biuro w stylu skandynawskim

Jak urządzić biuro w stylu skandynawskim?

Nowoczesna i przyjazna pracownikom przestrzeń biurowa jest dziś w zasadzie standardem. Stając przed decyzją o urządzeniu przestrzeni biurowej, warto zdecydować się na konkretny i charakterystyczny styl. Jednocześnie zbyt wyraziste wnętrze może utrudniać skupienie uwagi na pracy, a oczywiste jest, że każdy pracodawca życzy sobie pełnego zaangażowania ze strony pracowników. Zestawienie tych dwóch kwestii w istocie może przyprawić o ból głowy. Na szczęście, w następnych akapitach pojawi się na niego remedium. Jest nim biuro w stylu skandynawskim. Z założenia, przestrzeń schludna, prosta i elegancka w formie. Poznajmy jego charakter, by z powodzeniem zaimplementować go w urządzanym wnętrzu.

Czym cechuje się biuro i gabinet w stylu skandynawskim?

Najłatwiej byłoby odpowiedzieć na to pytanie jednym słowem – prostotą. Celem tego artykułu jest jednak nieco bardziej precyzyjne określenie jego cech. Skandynawski sposób urządzania wnętrz odwołuje się przede wszystkim do użycia dużej ilości naturalnych materiałów, zazwyczaj w jak najmniej zmienionym kształcie i formie. Wiąże się to z wykorzystaniem stonowanej, równie naturalnej co same materiały, kolorystyki. Króluje tu zatem jasne, na ogół świerkowe, sosnowe i brzozowe drewno, białe lub bardzo jasne elementy wykończenia oraz jasnoszare tkaniny jak bawełna czy len. Jednakże biuro w stylu skandynawskim rządzić się będzie nieco innymi prawami, co wynika z samej specyfiki urządzanej przestrzeni. Zastosowanie dużej ilości tkanin jest de facto realne wyłącznie, gdy urządzamy mniejszy gabinet lub domowe biuro w stylu skandynawskim, o czym mowa będzie w dalszych akapitach. W pierwszej kolejności przenieśmy nasze skupienie w stronę bardziej okazałych przestrzeni biurowych.

Przestronne biuro – styl skandynawski. Jak je zaplanować?

biurko w stylu skandynawskim
Biurko UNIQUE BORA

Najistotniejszą kwestią dotyczącą tego typu estetyki jest charakterystyczny dla niej minimalizm i wynikająca z niego funkcjonalność. Zbędne ozdobniki nie mają prawa pojawić się w takim wnętrzu. Zamiast nich króluje maksymalne wykorzystanie formy względem pełnionej funkcji. To sprawia, że meble grające główną rolę, takie jak biurka drewniane zbudowane są w taki sposób, by wykorzystać ich konstrukcję do zastosowania jak największej ilości dodatkowych schowków i udogodnień, bez zbędnego komplikowania ich wyglądu. Pojawiają się zatem w nich dodatkowe szuflady i półki, których często próżno szukać w innych tego typu meblach. Częstokroć ich budowa opiera się na charakterystycznych kozłach, podtrzymujących szerokie i wygodne blaty. Te idealnie sprawdzą się w dość dużej przestrzeni, a szczególnie wygodne okażą się dla każdego architekta i konstruktora, potrzebującego odpowiedniej powierzchni do kreślenia projektów, a który również z pewnością doceni bliską ideału proporcję między doskonałością funkcji i formy. Na szczęście parający się architekturą nie posiadają monopolu na to by urządzić biuro w stylu skandynawskim i z przekonaniem można stwierdzić, że każdy kreatywna branża będzie się czuła doskonale w tego typu wnętrzu. Co więcej, tą samą zasadą kierować się można, gdy adaptujemy duże, korporacyjne biuro lub open space na styl skandynawski, jak i gabinet kosmetyczny, o czym mowa będzie w następnym akapicie.

Gabinet – styl skandynawski na mniejszej przestrzeni

regał w stylu skandynawskim
Regał SIGNAL OLSEN A

Można by powiedzieć, że to dla właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw styl skandynawski stwarza najwięcej możliwości komponowania przestrzeni, choć jest to oczywiście uzależnione od charakteru prowadzonej działalności. Tym niemniej, zarówno biuro w kancelarii prawnej, jak i recepcja gabinetu dentystycznego mogą zostać z powodzeniem urządzone w stylu skandynawskim. O charakterze takiego wnętrza, właściwym dla pełnionej funkcji, będą decydowały naturalne dodatki do biura, przynależne w dużej mierze do stylu skandynawskiego właśnie. Można zatem rozważyć nadanie indywidualnego rysu urządzanemu wnętrzu, dobierając do niego odpowiednie detale, od foteli, krzeseł i szaf poczynając, a na wieszakach czy, wspominanych wcześniej, zasłonach kończąc. Definiować wnętrze ma przede wszystkim prostota formy i kształtu oraz nieinwazyjne kolory palety bieli, jasnej szarości i naturalnego drewna. Przestrzenie biurowe wzbogaci lampa w stylu skandynawskim – w zależności od specyfiki konkretnej powierzchni mogą to być szerokie, drewniane plafony, minimalistyczne, stalowe lampki na biurko, bądź strzeliste lampy wolnostojące.

Styl skandynawski z ciemnymi meblami

biurko narożne w stylu skandynawskim

Pragnącym przełamać nieco wyjściową paletę barw przynależną do opisywanego stylu, należy polecić wprowadzenie do urządzanego wnętrza ciemnych mebli. Biuro w stylu skandynawskim można z powodzeniem ozdobić oraz wzbogacić nadal minimalistycznymi w formie, lecz nieco bardziej odbiegającymi od podstawowej palety barw, sprzętami. Szczególnie efektownie zaprezentują się np. czarne krzesła zestawione z bieloną deską podłogi oraz białym biurkiem. Innym sposobem na przełamanie bardzo jasnej palety barw są dodatki do biura takie jak, omawiane wcześniej, lampy, ale też regały czy stojaki w ciemnych odcieniach. Styl skandynawski z ciemnymi meblami można komponować z resztą na wiele sposobów, a głównym ograniczeniem zdają się być, przede wszystkim, wyobraźnia projektanta czy charakter urządzanego biura wynikający z obiektywnych czynników (np. naturalne natężenie światła we wnętrzu). Tym niemniej, jedno pozostaje niezmienne – każde biuro można zaadaptować tak, by zagościł w nim, najbardziej uniwersalny i funkcjonalny ze znanych projektantom wnętrz, styl skandynawski.

Ocena post

Category: PoradyInspiracjeWszystkie wpisy

Article by:ErgoExpert