Kącik dla niemowląt w sypialni

Kącik dla niemowlaka w sypialni rodziców – jak dobrze urządzić?

W pierwszych miesiącach życia maluch poznaje otaczający go świat. Cieszy się nim i stara się czerpać z niego jak najwięcej. To z kolei sprawia, że czyha na niego wiele niebezpieczeństw, nawet w, wydawałoby się, najbezpieczniejszym miejscu na świecie – w domu. Dlatego też rodzice motywowani chęcią bliskości, ale przede wszystkim bezpieczeństwa organizują kącik dla niemowlaka w sypialni.
W przypadku ulokowania niemowlęcego łóżka w sypialni rodzice mogą na bieżąco kontrolować, czy z ich pociechą jest wszystko w porządku, czy też może czegoś jej potrzeba. Jednak poza tym, że w sypialni pojawia się nowy mebel, a wraz z nim – nowy lokator, ta wydzielona przestrzeń musi zostać odpowiednio zaaranżowana. Jak urządzić kącik dla niemowlaka w sypialni rodziców? Zostań z nami, a już za chwilę będziesz wiedział, co powinieneś zrobić, by wszystko przebiegło sprawnie, a efekt końcowy był zarówno korzystny dla rodziców, jak i dziecka.

Czy warto stworzyć kącik dla noworodka w sypialni dorosłych?

Łóżeczko Done by Deer
Łóżeczko Done by Deer

Zgadza się – sypialnia z łóżeczkiem dziecięcym to zdecydowanie dobry pomysł! Przede wszystkim należy mieć na uwadze fakt, że nowo narodzony maluch wymaga permanentnej opieki i dbałości o jego dobrostan. Dlatego też obecność łóżeczka w sypialni uwrażliwia rodziców na potrzeby dziecka i pozwala w jeszcze większym stopniu zacieśnić więzi rodzinne. Przebywanie z dzieciątkiem w porze nocnej umożliwia rodzicom niezwłoczne zareagowanie, kiedy tylko zaczyna dziać się coś złego: płacz, kolka lub niespodziewana przygoda toaletowa. Kącik dla noworodka wydzielony w sypialni rodziców ponadto stanowi rozwiązanie pozwalające odłożyć na później wydatki związane z organizacją pokoju dziecięcego. Może zdarzyć się tak, że pokoik jest dopiero w fazie remontu lub rodzice noszą się z zamiarem przeprowadzki i nie chcą inwestować w chwilowe urządzanie osobnego pomieszczenia.

Gdzie powinien znaleźć się kącik dziecka w sypialni?

 

Łóżeczko Done by Deer aranżacja
Łóżeczko Done by Deer aranżacja

Odpowiedź na pytanie o dokładne usytuowanie kącika dziecka w sypialni jest dość prosta – powinien znaleźć się on w takim miejscu, do którego rodzice będą mieć swobodny dostęp. Jednocześnie przestrzeń ta powinna być zaciszna i spokojna, by maleństwo mogło czuć się w niej w pełni bezpiecznie. Dlatego też, jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, kącik dla niemowlaka nie powinien znajdować się zbyt blisko drzwi wejściowych do pokoju. W tym miejscu z reguły dzieje się całkiem sporo. Jakkolwiek sypialnia jest z zasady kameralnym i prywatnym pomieszczeniem, wchodzenie do pokoju i opuszczanie go oraz otwieranie i zamykanie drzwi to czynności, które przez nadmiar dźwięków niepożądanych podczas drzemki mogą zakłócić spokój maleństwa. Łóżeczko nie powinno również stać zbyt blisko okna ani grzejnika – w pierwszym przypadku dziecko może przeziębić się przy przeciągach, w drugim natomiast – przegrzać się. Najbezpieczniej i najwygodniej dla wszystkich będzie wtedy, gdy zorganizujesz kącik dla niemowlaka w pobliżu łóżka rodziców, ale jednocześnie w bezpośrednim sąsiedztwie ściany. Nie pozbawisz się wówczas nadmiaru cennej przestrzeni. Być może taki manewr będzie wymagał niewielkich zmian w ustawieniu mebli, ale zaprocentuje wygodą korzystania z sypialni. Pozwoli także na zamontowanie dostawki do łóżka rodziców, by dziecko mogło spać jeszcze bliżej nich, ale nie bezpośrednio w ich łóżku.

Kącik dla niemowlaka w sypialni – przydatne akcesoria

Kocyk - mata Picolo
Kocyk – mata Picolo

Przez kilka kolejnych miesięcy, a może nawet przez rok lub dłużej, dziecko będzie spało w pobliżu rodziców. W związku z tym to właśnie w Waszej sypialni będzie zlokalizowane całe „centrum dowodzenia” dziecięcymi sprawami. Pamiętaj o tym, jeśli aranżujesz kącik dla niemowlaka w sypialni. Teraz bowiem potrzebujesz nie tylko miejsca na łóżeczko, ale również na akcesoria Twojej pociechy. Praktycznym pomysłem na kącik dla noworodka będzie wygospodarowanie w sypialnianej szafie lub zamykanej garderobie kilku półek bądź szuflad na dziecięcy asortyment. Jeżeli szafy są wypchane po brzegi ubraniami lub rzeczami, które nie zmieściły się nigdzie indziej, to może być doskonały moment na szybką rewizję. Może te znoszone spodnie nie są już potrzebne, a niedziałający telewizor powinien był dawno trafić do elektrośmieci? Z kolei w przypadku, kiedy nie da się zrobić niczego celem zwiększenia przestrzeni w szafach, warto dostawić pasującą szafkę. Pomieścisz w niej ubranka, zabawki, a także akcesoria higieniczne i komplety pościeli. Pamiętaj również o odpowiednim oświetleniu. Światło w dziecięcej przestrzeni powinno być niezbyt mocne. Zwróć uwagę na to, by miało ciepłą barwę – oświetli wówczas dostatecznie kącik dziecka w sypialni, ale nie będzie męczące dla maluszka.

Sypialnia z łóżeczkiem dziecięcym a styl pomieszczenia

 

Komoda Done by Deer
Komoda Done by Deer

Stylistyka akcesoriów przeznaczonych dla niemowląt nierzadko przytłacza ilością „słodyczy” i cukierkowości. Tymczasem kącik dla niemowlaka, a zatem łóżeczko i wszystkie przynależące do niego meble, czyli szafki, półki i komódki, nie musi taki być! Jeżeli w domu panuje określona stylistyka, na przykład styl skandynawski lub minimalistyczny, możesz dopasować dziecięce mebelki do wystroju sypialni. Oprócz standardowych mebli w kąciku dla noworodka możesz postawić na wiszące zabawki, pojedyncze lub w formie karuzeli. Sprawdzą się również dostawki z zasłonką do łóżeczka. Taki baldachim lub muślinowa firaneczka z powodzeniem oddzielą dziecko od zbędnych bodźców w czasie snu i będą stylowym dodatkiem, który zasłoni zabawki oraz inne dziecięce akcesoria. Zadbaj też o materac dopasowany do potrzeb dzieciątka – o odpowiednim stopniu miękkości i taki, który nie będzie sprawiał problemów z konserwacją.

 
Sypialnia z łóżeczkiem dziecięcym w żadnym stopniu nie pozbawia Cię możliwości dekoratorskich – wprost przeciwnie! Umożliwia Ci przetestowanie nowych rozwiązań i wypróbowanie, co będzie najbardziej odpowiadało Tobie oraz maluszkowi. Planowanie dziecięcego kącika zgodnie z trendem wyznaczonym przez wystrój wnętrza sypialni sprawi ponadto, że kompletowanie wystroju docelowego pokoju będzie znacznie łatwiejsze.

Ocena post

Category: PoradyWszystkie wpisy

Article by:ErgoExpert