Jak dobrać rozmiar łóżka do sypialni?

Zastanawiasz się jakie łóżko do sypialni będzie odpowiednie? Wybór rozmiaru łóżka powinien być podyktowany wieloma kryteriami. Przyjrzymy się im wszystkim i podpowiemy, jakie czynniki bezwzględnie trzeba przeanalizować podejmując decyzję.

Wybór łóżka do sypialni

Choć w większości przypadków w pierwszej kolejności pod uwagę bierzemy styl i wygląd mebla, a nie jego gabaryty, to w przypadku łóżka rozmiar ma szczególne znaczenie. Wpływa zarówno na komfort spania, jak i na funkcjonalność sypialni.

Zatem jak wybrać łóżko do sypialni? Zmierz powierzchnię, którą możesz przeznaczyć na łóżko. Jeśli twoja sypialnia jest duża i nie musisz się ograniczać, przemyśl dokładnie swoje potrzeby – śpisz w pojedynkę czy we dwoje? Do łóżka przychodzą często dzieci? Każdy szczegół ma znaczenie, a nikt nie zna twoich oczekiwań lepiej od ciebie.

Jakie łóżko do sypialni. Jak rozwijał się rynek?

Jakie łóżko do sypialni? - Łóżko Halmar LIMA 90
Łóżko Halmar LIMA 90

Przyjrzyjmy się historii… W czasach niewielkich metrażowo mieszkań w starych blokach, sypialnie nie były zbyt duże. Na rynku nie było również łóżek podobnych do tych, które wybieramy obecnie.

Spaliśmy na niewielkich, rozkładanych wersalkach, których powierzchnia spania nie przekraczała 120 cm szerokości. W roli łóżek jednoosobowych niepodzielnie rządziły tapczany. Ich powierzchnia spania nie była większa, niż 70 – 80×200 cm. Dziś mamy do dyspozycji znacznie więcej możliwości. Warto je wykorzystać, zwłaszcza że na spanie poświęcamy średnio 33% naszego życia. To zdecydowanie wystarczająco dużo, aby bacznie przyjrzeć się możliwościom i zmaksymalizować komfort.

Jakie szerokie łóżko do sypialni?

Jakie łóżko do sypialni? – Łóżko Halmar SOLOMO 160x200
Łóżko Halmar SOLOMO 160×200

Co o wygodzie snu mówi teoria?

  • Najmniejsza powierzchnia spania dla dwóch osób to 140×200 cm. To jednak szerokość, która nie zapewnia zbyt wiele komfortu. Istotne znaczenie ma również to, czy dwie osoby śpią pod jedną kołdrą, czy potrzebne jest miejsce na dwa osobne nakrycia.
  • Dwuosobowe łóżko w rozmiarze 160×200 cm to już większa wygoda.
  • Jeśli gabaryty sypialni na to pozwalają, optymalne wymiary to 180×200 lub 200×200 cm. To łóżka, które bez wątpienia zapewnią komfortowy sen dwóm osobom. Nawet jeśli dołączą do nich spragnione bliskości dzieci, nadal wszystkim będzie wygodnie.
  • Długość łóżka powinna być większa o około 20 – 25 cm od wzrostu osoby śpiącej. W przeciwnym razie, trudno będzie wygodnie rozprostować nogi.
  • Łóżka jednoosobowe są dostępne w różnych wariantach – od 90 do 120 cm szerokości. Im szerzej, tym wygodniej.

Rozmiary łóżka a gabaryty sypialni

Jakie łóżko do sypialni? – Łóżko Signal MALMO 180x200

Wybierając rozmiar łóżka do sypialni, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze – wspomniane wyżej szerokości dotyczą samego materaca, dokonując pomiarów, musisz więc wziąć pod uwagę, że docelowa szerokość i długość łóżka będzie nieco większa. Po wtóre pamiętaj o tym, że z łóżka jakoś trzeba wstawać. Nie powinno więc być dosunięte do ścian, wymuszając schodzenie na podłogę od strony nóg. Po trzecie, przemyśl czy oprócz łóżka nie potrzebujesz miejsca na nocne szafki po bokach, znacząco zwiększają funkcjonalną wygodę. Po czwarte, zastanów się, czy nie oczekujesz od łóżka czegoś więcej, niż tylko powierzchni do spania. Zwłaszcza w małych metrażach bezcenna okazuje się skrzynia do przechowywania (na przykład zapasowej pościeli).

Dodatkowe funkcjonalności

Jakie łóżko do sypialni? – Stelaż Hevea Prestige 90x200
Stelaż Hevea Prestige 90×200

Wiemy już jak wybrać łóżko do sypialni, pora na wybór dodatków, które zwiększą wygodę użytkową.

Rama łóżka oraz materac to nie wszystko. Konieczny jest również stelaż. Wpływa na wygodę, ale przedłuża także żywotność materaca, zapewniając mu podparcie oraz cyrkulację powietrza. Stelaż do materaca dwuosobowego nie musi być jeden, możesz wybrać dwa – na przykład dla materaca 180×200 cm możesz dobrać stelaż w tym samym wymiarze lub dwa stelaże o wymiarach 90×200 cm.

Jeśli szukasz łóżka ze skrzynią, weź pod uwagę wymiary sypialni i ustawienie łóżka. Można bowiem znaleźć łóżka z różnymi wariantami przestrzeni do przechowywania – szuflada wysuwana z boku (z lewej lub prawej strony), wysuwana od strony nóg lub skrzynia wbudowana w ramę ze stelażem wyposażonym w siłowniki – wówczas podnosimy stelaż, pod którym znajduje się spora, pojemna skrzynia.

Bez wezgłowia ani rusz

Jeszcze jednym elementem, o który należy zdecydowanie zadbać jest wezgłowie. Nie tylko dodaje szyku i sprawia, że łóżko prezentuje się o wiele lepiej, ale przede wszystkim, zwiększa wygodę. Pozwala oprzeć się podczas wieczornej lektury i umożliwia ułożenie poduszki wyżej. Co więcej, jeśli obok łóżka nie mieszczą się nocne szafki, wezgłowie może przejąć funkcję podręcznego stolika. A jeśli to wciąż za mało argumentów przemawiających za wezgłowiem, to dodatkową funkcjonalność może stanowić wbudowane oświetlenie. Przyciemnione, przytulne światło pomaga się wyciszyć i stworzyć nastrojową atmosferę.

Jakie łóżko do małej sypialni?

Jakie łóżko do sypialni? - Łóżko Halmar SANNA
Łóżko Halmar SANNA dwuosobowe
z wysuwanym dolnym materacem

Jeśli metraż sypialni ogranicza pomysły na aranżację, sięgnij po przydatne tricki:

  • Postaw na łóżko, którego rama nie jest zbyt mocno rozbudowana – na przykład łóżko kontynentalne, w którym materac ma te same gabaryty, co rama.
  • Jeśli nie starcza ci miejsca na nocne szafki, wybierz model, w którym wezgłowie jest skonstruowane w taki sposób, że umożliwia odłożenie na nim telefonu czy książki.
  • Jeśli brakuje miejsca na wysunięcie pojemnika na bok łóżka, wybierz model ze skrzynią otwieraną do góry (stelaż z siłownikami).
  • A jeśli metraż pomieszczenia jest wyjątkowo nieprzyjazny lub szukasz opcji łóżka do pokoju, w którym na co dzień potrzebna jest inna funkcjonalność, przyjrzyj się ofercie mebli wielofunkcyjnych typu „transformers” – biurka, które zmieniają się w łóżka, półki, które rozkładają się w wygodne materace i wiele innych.

Jaka szerokość łóżka do sypialni gościnnej?

Jakie łóżko do sypialni? - Sofa rozkładana Halmar CORNER
Sofa rozkładana Halmar CORNER

Urządziliśmy już główną sypialnię, ustaliliśmy jaka szerokość łóżka pojedynczego będzie optymalna dla wygodnego snu, pora przyjrzeć się łóżkom do sypialni gościnnej.

Jeśli pokój gościnny nie jest zbyt duży lub jest wykorzystywany jako gabinet, lepiej nie ustawiać w nim dużego, dwuosobowego łóżka. Zajmie dużo miejsca i znacząco ograniczy funkcjonalność pomieszczenia. Najwygodniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest kanapa z funkcją spania. W takiej konfiguracji pokój może służyć dowolnym celom, kiedy nie nocują w nim goście, a kiedy jest potrzeba, rozkładana kanapa z powodzeniem pozwoli się wyspać dwóm osobom. Jeśli natomiast pokój gościnny na co dzień stoi pusty, zdecydowanie stanąć w nim powinno pełnowymiarowe łóżko dwuosobowe. To pozwoli wygodnie przenocować dwie osoby, które na takim łóżku wyśpią się po królewsku.

Ocena post

Category: PoradyWszystkie wpisy

Tags:

Article by:ErgoExpert