrze będzie uporządkowane, a funkcjonowanie w nim znacznie wygodniejsze i przyjemniejsze. Warto wybrać kolor, który będzie dopasowany do pozostałych elementów wyposażenia wnętrza – tak, aby razem stworzyły spójną całość. Uniwersalne propozycje to modele szare i białe, a także te w kolorze drewna. Doskonałe uzupełnienie szafy z drążkami i półkami stanowi komoda, która zapewni dodatkową przestrzeń do wygodnego przechowywania. Wysoki i wąski regał również znajdzie swoje zastosowanie w sypialni o ograniczonym metrażu. Całości może dopełnić piękna toaletka, o której posiadaniu w sypialni marzy wiele kobiet. Szafa w sypialni to mebel, który zdecydowanie podniesie estetykę i funkcjonalność pomieszczenia.

Szafki nocne – przydatny dodatek obok łóżka

Szafka nocna SIGNAL ET-747 biała
Szafka nocna SIGNAL ET-747 biała

W małej sypialni warto unikać zbyt dużej liczby mebli oraz ozdób. Nagromadzenie niepotrzebnych przedmiotów tylko ograniczy przestrzeń użytkową, w wyniku czego stanie się nie tylko optycznie mniejsza niż jest w rzeczywistości, ale także straci na funkcjonalności. Szafki nocne zazwyczaj znajdują się tuż przy zagłówku łóżka, dzięki czemu nie ograniczają swobody poruszania się po sypialni, a jednocześnie gwarantują cenną przestrzeń do przechowywania. Zazwyczaj stoi na nich lampka nocna. Oprócz niej na małym blacie, który posiadają szafki nocne, można odłożyć aktualnie czytaną książkę i postawić budzik, a w wysuwanej szufladzie trzymać na przykład  telefon, ładowarki i biżuterię. Oczywiście warto zdecydować się na taki mebel, który stylistyką będzie pasował do całości wystroju wnętrza. Można również zainteresować się półkami ściennymi, które zostaną zamocowane bezpośrednio nad łóżkiem. Pięknie będą się na nich prezentowały ozdoby takie jak kwiaty, świece czy figurki.

Jak urządzić małą sypialnię w bloku?

Nie każdy jest w stanie zaplanować oraz odpowiednio zagospodarować przestrzeń we własnym zakresie. W takim przypadku warto rozważyć skorzystanie z usług ekspertów w tej dziedzinie. Zasięgnięcie fachowego wsparcia projektanta wnętrz wcale nie musi wiązać się z koniecznością nadwyrężenia domowego budżetu i wyposażania sypialni wyłącznie w meble na wymiar. Zdobywane latami doświadczenie pozwala architektom na wdrażanie rozwiązań, wykorzystujących gotowe propozycje mebli. Specjaliści dobiorą nie tylko odpowiednie łóżko do sypialni, ale również w porozumieniu ze zleceniodawcą zadecydują, gdzie znajdzie się szafa w sypialni i w którym miejscu ustawione zostaną wybrane szafki nocne.

Jasna sypialnia – przestrzeń sprzyjająca relaksowi

Wiesz już, jakie zalety posiada jasna sypialnia. Rozważasz takie rozwiązanie w swoim pomieszczeniu przeznaczonym do odpoczynku? Zastanawiasz się, czy decyzja o jasnych odcieniach nie ograniczy wyboru stylu aranżacyjnego i modeli mebli? Bez obaw! Jasna sypialnia świetnie prezentuje się zarówno w nowoczesnym i minimalistycznym wydaniu, jak i wersji stylizowanej na konkretny klimat wnętrzarski. Warto pamiętać również, że jasna sypialnia stwarza znacznie większe możliwości w zakresie doboru tekstyliów, ozdób i dodatków. Jasne meble i łóżko stanowią bowiem swoistą bazę, którą co pewien czas można urozmaicać bez konieczności wydawania dużych sum pieniędzy, np. zmieniając poszewki poduszek, osłonki doniczek roślin czy wzbogacając wystrój o tematyczne figurki i świece.

Jak urządzić małą sypialnię w bloku? Zrób to tak, jak lubisz!

Ocena post

Category: PoradyWszystkie wpisy

Article by:ErgoExpert