„Poruszające” fotele na… dzień kręgosłupa

Mogłoby się wydawać, że szesnasty dzień października jest całkiem zwyczajnym dniem. Zapewniamy was jednak, że tak nie jest. I nie chodzi nam wcale o to, że imieniny obchodzą wtedy Elifia, Lubgost i Martynian (życzymy wszystkiego dobrego). Ani o to, że tego dnia Jadwiga została królową Polski, telewizja pokazała premierowy program Kabaretu Starszych Panów, a na świat przyszedł piłkarz i komentator Tomasz Hajto (sto lat!). Otóż nie. 16 października jest wyjątkowy z innego powodu – to Światowy Dzień Kręgosłupa.

Skąd pomysł na uhonorowanie akurat tej części ciała? Kręgosłup jest narażony na urazy spowodowane przeciążeniami związanymi z długotrwałym utrzymywaniem go w niewłaściwej pozycji. Człowiek spędza kilkanaście godzin dziennie siedząc, ale swoim kręgosłupem zaczyna się interesować zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy pojawia się ból. Jednym z celów Światowego Dnia Kręgosłupa jest zwiększenie świadomości w zakresie profilaktyki schorzeń tej części ciała. Wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Siedzenie, które… wychodzi na zdrowie

Z okazji wspomnianego wcześniej święta przedstawiamy wam innowacyjne rozwiązanie, które powstało specjalnie z myślą o zdrowiu i komforcie osób spędzających dużo czasu w pozycji siedzącej. Firma BEJOT – wiodący producent foteli i krzeseł biurowych na polskim rynku – opracowała bezobsługowy system VMS Orthopedic, który umożliwia siedzenie biodynamiczne.

Co to oznacza w praktyce? Fotele wyposażone w ten mechanizm uwzględniają naturalny zakres ruchów ciała we wszystkich kierunkach, dzięki czemu kręgosłup ma stały kontakt z oparciem, natomiast stabilizujące go mięśnie poddawane są ciągłej stymulacji. Podczas siedzenia biodynamicznego nacisk na poszczególne części kręgosłupa rozkłada się bardziej równomiernie niż ma to miejsce w przypadku statycznej pozycji siedzącej. VMS Orthopedic zapewnia nie tylko utrzymanie właściwej dla zdrowia pozycji, ale daje też możliwość większej aktywności ruchowej. Efekt?

W zdrowym ciele zdrowy duch

Z wyników badań – przeprowadzonych między innymi przez Klinikę Ortopedyczną Uniwersytetu w Ratyzbonie oraz Centrum Medycyny Prewencyjnej w niemieckim Bad Kissingen – wynika, że korzystanie z siedzisk zaopatrzonych w mechanizm VMS Orthopedic ma pozytywny wpływ nie tylko na kręgosłup, lecz również na mięśnie (np. zwiększa ich elastyczność) oraz układ naczyniowo-sercowy (wpływa na poprawę krążenia). Ponadto korzystnie oddziałuje na ogólne poczucie komfortu psychofizycznego użytkownika, dzięki czemu łatwiej utrzymać mu koncentrację i wydajność (pewnie niejeden szef zaciera teraz ręce).

Kręgosłup ma się tylko jeden

Kręgosłup to misterna konstrukcja, która pełni w ludzkim ciele wiele istotnych funkcji. Nowoczesne technologie – takie jak mechanizm opracowany przez BEJOT – pomagają odpowiednio o nią zadbać. Zresztą… przekonajcie się sami. My w każdym razie życzymy, żeby każdy dzień był świętem dla waszego kręgosłupa!

Ocena post

Category: PoradyWszystkie wpisy

Tags:

Article by:ErgoExpert