Hokery przy stole

Typy hokerów – jak wybrać idealny hoker?

W lokalach gastronomicznych i pubach popularnym typem krzesła jest hoker, czyli wysoki taboret. Jego zastosowanie jest jednak znacznie szersze. Projektanci aranżacji wykorzystują go obecnie w różnych wnętrzach. I nic dziwnego – to bardzo funkcjonalny, a przy tym designerski element wyposażenia!
Krzesła typu hoker produkuje się dzisiaj z różnych materiałów i w rozmaitych kształtach. Drewniane, metalowe, przypominające stołek barowy, z oparciem, regulowane i nieregulowane – krzesło hoker z łatwością wpisać można w różne projekty wnętrzarskie, zakładające rozmaite przeznaczenie pomieszczeń. W domu, w lokalach usługowych i gastronomicznych, sklepach i na halach produkcyjnych – sprawdzi się właściwie wszędzie. Duży wybór daje w końcu wiele możliwości. Co znajdziemy na rynku? Co będzie lepsze i w jakich sytuacjach? Hoker z oparciem czy bez? Przypominający fotel czy całkiem prosty?

Stołek barowy – jakie krzesło do pubu i lokalu gastronomicznego?

Hoker obrotowy Bejot SPIN SN W HB1
Hoker obrotowy Bejot SPIN

Hoker znakomicie wpisuje się w design typowych pubów, w których oprócz tradycyjnych krzeseł i stolików nie może zabraknąć wysokich taboretów umieszczonych przy barach. Bar, jako centralne miejsce w klubie, służy nie tylko sprzedaży napojów i przekąsek. Jest to także punkt, przy którym można usiąść i poczuć się swobodnie w trakcie towarzyskiej rozmowy. Kiedy myślimy o takim miejscu, zazwyczaj staje nam przed oczami wizja, gdzie funkcję siedziska pełni hoker drewniany – prosty, często bez oparcia, wąski, zajmujący niewiele miejsca, który z łatwością można wsunąć pod wysoki blat. Aranżacje w pubach i restauracjach są dzisiaj jednak bardzo różne. Chociaż dużym powodzeniem wśród klientów nadal cieszą się lokale w typie londyńskim, a więc przydymione, swojskie, nieco chaotyczne, jeśli chodzi o wystrój, z wiszącymi na ścianach starymi plakatami i ustawionymi bibelotami, gdzie efekt wzmacnia półmrok, oprawa może być całkiem inna. Oszczędne dekoracje i prostota kształtów również są w modzie. Do takich wnętrz łatwo znaleźć taborety barowe. Nowoczesny hoker z metalu, z oparciem, tapicerowany – takie krzesło to idealne uzupełnienie minimalistycznego wystroju.

Hoker do kuchni – co wybrać?

Hoker HALMAR H-103 ciemny zielony velvet
Hoker HALMAR H-103

Hokery świetnie wpasować można do aranżacji domu lub mieszkania, np. kuchni i jadalni. Popularne są dzisiaj tzw. wyspy, które z jednej strony pełnią rolę miejsca do przygotowywania posiłku, a z drugiej punktu, gdzie spożywa się gotowe dania. Wyspy przybierają różne formy i wielkości. Najczęściej są dosyć wysokie – chodzi o to, aby użytkownik, stojąc, z łatwością mógł wykonywać różne kuchenne czynności. Z drugiej strony ustawia się stołki barowe. Taki układ zapewnia interakcję między osobami przygotowującymi posiłek a jedzącymi – pozostałymi domownikami lub gośćmi. I w tym wypadku krzesło hoker należy dostosować do designu pozostałych elementów wyposażenia. Warto postawić na hoker z oparciem, który jest po prostu wygodny. Wielogodzinne spotkanie będzie zdecydowanie bardziej komfortowe. Dostępne są stołki zarówno z wysokim, jak i niskim oparciem. Niektóre mają nawet podłokietniki i są wyściełane miękkimi materiałami. Oczywiście można wybrać również hoker drewniany, który wpasuje się do wielu wnętrz. Ten, który nie ma oparcia, można bez problemów schować pod blatem. Jest to szczególnie ważne w przypadku niewielkich pomieszczeń.

Hoker do salonu – na co postawić?

I w przypadku salonu, w którym spędzamy bardzo dużo czasu, odpoczywając i przebywając z najbliższymi, dysponujemy niemałym wyborem stołków. Zastępują one krzesła o tradycyjnych formach. Takie rozwiązanie polecane jest między innymi w przypadku pokojów o małym metrażu. Wynika to z faktu, że wyższe stołki wizualnie nie przytłaczają tak całego wnętrza. Są smukłe i delikatniejsze, a jednocześnie świetnie spełniają swoje użytkowe zadanie. Nie ma dzisiaj problemu z zakupem wysokiego krzesła, które w niczym nie ustępuje standardowemu odpowiednikowi. Owszem, znaleźć można między innymi hoker loftowy, czyli industrialny – prosty, często będący zgrabnym, choć surowym połączeniem metalu i drewna, który pasuje zresztą również do kuchni czy jadalni, ale również hoker tapicerowany, który nierzadko jest znakomitym kompromisem między krzesłem a fotelem. Przyjemny w dotyku materiał, wyprofilowane oparcie i miękkie siedzisko sprawiają, że nawet dłuższy czas spędzony na takim stołku staje się prawdziwą przyjemnością.

Hoker o specjalnym przeznaczeniu

Hoker SIGNAL POPRAD H-1- styl skandynawski brąz miodowy

Hoker znajduje też zastosowanie w lokalach usługowych i punktach medycznych. Bardzo często taki typ krzesła znaleźć można w salonie fryzjerskim lub kosmetycznym, gdzie idealnie sprawdzi się hoker regulowany, pozwalający na dostosowanie wysokości taboretu do potrzeb i dodatkowo wyposażony w kółka. Taboret ułatwia wykonanie usługi, np. przygotowanie fryzury albo makijażu. Chodzi o to, aby osoba wykonująca jakąś czynność mogła pracować wygodnie, a klientka lub klient nie byli zmuszeni do przyjmowania dziwnych, niekomfortowych pozycji, które po czasie powodują uciążliwe dolegliwości i ból. Hoker metalowy z tapicerką z materiału, który łatwo jest wyczyścić, to bardzo higieniczne, a przy tym trwałe rozwiązanie. Osoby, które korzystają z usług kosmetycznych i fryzjerskich, zwracają uwagę właśnie na to, aby warunki, w jakich przeprowadzane są zabiegi upiększające, były sterylne i dawały pewność co do tego, że przebywamy w czystym i bezpiecznym miejscu. Podobne standardy muszą być spełnione w gabinetach lekarskich, dlatego również tutaj, zamiast zwykłego krzesła, warto wybrać krzesło hoker. Nie musi być to prosty taboret, ale np. ergonomiczny, nowoczesny hoker z oparciem i podłokietnikami, który sprawi, że pacjent w trakcie konsultacji ze specjalistą poczuje się pewnie. To idealne rozwiązanie także w biurach obsługi klienta.

Stołek barowy – nietypowe zastosowanie

Hoker CHARLES 76 King Home - transparentny poliwęglan
Hoker CHARLES 76 King Home

Hoker drewniany to standardowy element wyposażania pracowni artystycznych. W podstawowej wersji zupełnie prosty, potrzebny jest wszystkim artystom – zarówno początkującym, jak i zaawansowanym. Wykorzystują go również modele w trakcie pozowania. Taki wysoki taboret wspomaga pracę przy sztaludze. Zwykłe krzesło jest zbyt niskie, aby móc swobodnie rysować lub malować. Oczywiście sprawdzi się tu także hoker regulowany, którego wysokość modyfikuje się w zależności od potrzeb. Na stołkach można położyć wszystkie materiały, które niezbędne są w trakcie pracy twórczej, między innymi paletę z farbami, pędzle czy ołówki. Należy jednak liczyć się z tym, że cały proces powoduje zabrudzenia. Lepiej więc wybrać taborety z łatwo zmywalnych materiałów. Hoker tapicerowany absolutnie się tutaj nie sprawdzi.
Wybierając stołek barowy, trzeba kierować się tymi samymi wytycznymi, na podstawie których zapadają decyzje odnośnie innych elementów aranżacji. To, czy postawimy na hoker metalowy, hoker loftowy czy jakikolwiek inny, powinno zależeć od charakteru pomieszczenia, funkcji, które ma pełnić, ogólnego pomysły na wystrój oraz gustu osoby, która podejmuje decyzje. Na szczęście nie brakuje produktów, które spełnią oczekiwania różnych użytkowników!

Ocena post

Category: Wszystkie wpisy

Article by:ErgoExpert