Prezent na parapetówkę – jaki prezent dla nowych właścicieli mieszkania?

Parapetówka to dla właścicieli nowego lokum ważna chwila. Uroczyste rozpoczęcie nowej drogi w gronie bliskich i przyjaciół, no i doskonały powód do świętowania. Starym zwyczajem, z okazji parapetówki kupujemy prezent na parapetówkę. Przyjrzymy się dziś parapetówce z bliska, poznamy jej historię i zastanowimy się co kupić na prezent do nowego domu, żeby sprawić radość gospodarzom.

Prezent do nowego domu na szczęście, czyli historia polskich parapetówek

Prezent na parapetówkę – jaki prezent dla nowych właścicieli mieszkania?

Staropolskim zwyczajem, gospodarze którzy wprowadzali się do nowego lokum, obchodzili tak zwane obsiedliny (lub zasiedliny). Była to okazja do świętowania wraz z nowymi sąsiadami, ale przede wszystkim, zwyczaj miał na celu zapewnienie mieszkańcom szczęścia. Do domu wpuszczano czarnego kota i koguta, które miały „zgarnąć” całego pecha, który tam czyhał. Tamte formy świętowania nie miały wiele wspólnego z parapetówkami, które znamy dziś. Te obecne wywodzą się z okresu PRL. Kiedy na własne M czekało się latami i w końcu przychodził dzień, w którym otrzymywało się do niego klucze, był to istotnie powód do hucznej imprezy. Goście przybywali licznie, wręczając prezent do domu, a przekąski oraz napitki stały na parapetach – bo mebli jeszcze nie było – i tak świętowali nową drogę życia gospodarzy.

Coś do domu na prezent – trudny wybór

Wybierając fajny prezent, można obrać dwie zupełnie odmienne drogi. Jedna to prezent praktyczny, czyli taki, który ma się przydać, pełniąc jakąś istotną rolę funkcjonalną, druga natomiast to prezent z pomysłem – coś zabawnego, zaskakującego i niebanalnego. Czy któraś z nich jest lepsza od drugiej? Bynajmniej! Jeśli parapetówkowe prezenty są przemyślane i dopasowane do obdarowywanych, zawsze sprawią przyjemność.

Z pewnością najłatwiej kupić prezent bliskim, których dobrze znamy, znamy ich gust i potrzeby. Znacznie większym wyzwaniem jest prezent do domu na parapetówkę dla kogoś, o kim wiemy niewiele.

Prezent do domu dla pary – osobiste czy użytkowe?

Prezent na parapetówkę – jaki prezent dla nowych właścicieli mieszkania?

Jeśli parapetówka organizowana jest przez parę, prezent powinien trafiać w gust obojga obdarowywanych. Mniej praktyczne będą tu zatem prezenty osobiste – chyba, że to na przykład komplet ręczników. Prezentów zbyt osobistych należy także unikać, jeśli nie znamy dobrze gospodarzy i nie mamy pojęcia, w jakim kierunku podążyć, aby trafić w ich upodobania.

Szukając prezentu uniwersalnego, zwykle sprawdzą się niezobowiązujące drobiazgi użytkowe – o nich napiszemy niżej, albo elementy dekoracyjne, które w procesie urządzania pomija się czasem ze względów finansowych. Możesz także podążyć w bardziej oryginalnym kierunku i kupić na przykład voucher na usługi aranżacyjne – to jednak dość kosztowna opcja. Natomiast jeśli wiesz, że ucieszyłaby właścicieli mieszkania, można zawsze zorganizować zrzutkę ze znajomymi.

Parapetówka w stylu amerykańskim?

Prezent na parapetówkę – jaki prezent dla nowych właścicieli mieszkania?

Zwyczaj tworzenia list prezentowych wywodzi się z USA i choć dotyczy tam zwykle wesel i prezentów ślubnych, to przywędrował do nas i rozgościł się na naszym podwórku. Przyjmijmy, że gospodarze organizują bardzo dużą imprezę, goście dopytują co im kupić – propozycje się mieszają, powtarzają, w efekcie właściciele mieszkania dostają 5 kompletów pościeli i 4 czajniki elektryczne. Zupełnie bez sensu!

Takiej sytuacji można uniknąć z listą – są nawet specjalne strony, które pozwalają taką listę przygotować. Wówczas zainteresowanym wystarczy podać link, pod którym znajdą listę pragnień z możliwością „odhaczenia”, który prezent na parapetówkę został przez kupujących wybrany i zarezerwowany. W ten sposób bez porównania łatwiej jest wybrać coś fajnego, a każdy z prezentów na 100% będzie trafiony.

A może korzystając z okazji…

Prezent na parapetówkę – jaki prezent dla nowych właścicieli mieszkania?

Parapetówka może zbiegać się czasem z jakimś świętem. Jeśli organizowana jest na przykład w okolicy świąt Bożego Narodzenia, można połączyć dwie okazje w jedną i fetując przeprowadzkę, kupić prezent do domu na święta. Można iść w kierunku dekoracji i ozdób świątecznych – radość sprawią z pewnością kolorowe lampki, świąteczne figurki lub zestaw pięknych bombek choinkowych czy eleganckiej zastawy na specjalne okazje.

Jednak wybierając dekoracje do domu na prezent postaraj się wybadać, jak wygląda aranżacja domu, zwłaszcza jeśli dekoracje nie są okazjonalne, tylko całoroczne. Jeśli nie masz pewności jaki styl lubią właściciele, zrezygnuj z charakterystycznych i wydatnych ozdób, bo ryzyko, że nie trafisz w oczekiwania jest spore.

Ile powinien kosztować prezent na parapetówkę?

Prezent na parapetówkę – jaki prezent dla nowych właścicieli mieszkania?

Choć to pytanie, które nurtuje wielu, tu zdecydowanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Zależy to przede wszystkim od budżetu, którym dysponujemy. Wcale nie chodzi o to, aby wykosztować się ponad własne możliwości. Nawet najbliżsi nie chcieliby cię z pewnością stawiać w takiej sytuacji. Po wtóre, istotny jest poziom zażyłości relacji między nami, a gospodarzami. Można oczywiście wybrać drogi prezent – warto to jednak przemyśleć, aby nie wprawić obdarowanych w zakłopotanie.

Prezent do domu do 100 zł wcale nie musi być gorszy, a przy odrobinie wyobraźni, sprawi wiele radości i zostanie tak samo zapamiętany. Jeśli chcesz się wyróżnić i dać prezent z elementem pamiątkowym, możesz zamówić personalizowane kubki, filiżanki do kawy czy ręczniki z imiennym haftem.

Co kupić na prezent do domu – prezenty idealne

Prezent na parapetówkę – jaki prezent dla nowych właścicieli mieszkania?

Pora na podrzucenie praktycznej listy prezentów na parapetówkę, które ucieszą każdego. W każdym domu na wagę złota są nowoczesne gadżety do kuchni – wysokiej jakości deska do krojenia, zestaw świetnych noży, komplet przyborów do otwierania wina czy oryginalna – designerska praska do czosnku. Sprawdzą się także funkcjonalne przedmioty użytku codziennego – ciepły koc na zimowe wieczory, poduchy, wycieraczka do butów z zabawnym motywem czy komplet miękkich ręczników. Wielu na pewno ucieszyłoby się z nowoczesnej zastawy – talerzy, szklanek, kieliszków czy porcelany do kawy. Prezenty dekoracyjne na parapetówkę także mogą sprawić wiele radości – plakaty, obrazy, zegary czy kwiaty. Z tymi ostatnimi bądź jednak ostrożny, jeśli w mieszkaniu żyje kot lub pies – niektóre rośliny są dla nich niebezpieczne.

A jeśli kompletnie brak pomysłu?

Jeśli mimo wszystko nie masz zupełnie pomysłu czym zaskoczyć i ucieszyć gospodarzy, możesz zostawić im wolny wybór. Choć wiele osób nie lubi takiej formy obdarowywania, uważając ją za zbyt mało osobistą i świadczącą o niewielkim zaangażowaniu, można zostawić w ramach prezentu „otwartą furtkę”. Jeśli słabo znamy gospodarzy lub nie udało nam się wymyślić nic fajnego, można sprezentować bon zakupowy do jednego z wielu sklepów z artykułami domowymi czy wyposażeniem wnętrz. W ten sposób właściciele mieszkania mogą samodzielnie wybrać swój prezent i spełnić wszystkie swoje oczekiwania.

Przesądnie, niskobudżetowo i z jajem

Prezent na parapetówkę – jaki prezent dla nowych właścicieli mieszkania?

Jeśli masz ochotę na parapetówkowego psikusa i chcesz żeby twój prezent na parapetówkę z humorem został zapamiętany na długo, możesz nawiązać do przesądów, które są związane z tą okazją. Czerpiąc ze staropolskich zwyczajów, kup gospodarzom worek soli i wielki bochen chleba – to atrybuty dobrobytu i dostatku. Nie zachęcamy do dawania w prezencie żywych zwierząt, ale – znowu w nawiązaniu do dawnych obyczajów – skoro szczęście gwarantuje wejście do domu kota i koguta – kup maskotki i niechaj one, zapewniając pomyślność, wkroczą na imprezę przed tobą. A jeżeli chcesz zapewnić gospodarzom w nowym mieszkaniu radość i słodkie życie, nie zapomnij przynieść w prezencie ciasta.

To przyjazne, zabawne i oryginalne pomysły, które gospodarze z pewnością docenią.
 

Ocena post

Category: PoradyWszystkie wpisy

Tags:

Article by:ErgoExpert