mama z córką na łóżku dziecięcym

Kiedy zmienić łóżeczko na łóżko dziecięce?

Na pewnym etapie życia dziecka, każdy rodzic staje przed wyzwaniem wymienienia łóżeczka dziecięcego na łóżko dziecięce. Wówczas rodzice zastanawiają się, kiedy jest najlepszy czas na taką zmianę, jak przygotować do niej malucha i jakie łóżko dziecięce wybrać, by zapewniało komfortowy sen i spełniało wszystkie oczekiwania naszego potomka.

W tym poradniku podpowiemy Ci, kiedy wymienić łóżeczko dziecięce na łóżko i jaki model wybrać! Sprawdź koniecznie!

W jakim wieku dzieci są gotowe na zamianę łóżeczka na łóżko?

Każdy szkrab dorasta we własnym, indywidualnym tempie, dlatego zakup łóżka dziecięcego nie zawsze uzależniony jest od wieku. Niektóre dzieci nie chcą rozstawać się ze swoim łóżeczkiem, z kolei inne bardzo szybko przyzwyczajają się do nowych, „dorosłych” łóżek. Niemniej, nigdy nie zwlekajmy z tą decyzją zbyt długo. Optymalny wiek na zakup łóżka dziecięcego to najczęściej od około 18. do 36. miesiąca życia.

Łóżeczka dziecięce wymieniajmy również wówczas, gdy nasz maluch zaczyna korzystać z toalety lub wtedy, gdy dzieci same sygnalizują, że chciałyby mieć już swoje łóżko.

Warto na bieżąco obserwować zachowania i umiejętności motoryczne dziecka oraz jego gotowość emocjonalną na zmiany. Przeanalizujmy też, ile czasu obecnie malec jest w stanie spokojnie przespać w nocy.

Dzięki tym wszystkim informacjom zdecydujemy się na zmianę łóżeczka na łóżko w odpowiednim momencie. Porozmawiajmy z dzieckiem o nadchodzących zmianach. Postawienie go przed faktem dokonanym może utrudnić mu akceptacje zaistniałej sytuacji. Dobrym pomysłem będzie też zaangażowanie dziecka w cały proces planowania. To pomoże mu w budowaniu własnej autonomii, a wspólne zakupy sprawią wszystkim wiele radości.

Łóżeczka dziecięce – po czym poznać, że łóżeczko dziecięce jest już nieodpowiednie?

Moment, w którym łóżeczko dla niemowląt staje się zbyt małe – a miejsce za głową w czasie, kiedy dziecko wyciąga rączki za główkę, jest ograniczone – to wyraźny i ostateczny sygnał dla rodziców, że najwyższa pora zmienić łóżeczko dziecięce na wygodne łóżko. Nasza pociecha powinna mieć zapewniony pełny komfort w czasie nocnego wypoczynku.

O ile niemowlęta dobrze czują się w ograniczonej przestrzeni, o tyle starsze dzieci mogą postrzegać łóżeczko dla niemowlaka ze szczebelkami jako przeszkodę. O tym, że łóżeczko jest już niewygodne dla naszego malucha, świadczy fakt, że próbuje ono sforsować szczebelki, jest bardzo ruchliwe i wspina się po nich w górę lub podejrzewamy, że jest ono w stanie przełożyć nogę nad barierką.

Jeżeli konstrukcja na to pozwala, do czasu zakupu nowego łóżka, można zdemontować fragment boczny ze szczebelkami.

dziecko w łóżeczku

Łóżko dziecięce – jakie wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli łóżek dziecięcych, w tym również łóżka piętrowe dla młodzieży (to ciekawa propozycja dla rodzeństwa) czy modele parterowe dla najmłodszych pociech.

Wśród tych ostatnich dostępne są np. modele w kształcie samochodu, które znajdziesz na: https://www.ergoexpert.pl/lozko-halmar-speed albo łóżka z motywem z ulubionych bajek, takie jak np. łóżko do pokoju dziecka z postaciami z krainy lodu, które dostępne jest na: https://www.ergoexpert.pl/lozko-dzieciece-kocot-meble-babydreams-kraina-lodu-kolory.

Można zdecydować się także na uniwersalne wzory i kolory. Łóżko dziecięce nie musi być przesadnie kolorowe. Najważniejsze jest to, aby nasza pociecha dobrze się w nim czuła. Niekiedy warto zdecydować się na tapczanik czy łóżko w kolorze białym lub szarym i znacznie bardziej kolorową pościel.

Konstrukcja łóżka powinna być stabilna, a wysokość musi być prawidłowo dostosowana do wzrostu dziecka. Często przydaje się też zamontowana szuflada z miejscem do przechowywania (wysuwane szuflady pozwolą schować np. kołdrę i poduszki lub zabawki).

Wybierzmy łóżko, które ma zaokrąglone krawędzie. Takie modele są znacznie bardziej bezpieczne. Tego rodzaju produkty mogą mieć dodatkowe, niewysokie barierki. Rozwiązanie to zabezpieczy naszego malca przed ewentualnym upadkiem z łóżka. Kolejną ważną sprawą jest dobór długości i szerokości stelażu do wzrostu dziecka.

Kupując łóżko dziecięce, zadbaj o odpowiedni materac oraz zwróć uwagę na atesty i renomę producenta. Wiele różnych ciekawych i funkcjonalnych modeli łóżek dla dzieci dostępnych jest na: https://www.ergoexpert.pl/pokoj-dziecka/lozka-dla-dzieci.

Wybór łóżka dziecięcego – co jeszcze warto wiedzieć?

Pamiętajmy, że nawet jeżeli już wstawimy łóżka dziecięce do pokojów naszych pociech, nie zawsze na początku będą one chciały chętnie z nich korzystać. Nie musimy od razu przeprowadzać dziecka na nowe posłanie. Pozwólmy mu powoli oswajać się z nowym meblem. Jeżeli dzieci zaczną już korzystać z łóżek, wtedy łóżeczka dziecięce można zdemontować i wynieść. Wymiana łóżeczka na łóżko to bardzo ważny etap w życiu każdego dziecka, dlatego zawsze starajmy się być dla naszej pociechy wyrozumiali.

Rodzic może zachęcić malca do korzystania z nowego posłania, pozwalając mu wybrać pościel, która najbardziej przypadnie mu do gustu. Pozwólmy także zabrać dziecku ulubioną maskotkę czy poduszkę z łóżeczka do swojego nowego łóżka. Początkowo warto też zostawać w pokoju dziecka do momentu, w którym zaśnie. Dzięki temu poczuje się ono znacznie bezpieczniej. Można usiąść niedaleko łóżka i trzymać malca za rękę, a kiedy zacznie zasypiać, stopniowo oddalać się od miejsca wypoczynku.

dziewczynka śpiąca z misiem

Łóżka dziecięce – podsumowanie

Łóżeczka dziecięce warto wymieniać na łóżka dziecięce nie wcześniej niż między 18. a 36. miesiącem życia, aczkolwiek jest to tylko granica umowna, ponieważ każdy mały człowiek rozwija się we własnym tempie. Nie należy jednak zwlekać z tą decyzją zbyt długo, ponieważ im później, tym będzie trudniej takiej zmiany dokonać.

Decyzja o zmianie łóżka jest jednak sporym wyzwaniem dla obu stron, dlatego warto ze spokojem podejść do tematu, porozmawiać z dzieckiem i odpowiedzieć mu na wszystkie nurtujące go pytania. Można też wziąć brzdąca na zakupy i pozwolić mu samodzielnie wybrać model łóżka lub dodatki i akcesoria. Czynne branie udziału w całym przedsięwzięciu sprawi, że nasz malec będzie czuł, że to także jego decyzja.

W ofercie ErgoExpert znajdziemy wiele ciekawych modeli łóżek, które powstały z myślą o potrzebach najmłodszych członków rodziny, w tym łóżka w zestawie z materacem, z dodatkową szufladą, w różnych kształtach i kolorach, funkcjonalne, pobudzające wyobraźnię i gwarantujące spokój oraz bezpieczeństwo podczas snu i zabawy. Z łatwością więc możesz dostosować produkt do potrzeb twojej pociechy. Przekonaj się sam!

5/5 - (1 vote)

Category: Porady

Article by:ErgoExpert