Nowoczesne wnętrze domu

Styl skandynawski – czym się charakteryzuje?

Jasne przestrzenie, proste formy, ekologiczna bliskość natury i regionalne, folkowe inspiracje – to w ogromnym skrócie styl skandynawski. Niepodzielnie rządzi na salonach i od lat pozostaje najchętniej wybieranym stylem wnętrzarskim. Skąd się wziął? Dlaczego jest tak lubiany? No i jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim? Zapraszamy do lektury!

Styl skandynawski co to jest?

Styl skandynawski - krzesło Unique LINE
Krzesło Unique LINE

Styl skandynawski korzeniami sięga początku XX wieku. Trend rozpoczął się w Danii, w której połączenie krótkich dni (braku naturalnego światła) i pochmurnej pogody, skłoniło twórców do poszukiwania sposobów na rozjaśnienie wnętrza. Twórcy designu czerpali inspiracje z natury, dążąc do poszanowania ekologii. Stąd w stylu skandynawskim swoje miejsce znalazło drewno, z którego urok wydobywają naturalne odcienie i eksponowane słoje.

Styl skandynawski w Polsce

Styl skandynawski - stół Halmar SOCRATES
Stół Halmar SOCRATES

Polscy projektanci bardzo szybko docenili zalety stylu skandynawskiego. Doskonale wpisał się w potrzeby Polaków. Niewielkie, często słabo doświetlone mieszkania, ponure wnętrza w ograniczonym metrażu, to dość często realia naszego rodzimego budownictwa. Wszystkie te problemy można jednak rozwiązać za sprawą jasnych kolorów, prostych mebli i naturalnych dodatków. Co więcej, styl skandynawski to również nacisk na funkcjonalność – ma być zmyślnie i do granic możliwości wygodnie – mieszkanie powinno nie tylko dobrze wyglądać, ale przede wszystkim zapewniać domownikom ogromny komfort użytkowy.

Wytyczne trendu doskonale wpasowały się w realia polskiego podwórka i trzeba przyznać, że fenomen stylu skandynawskiego od wielu lat absolutnie nie słabnie.

Cechy stylu skandynawskiego w pierwotnym wydaniu

Ławka Signal Poprad

Przestrzeń w stylu skandynawskim musi być rozświetlona. Dlatego dominują tu ściany w jasnych kolorach – najlepiej klasyczna biel, duże okna, których nie powinny zasłaniać kotary, ani zasłony i proste, funkcjonalne meble. Naturalne drewno w ciepłych odcieniach łączy się tu z różnymi odmianami delikatnych szarości, a o piękny charakter stylizacji dbają pastelowe dodatki.

W stylu skandynawskim nawet najmniejsze wnętrze, dzięki jasnym kolorom, staje się przyjaźnie przejrzyste i optycznie powiększone. Proste, funkcjonalne meble nie przytłaczają przestrzeni, a naturalne drewno i pastele ocieplają mieszkanie, nadając mu ekstremalnie przytulnego szlifu.

Styl skandynawski i jego (r)ewolucje

Styl skandynawski – sofa Signal NORDIC 3
Sofa Signal NORDIC 3

Ponieważ styl skandynawski towarzyszy aranżacji wnętrz od lat, zdążył wiele razy ewoluować, oferując liczne wariacje:

  • Scandi Chic – styl skandynawski w subtelnym, romantycznym i kobiecym wydaniu.
  • New Nordic – najlepiej opisuje go fraza hygge, duńska filozofia znajdowania radości w małych rzeczach – komfort, wygoda, przytulność i równowaga, osiągane dzięki prostym formom.
  • Styl gustawiański – inspirowany królewskim dworem, ale w przyjaznym, uproszczonym wydaniu. Tu rządzą meble z drugiej ręki (lub celowo postarzane), paski i kratki na tkaninach, a wszystko w nieprzytłaczającej formule.
  • Styl folkowy – czerpie z piękna ludowych motywów kwiatowych, które w Polsce wcale nie muszą sięgać do korzeni skandynawskiej wsi. W naszym lokalnym wydaniu z powodzeniem mogą to być odwołania do ludowych wycinanek kurpiowskich, kaszubskich czy łowickich.

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski – regał Signal MATIS A
Regał Signal MATIS A

Wiemy już styl skandynawski czym się charakteryzuje i jakie ma ramy teoretyczne. Sprawdźmy teraz rozwiązania w praktyce.

Funkcjonalność. To chyba najważniejsza zasada w stylu skandynawskim. Wnętrza mają być dla użytkowników, a nie na odwrót. Wszystkie meble cechuje wygoda, którą zapewniają. Szafy, szafki i miejsca do przechowywania mają pomieścić w swoich nieskomplikowanych formach wszystko, co potrzeba, pozwalając utrzymać schludny ład.

Kolorystyka. Biel jako kolor wyjściowy, drewniana podłoga – to podstawy. Jeśli szukamy odrobiny szaleństwa, dorzucamy szare i pastelowe dodatki, które ożywią wnętrze.

Dekoracje. Mimo pozornej prostoty, dodatki w stylu skandynawskim są mile widziane. Pledy, koce i narzuty – w szarościach lub w kontrastowe paski, kolorowe doniczki z roślinami czy zdobione zdjęciami i grafikami ściany.

Detale w stylu skandynawskim

Styl skandynawski – krzesło Signal FOX
Krzesło Signal FOX

Wiemy już co to jest styl skandynawski, wiemy jak wcielić zasady w życie. Przyjrzyjmy się jeszcze z bliska drobiazgom, które sprawiają, że mimo swojej prostoty, styl skandynawski uznawany jest za jeden z najbardziej ciepłych i przytulnych.

Białe ściany, drewniana podłoga i białe meble z elementami drewna – to elementy, które wydają się wręcz ascetycznie skromne. Ta prostota w stylu skandynawskim przełamana jest jednak akcentami, które zupełnie odmieniają jego charakter. Począwszy od dekoracji ścian, wazonów, doniczek i lampek, przez pościel z ludowymi akcentami, aż po motywy na naczyniach kuchennych codziennego użytku.

Wszystko to razem tworzy niebanalnie sielski nastrój i atmosferę wnętrza, z którego zupełnie nie chce się wychodzić.

Czy styl skandynawski sprawdzi się w każdym wnętrzu?

Styl skandynawski – łóżko Signal MALMO 180x200.jpg

Salon w stylu skandynawskim? To dość proste. Sypialnia w tylu skandynawskim? Nic trudnego. Ale czy ramy stylu pozwalają dopasować go do innych pomieszczeń? Jak najbardziej. Przypomnijmy, styl skandynawski jakie kolory? Biel, szarości i drewno. Czy taka aranżacja pasuje do łazienki lub kuchni? Zdecydowanie! Kuchnia w stylu skandynawskim to uporządkowane wnętrze, w którym wszystko jest pod ręką, nie brakuje tu miejsc do przechowywania, ani funkcjonalnych udogodnień. Łazienka w stylu skandynawskim to nastrojowe miejsce do relaksu. Wygodne szafki (oczywiście w bieli i drewnie), pastelowe dodatki i przytulnie ciepłe światło świec podczas kojącej kąpieli.

Styl skandynawski daje ogromną swobodę aranżacyjną, a w swoich wytyczonych ramach jest na tyle uniwersalny, że z powodzeniem pozwala urządzić spójnie całe mieszkanie.

Styl skandynawski – tani czy kosztowny?

Styl skandynawski – biurko Unique DELLA
Biurko Unique DELLA

Na koniec zajmiemy się jeszcze jedną kwestią, która spędza sen z powiek wielu inwestorom. Czy styl skandynawski jest drogi? Raczej nie. Ponieważ meble cechuje prosty, nieskomplikowany design, nie są to produkty najdroższe. Również dodatki w stylu skandynawskim są mało wymagające. Przyglądając się innym trendom i zestawiając ich koszty ze sobą, styl skandynawski wypada na ich tle bardzo korzystnie.

Pilnując budżetu warto również pamiętać o tym, że meble nie muszą być wykonane z litego drewna. Te fornirowane lub wykonane z materiałów imitujących drewno, będą się prezentowały równie pięknie.

Ocena post

Category: PoradyWszystkie wpisy

Tags:

Article by:ErgoExpert