Wyspa kuchenna

Kuchnia z wyspą – aranżacje i inspiracje

Kuchenna wyspa to bardzo często widywane rozwiązanie aranżacyjne. Czasy osobnych, zamkniętych kuchni wydają się być już minionymi. Dziś domowy wszechświat, centrum przygotowywania posiłków, stanowi zwykle integralną część salonu z jadalnią. A między nimi staje ona – wyspa kuchenna w pełnej krasie. Dowiemy się dziś o niej wszystkiego, co powinniśmy wiedzieć.

Otwarte kuchnie cieszą się ogromnym powodzeniem. Jest ku temu wiele powodów: obecność w domowym życiu podczas gotowania, łatwiejszy kontakt z domownikami, a przez to zachęta do wspólnego przygotowywania posiłków, nieograniczona ścianami przestrzeń zawsze wydaje się większa i bardziej przystępna. Stojący w sąsiedztwie salon lub jadalnia, tworzą wspólnie z kuchnią serce domu. Jakoś jednak przydałoby się te strefy od siebie oddzielić, a skoro nie ścianami, to czym? Dziś w roli głównej kuchnia z wyspą.

Co to jest kuchnia z wyspą otwartą na salon?

Kuchenna wyspa to nic innego, jak pokryty blatem ciąg szafek, które nie są ustawione pod żadną ze ścian – stąd nazewnictwo. W zależności od projektu, wyspa w kuchni może być zbudowana nawet z jednej szafki – jeśli ma być niewielka, albo z wielu – jeśli potrzebne są większe gabaryty. Może w niej być wbudowany zlew, płyta, zabudowana zmywarka lub po prostu zwykłe szafki z wieńczącym je blatem. Dowolność jest ogromna. Projekty kuchni z wyspą są wykorzystywane tam, gdzie kuchnia jest przestrzenią otwartą na salon lub jadalnię i obok aspektów funkcjonalnych, wyspy kuchenne stanowią swego rodzaju rozdzielnik pomiędzy strefami, w których stają.

Nowoczesne kuchnie z wyspą – zalety

Kuchnia z wyspą – aranżacje i inspiracje

Aranżacja kuchni z wyspą ma wiele zalet:

 • Powiększona strefa robocza w kuchni – więcej blatu.
 • Powiększona strefa przechowywania – więcej szafek.
 • Możliwość gotowania przez kilka osób równocześnie – więcej miejsca.
 • Duży potencjał praktycznego zagospodarowania przestrzeni – ergonomiczne ustawienie AGD.
 • Świetna atmosfera podczas przygotowywania posiłków – szef kuchni nie jest oddzielony od pozostałych domowników ścianami.
 • Łatwe serwowanie posiłków – szybkie podawanie, sprzątanie, ogromna wygoda.
 • Praktyczna metoda rozdzielenia stref użytkowych – kuchni z salonem czy jadalnią.
 • Rewelacyjny efekt wizualny i mnóstwo możliwości aranżacyjnych.

To pewnie nie wyczerpuje jeszcze listy i można znaleźć więcej plusów, które daje kuchnia z wyspą. Ci, którzy spróbowali takiego rozwiązania w praktyce twierdzą, że absolutnie nie wyobrażają już sobie życia bez wyspy. To natomiast świadczy o tym, że podczas projektowania domu czy mieszkania, albo planowania remontu, zdecydowanie warto wziąć wyspę pod uwagę.

Projekty kuchni z wyspą mają też wady

Choć jest ich zdecydowanie mniej, niż zalet, kuchnia z wyspą otwartą na salon to także pewne niedogodności:

 • Wymaga sporego metrażu – potrzebna jest zarówno przestrzeń na samą wyspę, jak i wokół niej.
 • Błędnie zaprojektowana, kuchenna wyspa może zaburzyć ciąg komunikacyjny, utrudniając poruszanie się po samej kuchni oraz między kuchnią, a salonem i jadalnią.
 • Wyższe koszty realizacji projektu.

Wady wysp kuchennych – jak widać – są niewielkie i zdecydowanie rekompensują je liczne zalety.

Jak można wykorzystać projekty kuchni z wyspą?

Kuchnia z wyspą – aranżacje i inspiracje

Kuchnia z wyspą i blat roboczy. Więcej blatów, więcej miejsca do przygotowywania posiłków, podczas którego czynności kuchenne może wykonywać więcej osób w tym samym czasie.

Kuchenna wyspa to dodatkowe szafki. Pod blatem znajdować się mogą szafki oraz szuflady, w dowolnej konfiguracji. Jeśli wyspa jest spora, to naprawdę dużo dodatkowej przestrzeni do przechowywania.

Projekty kuchni z wyspą mogą przewidywać zlew. Ulokowany w obszernym blacie wyspy zlew, ułatwia kuchenne prace, skraca odległość i dodaje wygody.

Aranżacja kuchni z wyspą pozwala umieścić na niej również płytę. Jeśli tylko gabaryty na to pozwalają i doprowadzone są stosowne przyłącza, to wyspa z płytą zyskuje nie tylko na funkcjonalności, ale również nowoczesnym stylu.

Wyspa kuchenna i wspólne posiłki. To fantastyczne miejsce do wspólnego jedzenia czy picia kawy.

Wymiary i odległości – czyli jak zaprojektować wyspę w kuchni?

Aranżacja kuchni z wyspą wymaga metrażu, który musi być dostosowany do planów. Tworząc projekty kuchni z wyspą należy wziąć pod uwagę wielkość samej wyspy, a do niej doliczyć przestrzeń na swobodne poruszanie się. Sprawdźmy podstawowe wymiary, które muszą być dopełnione:

 • Wymiary wyspy muszą być dostosowane do funkcjonalności, którą planujemy.
 • 40 cm wolnej powierzchni z obu stron płyty grzewczej – to pozwala odstawić garnki, postawić składniki, które będą dorzucane w trakcie gotowania i chroni przed niechcianymi wypadkami, zwłaszcza przy dzieciach.
 • 120 cm odległości między rzędem szafek, a wyspą kuchenną – dzięki temu przy każdym z mebli może pracować inna osoba w tym samym czasie.
 • 90 cm odległości od sprzętów AGD – na przykład ustawionej naprzeciwko lodówki, upewniając się, że drzwi lodówki bez trudu będzie można otworzyć.

Dodatki do wyspy kuchennej

Kuchnia z wyspą – aranżacje i inspiracje

Wiemy już, jak wiele korzyści przynosi kuchnia z wyspą otwartą na salon. Sprawdźmy teraz, o czym jeszcze musimy przy takich planach pamiętać.

Okap wyspowy. Montaż okapu, który będzie pochłaniał parę wodną i zapachy jest absolutną koniecznością, zwłaszcza w pobliżu salonu, w którym toczy się życie. W ofercie sklepów można dostać różne typy okapów, które pasują do wysp: tradycyjny okap, zamontowany w podwieszanym suficie, okap wyspowy lub okap wysuwany z blatu – każde z rozwiązań sprawdza się wyśmienicie.

Hokery kuchenne. Jeśli przy wyspie ma ktoś siedzieć, jeśli planujemy przy niej wspólne posiłki, albo towarzystwo gościa podczas gotowania, obowiązkowo trzeba doposażyć wyspę kuchenną w praktyczne hokery. Te wysokie krzesła i stołki zwiększają komfort użytkowy i dodają przestrzeni uroku oraz nowoczesności.

Nowoczesne kuchnie z wyspą – jak wykończyć wyspę?

Dobrze zaprojektowana wyspa będzie prawdziwą gwiazdą kuchni i salonu. W zasadzie jest widoczna znacznie bardziej, niż sama kuchnia, trzeba więc postarać się zaprojektować ją tak, aby dumnie reprezentowała serce domu.

W aranżacji wyspy nie ma w zasadzie ograniczeń i można zastosować dowolne materiały. Jeśli chodzi o boczne ściany wyspy, można szaleć, korzystając z drewna, forniru, kamienia, laminatów, szkła, tapet czy fototapet. Blat – zwłaszcza jeśli ma stanowić przestrzeń roboczą – musi być tylko odporny na wodę i przyjazny w czyszczeniu – sprawdzi się drewno, fornir, kamień czy konglomeraty.

Kuchnia z wyspą – oświetlenie

Kuchnia z wyspą – aranżacje i inspiracje

Jeśli w obrębie planowanej wyspy ma toczyć się życie, zdecydowanie należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Doskonałym rozwiązaniem jest dodatkowy punkt świetlny, umieszczony w centralnym miejscu nad wyspą. W takim wariancie wyspa zawsze będzie doskonale rozświetlona, ułatwiając prace i dodając kuchennemu designowi niezaprzeczalnego uroku.

Aranżacja kuchni z wyspą tylko do dużych mieszkań?

Opowiedzieliśmy już o koniecznych odległościach i odstępach, potencjale wyspy i najciekawszych rozwiązaniach funkcjonalnych. Na koniec sprawdzamy, czy kuchnia z wyspą może być marzeniem wyłącznie właścicieli największych metraży?

Absolutnie nie! Przeciwnie. Kuchenna wyspa może być sprzymierzeńcem w aranżacji niewielkiej kuchni. Jeśli jest odpowiednio zaprojektowana, powiększa roboczą przestrzeń w kuchni, dodając swobody użytkowej. Ponadto, jeśli zaplanowana jest w towarzystwie kuchennych hokerów, pozwala zrezygnować z jadalni i dużego stołu, pozostawiając do dyspozycji dodatkowe metry w salonie.

Nawet więc jeśli twoja kuchnia i salon nie są w pałacowych metrażach, wciąż z powodzeniem możesz wymyślić swój własny projekt kuchni z wyspą i korzystać z jej licznych walorów.
 

Ocena post

Category: PoradyInspiracjeWszystkie wpisy

Tags:

Article by:ErgoExpert