Noworodek leżący w łóżku

Materac dla niemowlaka – jaki wybrać?

Na dziecięcą wyprawkę składa się wiele elementów. Niektóre z nich są niezwykle istotne i wpływają nie tylko na wygodę, ale również zdrowie malutkiego człowieka. Jednym z nich jest materac do niemowlęcego łóżeczka. Jeśli właśnie szykujesz się do zakupu, wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć – z nami dowiesz się jaki materac dla dziecka będzie najzdrowszy i najwygodniejszy.

Materac dla niemowlaka – twardy czy miękki?

Materac dla niemowlaka - dziecięcy materac lateksowy Hevea Junior
Dziecięcy materac lateksowy Hevea Junior

Zacznijmy od rozprawienia się z popełnianymi błędami i obalenia powszechnych mitów, które wyprowadzają rodziców na manowce.

Zdrowy materac dla dziecka (i dorosłego również), to materac, który podpiera naturalne krzywizny ciała, dostosowując się do ich kształtu. Mówiąc prościej – porządny materac dla niemowlaka powinien ugiąć się w odpowiednich miejscach, ale nie tworzyć równocześnie trwałych odkształceń. A wszystko odbywa się za sprawą ciężaru ciała użytkownika.

Niewłaściwy zatem będzie zarówno materac zbyt twardy, jak i zbyt miękki. Ten pierwszy nie ugnie się tam, gdzie powinien, drugi natomiast sprawi, że noworodek zapadnie się w nim zbyt głęboko.

Z pierwszego materaca bobas szybko wyrasta, nie ma więc sensu przepłacać?

Materac dla niemowlaka - materac Halmar Turyn
Materac Halmar Turyn

I to stwierdzenie pojawia się dość często na forach dla rodziców i niestety jest szkodliwe. Na materacu zdecydowanie nie powinno się oszczędzać, nie warto również kupować go z drugiej ręki.

Pomijając kwestię higieny i wilgoci, zdarzającej się w przypadku nieszczelnej pieluchy lub ulewania, używany materac jest dopasowany do kształtu ciała poprzedniego użytkownika. Natomiast „pierwszy lepszy” materac w najniższej cenie najpewniej wykonany jest z kiepskiej jakości surowców i nie zagwarantuje rosnącemu maluchowi komfortu. Istotnym jest bowiem nie tylko to, z czego materac jest wykonany, ale również jak jest wykonany. Wybierz więc materac sprawdzonego producenta i zyskaj spokój, że maluch śpi zdrowo, co – mając na uwadze liczbę przesypianych przez noworodka i niemowlaka godzin na dobę – jest szczególnie istotne.

Uniwersalny materac jest dobry dla wszystkich?

Materac dla niemowlaka - dziecięcy materac lateksowo-kokosowy Hevea Krzyś
Dziecięcy materac lateksowo-kokosowy Hevea Krzyś

Czy możliwe jest kupienie idealnego – uniwersalnie dobrego – materaca? Niestety nie. Nie istnieje jeden typ materaca, który sprawdzi się w przypadku każdego użytkownika. Ponieważ, jak już wiemy, najważniejszym kryterium wyboru – nie tylko w przypadku dzieci, ale również osób dorosłych – jest waga śpiącej na materacu osoby, zupełnie inny typ materaca sprawdzi się w przypadku lekkiego niemowlaka, a inny w przypadku znacznie cięższego, dorosłego mężczyzny.

Nie szukaj więc punktów odniesienia w typie materaca, na którym sam śpisz i nie kieruj się podczas zakupów kryterium własnej wygody. Dostosuj wybór do potrzeb dziecka.

Jak więc dobrać odpowiedni materac dla noworodka?

Materac dla niemowlaka - dziecięcy materac lateksowy Hevea Celebrities Baby
Dziecięcy materac lateksowy Hevea Celebrities Baby

Twardość materaca. Wybierając materac dla małego dziecka postaw na model o średniej twardości. Taki, który ugnie się miękko w odpowiednich miejscach, ale równocześnie twardy na tyle, aby stanowić podporę dla ciała – zwłaszcza kręgosłupa.

Elastyczność materaca. Zwróć uwagę na sprężystość materaca. W momencie braku obciążenia, materac powinien powracać do swojej pierwotnej formy – nie powinny tworzyć się na jego powierzchni trwałe odkształcenia.

Z czego jest wykonany materac. Istotne są surowce, z których materac został wykonany. Powinny to być atestowane i certyfikowane materiały najwyższej jakości. Ponieważ taki materac to produkt dla najmłodszych użytkowników, to bardzo ważna sprawa. Odpowiednio wysoki rygor higieny podczas produkcji jest tożsamy z bezpieczeństwem maluszka.

Z czego powinien być wykonany materac do łóżeczka dla niemowlaka?

Materac dla niemowlaka - materac dziecięcy Danpol Koala

Dla maluszków najlepsze są materace piankowe. Pianka zapewnia odpowiednią elastyczność oraz dopasowany do wagi niemowlaka poziom twardości. Ponadto, materace z pianki posiadają właściwości antyalergiczne, zapobiegają namnażaniu się bakterii, wirusów czy grzybów – co nie jest bez znaczenia dla małego użytkownika. W materacu dla noworodka sprawdzi się zwykła pianka, pianka elastyczna lub lateks.

Ponieważ rodzajów pianek jest wiele, ważnym jest, aby podczas zakupu kierować się opisem producenta i jego zaleceniami.

Gryka lub kokos jako dodatek w materacu dla noworodka

Skoro wiesz już, jaki materac do łóżeczka wybrać, przyjrzyjmy się jeszcze często stosowanym dodatkom do pianek. Wiele materacy piankowych posiada dodatek gryki lub kokosa. Oba materiały są naturalne, bezpieczne i zdrowe. Mają działanie antyalergiczne, podnoszą poziom cyrkulacji powietrza i gwarantują bezpieczny, zdrowy sen dziecku. Jeśli nie możesz się zdecydować, bo wybór jest zbyt duży, możesz wybrać materac dwustronny. Twardszy z jednej strony – dla noworodków i dzieci do około 9. miesiąca życia i odrobinę miększy z drugiej strony.

Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz używać materaca przez kilka pierwszych lat życia dziecka bez konieczności wymiany na nowy.

Pokrowiec na materacu dla dziecka to także istotna sprawa

Ważny jest także pokrowiec, w którym znajduje się materac dla niemowlaka. Szukaj takich pokrowców, które posiadają właściwości bakteriobójcze (na przykład z dodatkiem srebra lub aloesu) – obok wysokiego poziomu higieny, te dodatki zwiększają także przepływ powietrza. Dodatkowo, pokrowiec na materacu obowiązkowo musi być zdejmowany – tak, aby raz na czas można było go wyprać.

Źle dobrany materac dla dziecka to poważne konsekwencje

Materac dla niemowlaka - dziecięcy materac piankowy Hevea SnuDo
Dziecięcy materac piankowy Hevea SnuDo

Jeśli po przyjęciu tej dawki wiedzy nadal nie masz przekonania, czy warto zainwestować w porządny materac dla niemowlaka, przekonaj się, jakie konsekwencje może przynieść nieprzemyślany wybór.

  • Delikatny kręgosłup małego dziecka wciąż się rozwija, potrzebuje odpowiedniego wsparcia. W przeciwnym razie ryzykujesz wadami postawy, które będą dokuczać maluchowi w kolejnych latach. Zwłaszcza, że – jak już wspomnieliśmy – dziecko dużo czasu spędza w swoim łóżeczku.
  • Skóra niemowlaka jest niezwykle wrażliwa. Kiepskie materiały w materacu czy pokrowcu, to ryzyko powstawania uczuleń, wysypek i podrażnień.
  • Niskiej jakości materac, to kiepska jakość snu. Dziecko, tak samo jak dorosły, czuje brak komfortu i dokucza mu niewygodna pozycja. Dobry materac zagwarantuje wygodę, a tym samym, niezakłócony, zdrowy sen bez niepotrzebnych pobudek.

 

Ocena post

Category: PoradyWszystkie wpisy

Tags:

Article by:ErgoExpert