Jak wybrać odpowiedni materac?

„Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz” – mówi stare, polskie przysłowie. Jeżeli już teraz z powątpiewaniem kręcicie głowami, to znaczy, że… piszemy właśnie dla Was! Pościel z kory? A może mięciutka bawełna? Nie? Może więc jedwabna satyna… Nadal nie to? Chyba wiemy, w czym rzecz. Nie wysypiacie się, a próbowaliście już wszystkiego. Kupiliście nową pościel, zliczyliście wszystkie owce, a za radą nestorki rodu skosztowaliście aromatycznej herbatki z waleriany. Zaczęliście rozważać akupunkturę? Spokojnie, nie dajmy się zwariować. Jesteśmy pewni, że sen z powiek spędza wam… niewłaściwie dobrany materac.

Materac sprężynowy – niepozorny, ale ważny

Gdy mówimy o sypialni, materac sprężynowy wypada dość skromnie – ani go nie widać, ani nie słychać (jeżeli jest dobry!). Nie jest efektowny, jak na przykład wyrafinowana pościel, nie oczekujemy też,  że upiększy pomieszczenie. W zasadzie… nie zwracamy na niego zbyt dużej uwagi. To karygodny błąd, jeżeli chcemy zasnąć upragnionym snem sprawiedliwego.

Jak wybrać idealny materac? Musimy Was zmartwić – na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Głównym zadaniem materaca jest zapewnienie odpowiedniego podparcia kręgosłupa osoby śpiącej – dlatego dostosowujemy go do wagi i wzrostu użytkownika. Minimalna szerokość materaca to 90 cm, długość – przynajmniej o 20 cm większa niż wzrost. Cóż, to oczywiście nie wszystko…

Twardy materac – twardy sen?

To, że materac powinien być twardy, to mit pochodzący z czasów, gdy wybór miękkiego modelu oznaczał jego szybkie zdeformowanie się i poranne rozprostowywanie obolałych kości. Na szczęście dziś do dyspozycji mamy nowoczesne rozwiązania technologiczne i konstrukcje umożliwiające maksymalny komfort podczas snu. Materac nie może być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki – powinien dopasowywać się do krzywizny kręgosłupa użytkownika.

Stanisław Jerzy Lec napisał: „Sny zależą od pozycji śpiącego” – tutaj kierujemy się dokładnie tym samym! Materac amatora spania na boku musi być bardziej elastyczny niż osoby, która całą noc nieruchomo przesypia na plecach. W tym drugim przypadku można skusić się na model posiadający różne strefy twardości, dostosowane do potrzeb poszczególnych części ciała (np. PENELOPA I ODYSEUSZ firmy Frankhauer). Niestety – to rozwiązanie nie jest polecane tym, którzy potrafią obudzić się w poprzek łóżka. Wiercipiętom polecamy elastyczne modele (np. CERES firmy Frankhauer), które aktywnie dopasowują się do zmian. Szukając idealnego materaca, koniecznie trzeba również wziąć pod uwagę ewentualne alergie i schorzenia kręgosłupa.

Sami widzicie – materac to sprawa bardzo indywidualna. Unikamy rozwiązań z hasłem „dla każdego”, bo to znaczy, że prawdopodobnie nie będą pasowały nikomu. Z pianki specjalistycznej, lateksowy czy tradycyjny sprężynowy? A może z matą kokosową? Obecnie na rynku jest ogromy wybór modeli wykonanych z przyjaznych dla zdrowia materiałów. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu wypróbowanie każdego z nich – dzięki przemyślanej decyzji na pewno będziecie spali spokojnie!

 

Ocena post

Category: Porady

Tags:

Article by:ErgoExpert