Łóżko oraz materac w białym kolorze

Materac dwustronny czy jednostronny? Jaki wybrać?

Materac na łóżko to niezwykle istotny element wyposażenia każdej sypialni. Mnogość dostępnych opcji wyboru przyprawia jednak czasem o siwiznę i sprawia, że wybór wydaje się wręcz niemożliwy. Dziś postaramy się go ułatwić. Opowiemy jakie cechy ma materac jednostronny, czym charakteryzuje się materac dwustronny i jakie walory mają obie te opcje.

Materac – choć bynajmniej nie stanowi elementu dekoratorskiego – jest stanowczo jedną z najważniejszych rzeczy w sypialni. Dobry materac do spania decyduje o jakości wypoczynku, wpływa na zdrowie kręgosłupa i pozwala (lub nie) „naładować baterie” przed kolejnym dniem pełnym wyzwań. Ilość parametrów, które powinno się wziąć pod uwagę podczas poszukiwań, jest spora. Natomiast wybór porządnego materaca powinien być zdecydowanie świadomy i poparty wiedzą czego szukamy i dlaczego tego szukamy.

Co to jest materac jednostronny?

Materac dwustronny czy jednostronny? Jaki wybrać? - Materac piankowy Hevea Fitness Cosmo
Materac piankowy Hevea Fitness Cosmo

Materac jednostronny to materac, który przez producenta został przystosowany do użytku wyłącznie z jednej strony. Konstrukcja takich materacy jest zwykle mniej skomplikowana, niż w przypadku modeli dwustronnych. Są również od nich o wiele niższe (ze względu na mniejszą liczbę warstw). Jak rozpoznać jednostronny materac? Z reguły tylko jedna z jego stron (użytkowa) jest pikowana i tylko ta nadaje się do spania. Te materace mają swoje walory, ale również i wady.

Materac jednostronny – wady i zalety

Zaletą materacy jednostronnych na pewno jest ich cena – zdecydowanie niższa od drugiej opcji. Są lżejsze – a więc łatwiejsze w transporcie i przenoszeniu. Mieszczą się w większości modeli łóżek, nawet jeśli część przeznaczona na materac jest wyjątkowo płytka. Nie wymagają zmiany stron i konieczności pamiętania o obracaniu.

Wady? Owszem, materace jednostronne nie są wolne od wad. Dają znacznie mniejsze pole wyboru jeśli chodzi o poziomy twardości i opcje wypełnień. W przypadku wielu modeli łóżek, mogą być zbyt niskie i zapadać się do środka, narażając użytkownika na urazy w wyniku uderzania się o rant łóżka. Wymagają większej troski o higienę, bo ponieważ nie można obracać ich na drugą stronę, trzeba trzymać rękę na pulsie, wietrzyć je i regularnie czyścić, aby uniknąć nadmiernego gromadzenia się wilgoci, kurzu i alergennych roztoczy w materacu.

Co to jest materac dwustronny?

Materac dwustronny czy jednostronny? Jaki wybrać? - Materac lateksowy Hevea Comfort
Materac lateksowy Hevea Comfort

Materac dwustronny to konstrukcja, w której producent przewiduje dwie opcje. Strony materaca zawsze różnią się od siebie – jedna może być miększa od drugiej, bardziej sprężysta lub wykonana z innych materiałów.

Materace dwustronne często są konstrukcją wielowarstwową i dają znacznie więcej – niż materace jednostronne – opcji wyboru. Sprawdźmy ich wady oraz zalety.

Materac dwustronny – wady i zalety

Materac dwustronny to często wybierana opcja, na którą stawiają miłośnicy wygody. Dwie różne strony materaca pozwalają wypróbować dwa stopnie twardości i sprawdzić je w użyciu, wybierając ten, który jest wygodniejszy. Kolejną zaletą materacy dwustronnych jest możliwość zmiany materaca w kilka chwil bez ponoszenia kosztów – na przykład na różne pory roku (niżej dowiesz się, czym jest materac lato zima). Jeszcze innym walorem jest higiena. Materace dwustronne zdecydowanie ułatwiają troskę o nią. Obracanie materaca na drugą stronę pozwala mu się wentylować. Co więcej, taki zabieg wydłuża również żywotność materaca.

Dwustronny materac to duże ułatwienie dla osób, którym od czasu do czasu zmieniają się preferencje lub zmieniających się sytuacji życiowych – na przykład okres rekonwalescencji po zabiegach, okres ciąży – czyli sytuacje, w trakcie trwania których użytkownik oczekuje innego poziomu twardości materaca, niż po ich zakończeniu.

Co to jest materac lato zima?

Materac dwustronny czy jednostronny? Jaki wybrać? - dziecięcy materac lateksowy Hevea Junior
Dziecięcy materac lateksowy Hevea Junior

Materac lato zima, to typ materaca, w którym producent przewidział dwie odmienne strony, uwzględniając różne potrzeby w różnych porach roku.

Strona zimowa materaca często wykonana jest z termoelastycznej pianki. Jedną z jej charakterystycznych cech jest możliwość kumulowania ciepła. Pianka dostosowuje się temperaturą do temperatury ciała, zapewnia więc przyjemny komfort, zapobiegając wychłodzeniu podczas snu. Letnia strona materaca natomiast bywa wykonana z pianki wysokoelastycznej, która nie nagrzewa się zbyt mocno i zapewnia poczucie komfortowego chłodu.

Materace lato zima mają również inne obszycie z każdej strony. Strona letnia materaca obszyta może być chłodną w dotyku bawełną, zimowa natomiast zapewniającą ciepło wełną.

Jak dbać o materac jednostronny, a jak o materac dwustronny?

Dwustronny materac należy odwracać na drugą stronę minimum co pół roku. Dzięki temu po pierwsze mamy szansę pozbyć się kurzu, roztoczy i alergenów, po drugie – każda ze stron materaca ma szansę „odpocząć” po ugniataniu, które serwujemy materacom podczas snu. Obracanie materaca dwustronnego sprawia, że wydłuża się jego żywotność.

Materac jednostronny nie daje możliwości obracania na drugą stronę. Jak więc zadbać o higienę snu i czystość materaca? Jeśli pokrowiec jest zdejmowany, wypierz go co kilka miesięcy, odświeżając materac z zewnątrz. Żeby wydłużyć żywotność materaca, obracaj go między głową a nogami – dzięki temu zmienisz poziom nacisku w jego różnych strefach i również pozwolisz materiałom „odpocząć”.

Materac jednostronny czy dwustronny?

Materac dwustronny czy jednostronny? Jaki wybrać? - Materac lateksowy Hevea Prestige
Materac lateksowy Hevea Prestige

Ponieważ każda z opcji ma swoje wady i zalety, trudno jednoznacznie opiniować. Subiektywnie wydaje się jednak, że materac dwustronny, mimo że kosztuje więcej, odwdzięcza się nie tylko większym komfortem snu, ale również żywotnością, ograniczając wydatki w czasie. Mimo bowiem, że materac jednostronny jest faktycznie o wiele tańszy, z całą pewnością „wymusi” zakup nowego modelu o wiele szybciej, niż dwustronny.

Warto w tym miejscu pamiętać o tym, że dobry materac to zakup na wiele lat i jeśli tylko będziemy go odpowiednio traktować, to nawet większy wydatek – w przypadku opcji dwustronnej – może okazać się bardziej ekonomiczny w długofalowym ujęciu.

Jak zatem wybrać najlepszy materac dwustronny?

W tej kwestii trudno podać uniwersalną odpowiedź, wiele bowiem zależy od indywidualnych upodobań. Miękki materac dwustronny może zachwycić jednych użytkowników i równocześnie spędzić sen z powiek innym. To, co należy wziąć pod uwagę, wybierając materac idealny, to potrzeby jego użytkownika lub użytkowników. A najważniejszymi kryteriami są następujące kwestie: postura użytkownika, jego waga i preferencje (sen na miękkim czy twardym podłożu).

Zwykle dobrym wyborem okazują się nowoczesne pianki termoelastyczne i wysokoelastyczne, które w zasadzie są w stanie dopasować się do większości potrzeb.

Nie zapomnij dokupić stelaża!

Materac dwustronny czy jednostronny? Jaki wybrać? – stelaż Hevea Prestige 90x200
Stelaż Hevea Prestige 90×200

Niezależnie od tego czy zdecydowałeś się na materac jednostronny czy materac dwustronny, zawsze zadbaj o to, aby spoczywał na stelażu.

Porządny stelaż nie tylko dba o to, aby w trakcie eksploatacji materac zachował wciąż dobrą kondycję, ale również pozwala nieco manipulować strefami twardości. Stelaże miewają możliwość regulacji naprężenia listew, co wpływa na odczuwane doznania. Ponadto, stelaż jest sprzymierzeńcem w trosce o zachowanie higieny. Stwarzając pomiędzy podstawą skrzyni łóżka a spodnią warstwą materaca przestrzeń, przez którą odbywa się cyrkulacja powietrza, możemy uniknąć gromadzenia się wilgoci, wirusów, grzybów i alergenów.

Wybrałeś już dobry materac dla siebie? Doskonale! miłych snów!
 

5/5 - (1 vote)

Category: PoradyWszystkie wpisy

Tags:

Article by:ErgoExpert