Wnętrze biura

Jak urządzić biuro w domu?

Biuro w domu to bez wątpienia ułatwienie w tworzeniu tak zwanego balansu między życiem zawodowym a pracą. Niezależnie od tego, czy pracujesz zdalnie, czy hybrydowo, czy czasem realizujesz różne projekty w domu — odpowiednio zaprojektowana przestrzeń może Ci pomóc w organizacji pracy i planu dnia. Szukasz inspiracji na domowe biuro? Zastanawiasz się, jakie meble do biura w domu wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aranżując swoją przestrzeń biurową i jakie rozwiązania warto zastosować!

Mały gabinet w domu — czy to rozwiązanie dla Ciebie?

Fotel biurowy HALMAR POP
Fotel biurowy HALMAR POP

Zorganizowanie własnego kącika biurowego w domu to kusząca opcja w trakcie planowania budowy domu lub aranżacji pomieszczeń w mieszkaniach, na przykład w trakcie remontu. Każdy lokal mieszkalny powinien być zaprojektowany jak najbardziej funkcjonalnie, tak żeby każdy domownik miał przestrzeń dla siebie. Ważne jest także, aby każdy element w domu znalazł swoje miejsce.

Domowe biuro nie jest wbrew pozorom rozwiązaniem dla wszystkich. Nawet naprawdę małe biuro w domu powinno być przede wszystkim regularnie wykorzystywane. Organizacja osobnego biura i zakup sprzętu biurowego, tylko po to, żeby później z niego nie korzystać, nie ma sensu. W takim wypadku, zamiast całego pomieszczenia przeznaczonego na mały gabinet w domu, lepiej po prostu zaaranżować sobie biurowy kącik w sypialni lub salonie. Wystarczy funkcjonalne biurko, wygodny fotel lub krzesło oraz odpowiednie oświetlenie.

Małe biuro w domu — kiedy warto się na nie zdecydować?

Biuro w domu dla osób, które regularnie pracują zdalnie, hybrydowo lub realizują swoje projekty poza miejscem pracy to bardzo dobry pomysł. Posiadanie pomieszczenia przeznaczonego wyłącznie do realizowania zadań z pracy, ułatwia pełne skupienie na zaplanowanych działaniach. W osobnym pokoju nie rozpraszają niedokończone zadania domowe, nie przeszkadza bałagan w salonie, czy niepozmywane naczynia w zlewie. Wyznaczona przestrzeń biurowa to szansa na zamknięcie drzwi i odcięcie się od rzeczy, które mogą rozpraszać i odciągać od pracy. To dobre rozwiązanie także przy mieszkaniu z innymi domownikami – po zamknięciu drzwi zyskasz względną ciszę i chwilę dla siebie.

Nowoczesne biuro w domu wcale nie musi być duże. Wystarczy niewielkie pomieszczenie, które można sprytnie zagospodarować. Wygląd biura w pełni zależy od tego, jakie zadania będą w nim realizowane i ile miejsca jest potrzebne na konkretne komponenty. Warto także pamiętać o tym, jak przydatne są różne akcesoria ułatwiające organizację pracy i wszystkich elementów, niezbędnych do jej wykonywania.

Biuro w domu — aranżacje i inspiracje

Regał Svenbox ECHO
Regał Svenbox ECHO

Wystrój biura powinien zależeć od charakteru pracy, która będzie w niej wykonywana, ale także od osobistych preferencji. Jeśli komuś łatwiej skupić się i zebrać myśli w pomieszczeniu, które zostało urządzone w stonowanych odcieniach, a dodatki są w neutralnych barwach, właśnie w takim stylu powinien zaaranżować swoje biuro. Jeśli jednak biuro w domu powinno być miejscem do kreatywnej pracy, a intensywne kolory to coś, co pobudza Twoją wyobraźnię — to właśnie na nie warto postawić.

Nowoczesne biuro w domu to nic innego jak biuro stworzone pod własne, indywidualne potrzeby i oczekiwania. Szukasz motywacji? Ogranicz rozpraszające elementy lub zainstaluj motywacyjne plakaty i obrazy. Lubisz kolory? Postaw na wystrój w odcieniach zieleni — ta barwa działa kojąco i uspakaja zmysły. Jeśli jesteś zwolennikiem jasnych odcieni, możesz wybrać złamaną biel lub delikatne pastele.

Meble do biura w domu — czym się kierować przy wyborze?

Kiedy ściany w biurze są już odpowiednio zagospodarowane, czas znaleźć najlepsze meble. Meble biurowe (np. biurka, stelaże, dodatkowe blaty) wcale nie muszą być najdroższe, powinny być przede wszystkim funkcjonalnie. Meble do biura w domu trzeba wybierać rozsądnie i praktycznie. Dobrze zacząć od biurka lub stołu, czyli przestrzeni roboczej. Jego rozmiar powinien być dopasowany do rozmiaru pokoju, a ilość przegródek, szuflad i miejsc do przechowywania rzeczy powinna być adekwatna do indywidualnych potrzeb. Dla osób, które w swojej pracy potrzebują więcej miejsca, dobrze sprawdzą się także szafy lub mniejsze, ale równie praktyczne dostawki do biurka.

Poza biurkiem niezbędne jest także krzesło do siedzenia. Przy wielogodzinnej pracy siedzącej, odpowiednie krzesło jest kluczowym elementem. Powinno przede wszystkim posiadać dobre wsparcie dla kręgosłupa, regulację wysokości i nachylenia, a także inne elementy zapewniające wygodę w trakcie siedzenia. Wybierając krzesło, nie warto się spieszyć — trzeba przeanalizować specyfikację każdego produktu i dobrze określić swoje oczekiwania. To właśnie z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb należy urządzać biuro w domu. Aranżacje powinny łączyć wygodę z ciekawym wyglądem.

W przypadku pracy, która nie wymaga wielogodzinnego siedzenia, szukając krzesła, można kierować się własnym gustem i wybrać taki model, który będzie się oryginalnie prezentować. Nie można jednak zapominać, że i przy krótkotrwałym spędzaniu czasu w pozycji siedzącej, niezwykle istotny jest komfort i ergonomia.

Mały gabinet w domu — o czym jeszcze warto pamiętać?

Sofa UNIQUE ANGELES
Sofa UNIQUE ANGELES

Domowe biuro to czasem miejsce przyjmowania klientów lub partnerów biznesowych. Jeśli metraż na to pozwala, dobrze jest rozważyć zakup dodatkowego krzesła dla interesantów lub nawet współpracowników. Małe biuro w domu może być zaprojektowane tak, żeby było jednocześnie przytulne i pojemne. To także szansa na pokazanie swojego stylu i gustu w aranżacji wnętrz. Jednocześnie warto stawiać na jakość, a nie na ilość elementów i zdecydować się na solidnie wykonany, dobrej jakości zestaw mebli z wytrzymałych materiałów.

Nowoczesne biuro w domu to okazja na odgrodzenie życia zawodowego od życia prywatnego. Przeniesienie zadań związanych z pracą do jednego pomieszczenia może pomóc stworzyć tak zwany work-life balance, także przy regularnej pracy zdalnej lub pracy freelancera. Nawet mały gabinet w domu może pozytywnie wpływać na motywacje do pracy, ułatwiać zorganizowanie jej tylko w konkretnych, wybranych uprzednio godzinach. To także znakomite miejsce do opracowywania domowego budżetu i realizowania różnych hobby.

Ocena post

Category: Wszystkie wpisy

Article by:ErgoExpert