Mieszkanie minimalistyczne to takie, w którym oszczędnie dobierane środki wyrazu tworzą schludną, lekką przestrzeń. Nie ma tu miejsca na dowolne mieszanie stylów, nadmiar bibelotów czy miks kolorystyczny. Jest za to jasne wnętrze, w którym skromne ilościowo dodatki współgrają ze sobą, tworząc stylowe i spójne kolorystycznie wnętrze.
Mieszkanie w minimalistycznym stylu – jakie są korzenie aranżacji?
Nie do końca wprawdzie wiadomo, kiedy i w jaki sposób dotarł do nas minimalizm, ale wszystko wskazuje na to, że jego korzenie sięgają orientalnej Japonii. Tworzone w Kraju Kwitnącej Wiśni aranżacje uwzględniają absolutne minimum tego, co jest potrzebne do życia. Japońska estetyka ma sprzyjać uważności i koncentracji na tym, co najistotniejsze. I trzeba przyznać, że faktycznie mieszkanie minimalistyczne to miejsce, w którym łatwo zebrać myśli, skoncentrować się i wyciszyć. Nie ma bowiem wokół nic, co rozprasza myśli.
W myśl koncepcji japońskiej, piękno jest wszędzie, trzeba je tylko wyeksponować, znajdując wcześniej jego źródło. Estetykę wspierać powinna więc prostota, a utrzymanie we wnętrzu porządku pozwala uzyskać harmonię – nie tylko aranżacyjną, ale również emocjonalną.
Japończycy wprawdzie poszli o krok dalej, w ich domach próżno często szukać nawet krzeseł czy kanap. Wystarczy czysta, pusta podłoga, na której wygodnie się rozsiadają. W Europie minimalizm przyjął własne oblicze i na szczęście nie wymusza rezygnacji z mebli. Ich wybór musi jednak podążać w jednym, obranym na wstępie kierunku.
Nowoczesne mieszkanie minimalistyczne, dowiedz się jak je urządzić
Przede wszystkim wybierz jeden konkretny styl. Nie mieszaj materiałów wykończeniowych, bądź oszczędny w doborze kolorów, skromny w wyborze tekstur i zachowaj powściągliwość w dodatkach. Styl minimalistyczny ma uszczęśliwiać kojącym spokojem, aurą stonowanej oszczędności, która pozytywnie wpływa na zmysły i pozwala im się wyciszyć w świecie pełnym bodźców.
Styl minimalistyczny nakazuje również skupić uwagę na funkcjonalności. Wszystko to, co wprowadzamy do wnętrz powinno pełnić jakąś rolę. Powinno być wygodne w użyciu i proste wizualnie. Zgodnie z tym schematem dobieraj całe wyposażenie.
Choć nie jest to łatwe, przejście z jakiejkolwiek innej aranżacji na minimalizm, wymaga pozbycia się sporego bagażu. Z upływem czasu okazuje się jednak, że odchudzenie dobytku i wyrzucenie dawno niepotrzebnych nikomu szpargałów, wprowadza ład nie tylko we wnętrza, ale również duszę, wpływając doskonale na samopoczucie.
Kolorystyka we wnętrzach minimalistycznych
Dominują tu ciepłe, naturalne kolory brązu, beże i szarości. Świetnie sprawdza się również kontrastujące połączenie czerni i bieli – pozwala stworzyć niezwykle eleganckie, klasyczne przestrzenie. Jeśli potrzebujesz ożywienia, możesz zdecydować się na drobne akcenty w odmiennej barwie – na przykład w kolorze żywej czerwieni lub pomarańczu. Pamiętaj jednak o tym, aby nie zastosować zbyt wielu kolorów w obrębie jednego pomieszczenia – to sprzeczne z zasadami stylu. Jeśli wybierasz intensywny dodatek, nie może on przejąć roli pierwszych skrzypiec – ma w zasadzie być tylko lekkim twistem energii, dodającym charakteru akcentem, a nie dominującym elementem wnętrza.
Prosto i w zgodzie z naturą
Wykorzystaj beton, drewno, uzupełnij je połyskującymi elementami – na przykład blat stołu czy fronty szafek. Idź zdecydowanie w kierunku prostych, nieskomplikowanych kształtów. Przyjacielem minimalistycznych aranżacji jest geometria – wszystkie dodatki mogą śmiało korzystać z jej wytyczonych linii, które nadają całości uporządkowanego charakteru. Wykorzystaj szkło – sprawdzi się jako element, który uzupełni ściany czy barierki schodów. Doda wnętrzom również wrażenia nowoczesności i elegancji.
Minimalistyczne mieszkanie w bloku, czy to możliwe?
Jak najbardziej tak! Bez względu na metraż mieszkania czy domu, wnętrza minimalistyczne można urządzić wszędzie. To, co jest warunkiem krytycznym, to doskonale przemyślany projekt. W minimalizmie nie ma bowiem miejsca na swobodne dorzucanie dodatków, mieszanie koncepcji i dokładanie kolejnych elementów do już wdrożonego pomysłu.
Możesz z powodzeniem urządzić mieszkanie w stylu minimalistycznym w bloku, a jego prosty charakter doda niewielkim wnętrzom przestronnego charakteru. Jest to więc również doskonały sposób na optyczne dodanie luzu i swobody tam, gdzie brakuje metrażu.
Moje minimalistyczne mieszkanie – miejsce w którym spełnią się marzenia…
Styl minimalistyczny wbrew pozorom nie obraca się wokół szczególnie sztywnych ram. Pozostawia sporą swobodę w wyborze dodatków. Musisz jedynie pamiętać o tym, aby zrezygnować z pstrokatych ozdobników, wzorzystych firan, figurek z różnych stron świata czy nadmiaru zdjęć, ustawionych to tu, to tam – bez wyraźnej koncepcji i ładu.
Z powodzeniem jednak możesz wybrać dużą roślinę, miękkie poduszki na kanapę i pobawić się oświetleniem. Wnętrze minimalistyczne powinno być bowiem jasne i dobrze doświetlone. Jeśli nie pozwalają na to naturalne warunki (strony świata i okna), wybierz do wnętrza dużo punktów świetlnych, które znajdą się w różnych strefach.
Choć zasady aranżacji w stylu minimalistycznym wymagają obrania jednego, konkretnego kierunku, to odwdzięczają się ogromną klasą. Sprawiają wrażenie czystych, bardziej przestronnych i przejrzystych. Dodają poczucia lekkości i sprzyjają relaksowi.
Minimalizm – tylko aranżacja czy już styl życia?
Mieszkanie minimalizm to zdecydowanie nie tylko wystrój wnętrz. To decyzja o rezygnacji z nadmiaru, na rzecz skromnej funkcjonalności. To ukłon w kierunku rozwoju własnej duszy i umysłu, z zachowaniem konieczności rezygnacji ze wszystkiego, co wprowadza do domu chaos. To wybór skromnej drogi, którą pozwala wzbogacić siebie samego. I pewnie dlatego styl minimalistyczny jest tak chętnie wybierany – zwłaszcza przez młodych ludzi, którzy po dniach pełnych wrażeń, w swoich domach chcą znajdować ciszę i ukojenie.
Polecane komentarze
Martka
Martka
Kinga Zając