Meble całoroczne na taras – co należy wziąć pod uwagę?

Bez względu na gabaryty tarasu czy balkonu, można zrobić sobie z niego namiastkę przydomowego ogrodu i urządzić tak, żeby relaks i odpoczynek stał się tam czystą przyjemnością. W mieszkaniach jednak nie ma zwykle miejsca do przechowywania mebli ogrodowych zimą. Przyjrzyjmy się więc dostępnym opcjom i sprawdźmy, czy da się kupić meble całoroczne na taras czy balkon oraz jakie ich cechy są najistotniejsze.

Meble całoroczne na taras – wiele opcji do wyboru

Meble całoroczne na taras - zestaw mebli stołowych Bello Giardino Pazzo
Zestaw mebli stołowych Bello Giardino Pazzo

Meble do ogrodów – a więc i meble na taras czy balkon – produkowane są z różnych surowców. Każdy z nich ma inne cechy i walory, każdy ma także swoje mankamenty.

Drewniane meble na taras. Stylowe, klasyczne i bardzo przytulne. Możemy kupować drewniane fotele, krzesła, ławy, siedziska, stoły i stoliki. Z różnych gatunków drewna, w różnym wybarwieniu i często z tapicerowanymi dodatkami. Z ich pomocą można stworzyć piękną przestrzeń, ale mają jeden wielki mankament – zdecydowanie nie są meblami całorocznymi. Drewno kiepsko radzi sobie ze zmienną pogodą i jeśli zostaną zostawione na zimę pod chmurką, w kolejnym sezonie na pewno będzie widać uszczerbek na jakości. Drewniane meble na taras polecamy więc tym użytkownikom, którzy dysponują miejscem, w którym meble na taras będą mogły spokojnie przezimować.

Plastikowe meble tarasowe. Funkcjonalne, łatwe w czyszczeniu, raczej odporne na zmienne warunki atmosferyczne, wielu jednak zarzuca im brak elegancji. Faktycznie, tworzywo sztuczne nie jest najbardziej klasycznym wyborem i dla wielu użytkowników może stanowić to problem. Nie wymagają jednak chowania na zimę, a przed kolejnym latem wystarczy je porządnie wyczyścić mokrą szmatką.

Rattanowe meble na balkon. Naturalny rattan ma wielu zwolenników. Stylowy, przytulny i wygodny, pięknie się prezentuje. Podobnie jednak jak drewno, nie za dobrze radzi sobie ze śniegiem, mrozem czy wilgocią. Mimo świetnej prezencji więc, nie można uznać rattanowych mebli tarasowych za całoroczne. Jeśli nie masz na nie miejsca w piwnicy, lepiej zrezygnuj z ich zakupu na balkon.

Meble z technorattanu na taras. Połączenie stylu klasycznego rattanu z wytrzymałością tworzywa sztucznego. Produkowane z syntetycznego surowca, który do złudzenia przypomina naturalną plecionkę. Ma nad nią jednak przewagę w postaci doskonałej elastyczności i wytrzymałości na deszcz, śnieg czy mróz. Z powodzeniem poradzi sobie przez całą zimę na zewnątrz, a przed sezonem będzie wymagał jedynie wyczyszczenia. Meble z technorattanu to zatem z całą pewnością całoroczne meble na balkon. Bardzo eleganckie, dostępne w wielu opcjach do wyboru, wygodne i niezwykle trwałe. No a skoro wygrywają zdecydowanie ranking na wytrzymałe meble tarasowe, przyjrzyjmy im się nieco bliżej.

Meble tarasowe – cechy technorattanu w pigułce

Zestaw mebli ogrodowych Bello Giardino Calmo

Technorattan to niezwykle wytrzymały materiał. Jest odporny na zarysowania, wgniecenia i uderzenia, nie odkształca się pod wpływem słońca, nie zmienia koloru. Mimo ogromnej trwałości, prezentuje się bardzo lekko i estetycznie. Do złudzenia przypomina naturalny rattan, dając równocześnie szeroki wybór wzorów. Technorattan występuje w wariantach okrągłych, półokrągłych i płaskich. Różnią się wizualnie, różni je również cena. Ta, choć nie jest najniższa, rekompensuje wydatek wieloletnią wytrzymałością i brakiem konieczności wymiany mebli na nowe po kilku sezonach. Technorattan jest również bardzo przyjazny w czyszczeniu. Wystarczy mydło lub inny łagodny środek czyszczący i szmatka.

Cuda z technorattanu – meble ogrodowe na cały rok

Meble całoroczne na taras

Fotele, kanapy dwuosobowe, leżaki, krzesła, pufy, stoły i stoliki – meble z technorattanu są dostępne właściwie we wszystkich możliwych wielkościach. Dzięki temu zawsze można dopasować je do metrażu przestrzeni. Bez trudu więc uda się urządzić z ich pomocą zarówno wielki taras, jak i mały, przytulny balkon w bloku.

Choć meble ogrodowe wytrzymałe na warunki pogodowe bez trudu poradzą sobie na zewnątrz i nie wymagają chowania na zimę, zatroszczyć się trzeba o tapicerowane dodatki. Zwykle na siedziskach leżą wygodne, miękkie poduchy i te zdecydowanie wymagają ochrony przed wilgocią. Choć pojedyncze deszcze latem czy wiosną nie uszkodzą materiału i śmiało można zostawić je do wyschnięcia, to już permanentna wilgoć i zbyt niskie temperatury, które uniemożliwią wyschnięcie, mogą spowodować rozwój pleśni, której z poduszek nie da się już usunąć. Dlatego zostawiając swoje meble ogrodowe całoroczne na tarasie czy balkonie na zimę, koniecznie schowaj głęboko w szafie wszystkie miękkie elementy.

Ocena post

Category: PoradyOgródWszystkie wpisy

Tags:

Article by:ErgoExpert