TV stojące koło drewnianej ściany

Jak wybrać szafkę pod telewizor?

Szafka pod telewizor to mebel, który musi być nie tylko funkcjonalny, ale również pasować do wystroju wnętrza. O ile stół i krzesła czy kanapę z podnóżkiem kupujemy często w komplecie i to producent głowi się, jak dopasować do siebie style, o tyle taka szafka telewizyjna występuje zwykle solo i musimy samodzielnie dopasować ją do aranżacji salonu, dbając o zachowanie stylu. Sprawdźmy co jest istotne w szafkach pod TV i poznajmy je bliżej.

Wybierz funkcjonalny mebel pod telewizor

Zaczniemy od podstaw – jakie funkcje powinien mieć dobry mebel pod telewizor? Do czego – poza utrzymaniem TV – może się jeszcze przydać? Jak się okazuje, nie zawsze szafka telewizyjna faktycznie jest podporą dla urządzenia. Zdarza się bowiem, że jest ono zamocowane na uchwycie ściennym. To jednak nie oznacza, że pod nim nie przyda się komoda pod telewizor, która pomieści przydatne drobiazgi. Co to może być? Płyty CD, książki, gry, konsola, dekoder telewizyjny, akcesoria typu słuchawki, głośnik Bluetooth, albo miejsce do odkładania tabletu, laptopa i całej, szeroko pojętej elektroniki.

Funkcjonalny mebel pod telewizor powinien więc być stosunkowo pojemny i jeśli ma na nim stać również telewizor, posiadać wytrzymały korpus, który bez trudu go udźwignie.

Szafka RTV – otwarta, zamknięta, z półkami czy bez?

Szafka pod telewizor - Szafka RTV Signal Born
Szafka RTV Signal Born

Przyglądamy się nadal funkcjonalności. Modeli szafek RTV jest dość dużo, przeanalizujmy ich cechy. Otwarta szafka RTV to mebel lekki wizualnie, nie przytłoczy przestrzeni, ale równocześnie nie pomieści zbyt wiele, będzie wymagał dbania o porządek w środku, no i niestety będzie „zbierał” kurz. Choć takie szafki RTV mają swoich zwolenników ze względu na styl to, w naszej opinii, zamknięta szafka pod telewizorem jest mimo wszystko bardziej funkcjonalna i przyjazna użytkowo.

Kwestia wyboru szuflad czy półek, to już sprawa mocno indywidualna i uzależniona głównie od tego, co w szafce chcesz zmieścić. Jeśli są to na przykład same płyty CD z filmami, muzyką i grami, to szuflady na pewno będą wygodniejsze w obsłudze. Ale jeśli większa elektronika, lepiej raczej sprawdzą się półki, które pozostawią więcej swobody.

Jakie gabaryty powinna mieć komoda pod telewizor?

Szafka pod telewizor - Stolik RTV Halmar Lima
Stolik RTV Halmar Lima

Gabaryty komody pod telewizor zdecydowanie wymagają przemyśleń. Pierwsze pytanie, to jak będzie usytuowany telewizor. Czy będzie wisiał nad szafką RTV, czy może ma na niej stać. Druga kwestia, to wielkość telewizora – komoda pod telewizor musi być do niego dopasowana – o szczegółach piszemy niżej. Pod uwagę należy wziąć nawet wysokość kompletu wypoczynkowego – kanapy czy foteli. Istotna jest także wielkość pomieszczenia – czyli wizualne dopasowanie proporcji, które zostaną zaburzone zarówno jeśli szafka pod telewizorem będzie zbyt duża, jak i zbyt delikatna i mała.

Szafka pod telewizor – wysokość ma znaczenie

Szafka pod telewizor - Stolik Halmar RTV-21
Stolik Halmar RTV-21

Telewizor powinien znajdować się mniej więcej na wysokości 100-110 cm od podłogi, ale nie należy tych wytycznych traktować na „sztywno”, bowiem to uśredniona wysokość w przypadku większości mebli do siedzenia. Jeśli twoje są wyższe lub niższe, musisz wziąć to pod uwagę. Uwzględniając wielkość ekranu (cale) i wysokość mebli, należy przyjąć, że optymalnie ekran powinien znajdować się mniej więcej na linii prostej oczu w pozycji siedzącej.

Jeśli więc telewizor ma wisieć, szafka powinna być raczej z tych niższych. Jeśli natomiast telewizor ma stać, to szafka pod TV z uwzględnieniem wielkości (cali) telewizora, powinna pozwolić ustawić go tak, aby dolna krawędź ekranu była mniej więcej na linii wzroku osoby siedzącej naprzeciwko.

Szerokość szafki pod telewizor

Szafka pod telewizor - Stolik RTV Halmar Mezo
Stolik RTV Halmar Mezo

Napisaliśmy już wszystko o wysokości, ale gabaryty to również szerokość szafki RTV. Aby nie zaburzyć wizualnych proporcji, szerokość komody pod telewizor powinna być dostosowana do wielkości samego telewizora, no i oczywiście gabarytów salonu. Optymalna szerokość szafki to minimum 10-20 cm więcej, niż szerokość telewizora. Przy czym, jeśli pomieszczenie jest przestronne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby szafka była nieco szersza, nie powinna natomiast na pewno być mniejsza.

Jaka powinna być głębokość szafki RTV?

Skoro przeanalizowaliśmy już odpowiednią wysokość i szerokość szafki pod telewizor, została nam jeszcze jej głębokość. I tu znowu musimy dostosować wybór do indywidualnych potrzeb. Jeśli telewizor ma stać na szafce, to weź pod uwagę rozłożystość jego nóg – mają różne długości. Szafka powinna dawać przynajmniej około 30 cm „luzu”, czyli wolnej przestrzeni, która zapewni stabilność urządzenia bez ryzyka upadku. Jeśli natomiast telewizor ma wisieć, regał RTV może być węższy, a o jego głębokości powinno decydować to, co chcemy w nim i na nim umieścić.

Stolik pod telewizor – funkcjonalności dodające wygody

Szafka pod telewizor - Szafka RTV Signal Cosmo

Jak to z meblami bywa, stoliki pod telewizor są różne nie tylko wizualnie, ale również funkcjonalnie. Jest kilka stosowanych przez producentów mebli sposobów na to, aby zwiększyć wasz komfort.

Odkryte „plecy” – stolik pod telewizor, który nie ma tylnej ścianki pomaga utrzymać sprzęty elektroniczne w dobrej kondycji, zapobiegając przegrzewaniu. Czasem stosowane są rozwiązania pośrednie i tył szafki może być odsłonięty tylko częściowo. Przelotki na kable to genialny wynalazek – w tylnej ścianie szafki, czasem również w półkach, wywiercone mogą być otwory, przez które wygodnie możemy przeciągnąć kable, zapobiegając nieładowi i wystającym z każdej strony przewodom. Stolik pod telewizor na nogach to z kolei możliwość utrzymania porządku pod szafką i sposób, aby dodać meblowi wizualnej lekkości.

Szafeczka pod telewizor i jej styl

Szafeczka pod telewizor powinna być naturalnie dopasowana stylem do dominującej w pomieszczeniu aranżacji. Jeśli pokój jest urządzony nowocześnie, niezbyt dobrze będzie wyglądała klasyczna komoda drewniana pod telewizor. Nawet więc jeśli szafkę RTV kupujesz jako zupełnie osobny mebel, dobierz go tak, aby pasował do pozostałych elementów aranżacji. Nie musi to być idealnie ten sam charakter, ale zadbaj przynajmniej o wspólny mianownik – kolor, typ frontów czy rodzaj drewna. Niech coś łączy ze sobą meble w spójną całość.

1/5 - (1 vote)

Category: PoradyWszystkie wpisy

Tags:

Article by:ErgoExpert