Jak urządzić mieszkanie minimalistyczne

Mieszkanie minimalistyczne to takie, w którym oszczędnie dobierane środki wyrazu tworzą schludną, lekką przestrzeń. Nie ma tu miejsca na dowolne mieszanie stylów, nadmiar bibelotów czy miks kolorystyczny. Jest za to jasne wnętrze, w którym skromne ilościowo dodatki współgrają ze sobą, tworząc stylowe i spójne kolorystycznie wnętrze.

Mieszkanie w minimalistycznym stylu – jakie są korzenie aranżacji?

Mieszkanie minimalistyczne

Nie do końca wprawdzie wiadomo, kiedy i w jaki sposób dotarł do nas minimalizm, ale wszystko wskazuje na to, że jego korzenie sięgają orientalnej Japonii. Tworzone w Kraju Kwitnącej Wiśni aranżacje uwzględniają absolutne minimum tego, co jest potrzebne do życia. Japońska estetyka ma sprzyjać uważności i koncentracji na tym, co najistotniejsze. I trzeba przyznać, że faktycznie mieszkanie minimalistyczne to miejsce, w którym łatwo zebrać myśli, skoncentrować się i wyciszyć. Nie ma bowiem wokół nic, co rozprasza myśli.

W myśl koncepcji japońskiej, piękno jest wszędzie, trzeba je tylko wyeksponować, znajdując wcześniej jego źródło. Estetykę wspierać powinna więc prostota, a utrzymanie we wnętrzu porządku pozwala uzyskać harmonię – nie tylko aranżacyjną, ale również emocjonalną.

Japończycy wprawdzie poszli o krok dalej, w ich domach próżno często szukać nawet krzeseł czy kanap. Wystarczy czysta, pusta podłoga, na której wygodnie się rozsiadają. W Europie minimalizm przyjął własne oblicze i na szczęście nie wymusza rezygnacji z mebli. Ich wybór musi jednak podążać w jednym, obranym na wstępie kierunku.

Nowoczesne mieszkanie minimalistyczne, dowiedz się jak je urządzić

Przede wszystkim wybierz jeden konkretny styl. Nie mieszaj materiałów wykończeniowych, bądź oszczędny w doborze kolorów, skromny w wyborze tekstur i zachowaj powściągliwość w dodatkach. Styl minimalistyczny ma uszczęśliwiać kojącym spokojem, aurą stonowanej oszczędności, która pozytywnie wpływa na zmysły i pozwala im się wyciszyć w świecie pełnym bodźców.

Styl minimalistyczny nakazuje również skupić uwagę na funkcjonalności. Wszystko to, co wprowadzamy do wnętrz powinno pełnić jakąś rolę. Powinno być wygodne w użyciu i proste wizualnie. Zgodnie z tym schematem dobieraj całe wyposażenie.

Choć nie jest to łatwe, przejście z jakiejkolwiek innej aranżacji na minimalizm, wymaga pozbycia się sporego bagażu. Z upływem czasu okazuje się jednak, że odchudzenie dobytku i wyrzucenie dawno niepotrzebnych nikomu szpargałów, wprowadza ład nie tylko we wnętrza, ale również duszę, wpływając doskonale na samopoczucie.

Kolorystyka we wnętrzach minimalistycznych

Mieszkanie minimalistyczne

Dominują tu ciepłe, naturalne kolory brązu, beże i szarości. Świetnie sprawdza się również kontrastujące połączenie czerni i bieli – pozwala stworzyć niezwykle eleganckie, klasyczne przestrzenie. Jeśli potrzebujesz ożywienia, możesz zdecydować się na drobne akcenty w odmiennej barwie – na przykład w kolorze żywej czerwieni lub pomarańczu. Pamiętaj jednak o tym, aby nie zastosować zbyt wielu kolorów w obrębie jednego pomieszczenia – to sprzeczne z zasadami stylu. Jeśli wybierasz intensywny dodatek, nie może on przejąć roli pierwszych skrzypiec – ma w zasadzie być tylko lekkim twistem energii, dodającym charakteru akcentem, a nie dominującym elementem wnętrza.

Prosto i w zgodzie z naturą

Mieszkanie minimalistyczne

Wykorzystaj beton, drewno, uzupełnij je połyskującymi elementami – na przykład blat stołu czy fronty szafek. Idź zdecydowanie w kierunku prostych, nieskomplikowanych kształtów. Przyjacielem minimalistycznych aranżacji jest geometria – wszystkie dodatki mogą śmiało korzystać z jej wytyczonych linii, które nadają całości uporządkowanego charakteru. Wykorzystaj szkło – sprawdzi się jako element, który uzupełni ściany czy barierki schodów. Doda wnętrzom również wrażenia nowoczesności i elegancji.

Minimalistyczne mieszkanie w bloku, czy to możliwe?

Mieszkanie minimalistyczne

Jak najbardziej tak! Bez względu na metraż mieszkania czy domu, wnętrza minimalistyczne można urządzić wszędzie. To, co jest warunkiem krytycznym, to doskonale przemyślany projekt. W minimalizmie nie ma bowiem miejsca na swobodne dorzucanie dodatków, mieszanie koncepcji i dokładanie kolejnych elementów do już wdrożonego pomysłu.

Możesz z powodzeniem urządzić mieszkanie w stylu minimalistycznym w bloku, a jego prosty charakter doda niewielkim wnętrzom przestronnego charakteru. Jest to więc również doskonały sposób na optyczne dodanie luzu i swobody tam, gdzie brakuje metrażu.

Moje minimalistyczne mieszkanie – miejsce w którym spełnią się marzenia…

Mieszkanie minimalistyczne

Styl minimalistyczny wbrew pozorom nie obraca się wokół szczególnie sztywnych ram. Pozostawia sporą swobodę w wyborze dodatków. Musisz jedynie pamiętać o tym, aby zrezygnować z pstrokatych ozdobników, wzorzystych firan, figurek z różnych stron świata czy nadmiaru zdjęć, ustawionych to tu, to tam – bez wyraźnej koncepcji i ładu.

Z powodzeniem jednak możesz wybrać dużą roślinę, miękkie poduszki na kanapę i pobawić się oświetleniem. Wnętrze minimalistyczne powinno być bowiem jasne i dobrze doświetlone. Jeśli nie pozwalają na to naturalne warunki (strony świata i okna), wybierz do wnętrza dużo punktów świetlnych, które znajdą się w różnych strefach.

Choć zasady aranżacji w stylu minimalistycznym wymagają obrania jednego, konkretnego kierunku, to odwdzięczają się ogromną klasą. Sprawiają wrażenie czystych, bardziej przestronnych i przejrzystych. Dodają poczucia lekkości i sprzyjają relaksowi.

Minimalizm – tylko aranżacja czy już styl życia?

Mieszkanie minimalizm to zdecydowanie nie tylko wystrój wnętrz. To decyzja o rezygnacji z nadmiaru, na rzecz skromnej funkcjonalności. To ukłon w kierunku rozwoju własnej duszy i umysłu, z zachowaniem konieczności rezygnacji ze wszystkiego, co wprowadza do domu chaos. To wybór skromnej drogi, którą pozwala wzbogacić siebie samego. I pewnie dlatego styl minimalistyczny jest tak chętnie wybierany – zwłaszcza przez młodych ludzi, którzy po dniach pełnych wrażeń, w swoich domach chcą znajdować ciszę i ukojenie.
 

Ocena post

Category: PoradyWszystkie wpisy

Tags:

Article by:ErgoExpert