mieszkanie w stylu loft

Styl industrialny – czym się charakteryzuje?

Styl industrialny to coraz częstszy wybór inwestorów na całym świecie. Sprawdźmy jakie tajemnice kryje, czym kusi i w jaki sposób wywalczył sobie niesłabnącą popularność od tak wielu lat.

Wnętrza industrialne – na czym polega ten styl?

Styl industrialny

Dom w stylu industrialnym to surowa nowoczesność. Duże, otwarte przestrzenie, często wysokie wnętrza, brak podziału na konkretne pomieszczenia. Swój wyrafinowany charakter zawdzięcza ascetycznemu wręcz minimalizmowi, który skoncentrowany jest na znalezieniu w przestrzeni artystycznego wyrazu samego siebie. Jego ramy są bardzo szerokie i właściwie nie mają granic – kończą się tam, gdzie wyobraźnia dekoratora.

W stylu industrialnym jest miejsce na surowe, pozbawione ozdobników wykończenia – cegły, beton, metal i szkło. Nie oznacza to jednak chłodu. Jest tu bowiem miejsce również na meble z duszą – z drugiej, trzeciej lub czwartej ręki oraz kolorowe dodatki.

Styl industrialny – odrobina historii

Styl industrialny

Korzenie stylu industrialnego (Industrial styl) wywodzą się z lat 50. w Ameryce, kiedy w wyniku recesji rynek nieruchomości został zasypany opuszczonymi halami fabrycznymi, warsztatami i surowymi pomieszczeniami, które przestały nagle pełnić swoje pierwotne, przemysłowe role.

Część pomieszczeń została wykupiona za bezcen, część przejęta nie do końca legalnie. Wszystkie razem stworzyły artystyczne zagłębie oryginalnych wnętrz z odrobiną kontrolowanego zmanierowania. Zasiedlający stare hale fabryczne artyści puszczali wodze swojej wyobraźni i dawali wyraz swoim talentom. Nie brakowało pozornie niestarannych wykończeń farbą, odkrytych rur i innych, nietypowych elementów, które projektanci zastawali w środku i wcale nie próbowali ukrywać. W tych samych miejscach żyli i tworzyli. W tych samych miejscach organizowali wystawy i wernisaże swoich prac, gromadząc pod industrialnymi dachami najznakomitszych artystów ówczesnego Nowego Jorku.

Wnętrza industrialne korzystały z tego, co zastały

Styl industrialny - ława Signal Loras
Ława Signal Loras

Wysokość wnętrz przyszła do stylu industrialnego w zasadzie z „dobrodziejstwem inwentarza”, bowiem industrialne mieszkania były naturalnie przestronne. Podobnie okna – wysokie, wpuszczające do środka mnóstwo światła, stały się kolejną charakterystyczną cechą stylu. Ponieważ tworzenie podziałów na klasyczną funkcjonalność – osobną kuchnię, salon czy sypialnię – nie było łatwe przy tak wysokich sufitach, z rozdziału pomieszczeń uczyniono więc kolejny atut industrializmu, ciesząc się z otwartych przestrzeni, które ewentualnie rozdzielano tylko na strefy wyposażeniem wnętrz.

Styl loftowy a industrialny

Styl industrialny - krzesło metalowe Signal Loft

Choć próbowano doszukać się między tymi stylami istotnych różnic, to w gruncie rzeczy cechy obu trendów są bardzo zbliżone. Również lofty bowiem powstawały w opuszczonych fabrykach i przestrzeniach przemysłowych. I tu także wykorzystywano ich naturalny potencjał, bazując na surowych cegłach, metalu, betonie i przestronnych wnętrzach. Wnętrza loftów, podobnie jak industrialne, są duże, wysokie, dobrze doświetlone poprzez ogromne okna i pozbawione wyraźnego podziału na pomieszczenia.

Dom w stylu loft

Wykończenie wnętrz industrialnych czy loftowych powinno bazować na naturalnych materiałach – surowe ściany z cegieł lub betonu, metal, elementy naturalnego, surowego drewna, szkło. Świetnie sprawdzają się lustra, które nawet w niższych pomieszczeniach pozwalają wizualnie powiększyć przestrzeń, nadając jej industrialnego charakteru.

Styl industrialny - biurko Signal Tablo B
Biurko Signal Tablo B

Strefę kuchenną od salonu oddzielać może na przykład kanapa – ściany są tu zupełnie niepotrzebne. Dzięki temu zresztą, można uzyskać styl industrialny w małym mieszkaniu, zwiększając optycznie dostępną przestrzeń za sprawą prostych zabiegów.

Meble i dodatki loft z powodzeniem mogą pochodzić z targów staroci i recyklingu. Proste kanapy, stolik kawowy z palet, plastikowe krzesła, metalowe krzesła – dowolność jest spora. Istotnym elementem wyposażenia wnętrz w stylu industrialnym jest oświetlenie. Stalowe, duże lampy, które mogą wisieć z widocznymi kablami czy modne girlandy żarówkowe – czyli proste świetlówki w ciepłych barwach, zawieszone w różnych (niekoniecznie symetrycznych) aranżacjach na zwykłym kablu elektrycznym. A jeśli wnętrze ma zostać ocieplone, z łatwością można uzyskać ten efekt tapicerowanymi dodatkami w dowolnej kolorystyce – nasycony kobalt, czerwień, szarości czy intensywna paleta żółci.

Aranżacje w stylu loftowym dają autorom ogromną swobodę i nieograniczone możliwości. Ich przejrzysty, kojarzący się z wolnością charakter bez ścian sprawia, że w takich pomieszczeniach w zasadzie każdy czuje się komfortowo. Wizualnie natomiast, zdobywają serca oryginalnością i polotem. Nic dziwnego więc, że wnętrza industrialne królują na salonach już przeszło 70 lat.

Ocena post

Category: Wszystkie wpisyPorady

Tags:

Article by:ErgoExpert