Balans pomiędzy zwykłym łóżkiem a łóżkiem wodnym

Łóżko wodne – zalety i wady

Pierwsze łóżka wodne były dostępne w powszechnym użyciu już w latach 70. ubiegłego wieku, zaś sama koncepcja pojawiła się w XVIII wieku. Wprowadzone do oferty, sprzedawały się jak szalone – każdy marzył o tym, aby łóżko wodne stanęło w jego sypialni. Sprawdzamy dziś łóżko wodne opinie i przyglądamy się jego cechom.

Wygodne łóżka to podstawa dobrego snu

Jednym z podstawowych walorów porządnego łóżka jest jego wygoda. Wygodne łóżka zapewniają zdrowy, niezakłócony sen. Czy materac wodny faktycznie jest synonimem komfortu? Oceny wielu użytkowników wskazują na to, że owszem.

Wypełniony wodą materac układa się zgodnie z potrzebami ciała, dostosowując do krągłości sylwetki. Łóżka wodne chwalą więc sobie na przykład kobiety w ciąży, którym trudno znaleźć komfortową pozycję w klasycznym łóżku. Jak mówią ci, którzy spędzili na wodzie przynajmniej kilka nocy, łóżko wodne do spania zupełnie odmienia jakość wypoczynku. I jest nieporównywalne z niczym innym.

Przyjrzyjmy się bliżej konstrukcji, zasadom jej działania i cechom tych niecodziennych mebli do sypialni.

Jak działa łóżko wodne? Sprawdzamy zasady konstrukcji.

W łóżku wodnym rolę amortyzatora pełni woda – zwykła woda, którą każdy z nas posiada w kranie.
Wykonany najczęściej z winylu materac wodny zabudowany jest w tak zwanej wannie. Materac znajduje się w ramie, która wykonana jest z drewna (twarde łóżka wodne) lub pianki (miękkie łóżka wodne). Dodatkowo łóżko wodne może posiadać system ogrzewania.

Wnikając jeszcze bardziej, na rynku znajdziemy łóżka wodne w różnych wariantach: z falowaniem i bez niego. Łóżka wodne z efektem falowania zbudowane są tak, że wewnątrz komory woda przepływa bez żadnych ograniczeń. Wówczas faluje przy ruchach ciała, a my „pływamy” swobodnie wraz z przemieszczającą się w materacu wodą. Drugi wariant, to łóżka z przegrodami, które blokują przepływ wody. W tej opcji materac jest nadal sprężysty i komfortowy, ale woda faluje lekko i wyłącznie w obrębie własnej komory.

Zalety łóżka wodnego

  • Dobre dla alergików – z racji braku klasycznego materaca, w łóżku wodnym nie kumulują się alergeny (kurz i roztocza).
  • Wygodne – łóżka wodne, dzięki swojej konstrukcji dostosowują się do ciała. Jeśli tylko stan kręgosłupa na to pozwala, to śpiąc na łóżku wodnym poczujesz nieporównywalny z niczym komfort.
  • Ułatwiają zasypianie – przy opcji podgrzewania wody, komfort snu zwiększa przyjemna, lekko wyższa temperatura.
  • Skutecznie relaksują – materac wodny działa jak hydromasaż, przynosząc kojące poczucie relaksu.

Łóżko wodne – wady

  • Wysoka cena – łóżko wodne do spania to spory wydatek.
  • Mało ekonomiczne użytkowo – wymaga napełnienia dużą ilością wody oraz podłączenia do prądu przy opcji podgrzewania. Zużycie mediów nie jest więc oszczędne.
  • Niekoniecznie zdrowe dla kręgosłupa – choć jest miękkie, nie podpiera kręgosłupa. Zdania fizjoterapeutów w tej kwestii są więc mocno podzielone i niejednoznaczne.
  • Utrudnia sen w parze – zmiana pozycji wywołuje tzw. efekt fali, co może przeszkadzać śpiącemu obok partnerowi.
  • Waży bardzo dużo – łóżko wodne może ważyć nawet 600 kg, przeprowadzka lub przemeblowanie wymaga więc spuszczenia wody. Warto również sprawdzić nośność stropu, jeśli łóżko ma stanąć w budynku wielokondygnacyjnym.
  • Higiena – nie jest to problem, ale łóżko wodne wymaga dbania o czystość wody (o tym niżej). To czynność, o której trzeba pamiętać co roku.

A co z bezpieczeństwem? Czy łóżko wodne łatwo pęka?

To często powtarzany mit, wokół którego zebrało się już wiele opinii, opowiadających mrożące krew w żyłach historie na temat zalanych mieszkań. Konstrukcja łóżka wodnego nie polega jednak na wykorzystaniu nietrwałego zbiornika, który pęka przy pierwszym użyciu.

Dobrej jakości łóżko wodne do spania posiada liczne zabezpieczenia. Jak choćby obudowany w tak zwanej wannie materac wodny. Wykorzystywane w produkcji materiały są niezwykle solidne i wytrzymałe – nie straszne im zwykłe użytkowanie. Z tego z resztą, między innymi, wynika ich niezbyt niska cena.

Nie jest także prawdą, iż wystarczy, że po łóżku przebiegnie się kot i powódź gotowa. Żeby przebić zbiornik z wodą, trzeba się naprawdę mocno postarać.

Kwestia higieny – co robić, aby woda w łóżku wodnym była czysta?

Łóżko wodne dostarczane jest bez wody. Po zmontowaniu konstrukcji trzeba napełnić je wodą – w zestawie dostępny jest wąż, który podłączamy w kuchni lub łazience do jej źródła. Materac wodny wypełniony jest więc „kranówą”. Z upływem czasu w wodzie mogą mnożyć się bakterie. Ponieważ wody jest jednak niezwykle dużo i częsta wymiana byłaby zbyt kosztowna (znajdując odzwierciedlenie w rachunku za wodę), wystarczy zastosowanie specjalnie produkowanych środków chemicznych. Dzięki nim woda zostaje oczyszczona. A zabieg wystarczy powtarzać maksymalnie raz do roku.

Wymiana wody jest natomiast bezwzględnie konieczna, jeśli łóżko zmienia swoje miejsce. W przypadku przemeblowania lub przeprowadzki nikt nie podejmie się przenoszenia ciężaru powyżej 0,5 tony. Nie ma więc wyjścia – wodę należy spuścić, a po przeniesieniu łóżka ponownie je napełnić.

Jak łóżka wodne wyglądają wizualnie?

Choć ich budowa jest niezwykła i bardzo nietypowa, to wizualna strona łóżka wodnego w zasadzie nie różni się za bardzo od innych modeli. Na pierwszy rzut oka łóżka wodne do spania wyglądają więc tak samo, jak wszystkie inne.

Dostępne są w różnych stylach i wielkościach. Z racji szczególnego segmentu odbiorców i niezbyt niskiej ceny, są często bardzo eleganckie, projektowane z myślą o stylowych i luksusowych wnętrzach. Bywają wykonane z różnych surowców i bez wątpienia można dobrać je do charakteru aranżacji.

Dlaczego nie warto oszczędzać na łóżku wodnym?

Choć ceny łóżek wodnych są wysokie, z całą pewnością nie warto szukać rozwiązań budżetowych. Można je oczywiście znaleźć na rynku, jednak niska cena z reguły oznacza mniej dopracowaną technologię, słabsze zabezpieczenia i niższą jakość. A stąd już tylko krok do dramatu – zniszczenia łóżka i zalania mieszkania potężną ilością wody.

Dla zobrazowania powagi sytuacji warto podkreślić, iż materac w łóżku wodnym może pomieścić nawet 300-400 litrów wody!

Ile kosztuje łóżko wodne?

Nie jest tajemnicą, że rozstrzał cen w branży meblowej potrafi być potężny. Trudno więc odpowiedzieć krótko, podając konkretne kwoty. Dla rozjaśnienia sytuacji spróbujemy jednak określić przybliżone przedziały cenowe.

Najtańsze łóżka wodne można kupić w granicach 4000 zł. Tu jednak dopiero się zaczyna. Jeśli bowiem wybieramy łóżko wodne do spania z funkcją podgrzewania, wbudowanym oświetleniem lub innymi, atrakcyjnymi dodatkami, cena rośnie, a górne stawki to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Podsumowując rozważania – łóżko wodne to HIT czy KIT?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Łóżka wodne do spania mają mnóstwo nieocenionych zalet. Nie są jednak pozbawione wad. Miękkie, sprężyste, wygodne, wykonujące co noc delikatny, poprawiający krążenie masaż, zapewniające poczucie komfortowego relaksu – na pewno mają grono wiernych fanów, którzy nie wyobrażają sobie już snu na zwykłym materacu.

Z drugiej strony, łóżka wodne skupiają wokół siebie także przeciwników, twierdzących, że zdrowy sen możliwy jest na stabilnie twardej powierzchni materaca, który podpiera krzywizny, chroniąc kręgosłup przed deformacjami. Łóżko wodne opinie ma więc różne, a prawda – jak to zwykle bywa – jest z pewnością gdzieś po środku.
 

5/5 - (1 vote)

Category: PoradyWszystkie wpisy

Tags:

Article by:ErgoExpert