Jak wybrać nowoczesne krzesła do salonu?

Nowoczesne krzesła do salonu muszą spełniać wiele kryteriów. Obok absolutnie koniecznej wygody, krzesła muszą pasować stylem do aranżacji i nadążać za trendami, które zmieniają się dynamicznie w każdym roku. Jakie krzesła spełnią wszystkie te oczekiwania? Podpowiadamy!

Trendy wnętrzarskie, zupełnie jak moda odzieżowa, przynoszą w każdym sezonie jakieś ciekawostki i nowe wytyczne. Czasem są to zupełnie innowacyjne pomysły, a czasem wracamy z nostalgią do minionych czasów, dodając do „starych” mebli współczesne akcenty.

Sprawdzamy dziś więc, jak dobrać krzesła do salonu, aby mieć pewność, że urządzamy się zgodnie z trendami.

Czym kierować się przy wyborze krzeseł do salonu?

Zacznijmy od podstaw i spróbujmy określić, co kryje się pod pojęciem nowoczesne krzesła do salonu. Miniony rok za modne uznał tapicerowane krzesła zarówno z oparciami pod łokcie, jak i w bardziej minimalistycznych formach bez nich. Krzesła tapicerowane mają mnóstwo zalet – są miękkie, dodają przytulności, użytkownicy stwierdzili, że to wygodne krzesła, które łączą komfort z dobrym stylem. Analizę tego, czy tapicerowane krzesła mają przewagę nad innymi, zostawimy na później.

Kolejne krzesła, które wiodły prym w minionym sezonie, to krzesła vintage. Te krzesła przyjmowały rozmaite formy i kształty. Często wykonane z tworzywa sztucznego, czasem były to drewniane krzesła w stylu klasycznym, czasem krzesła w lubianym stylu retro. Wszystkie one czerpały wizualnie jednak z sezonów minionych lata temu.

 

krzesło w stylu skandynawskim

Jeszcze jedna forma, o której na pewno należy wspomnieć, to ponadczasowe już krzesła w stylu skandynawskim. Cała Europa bardzo polubiła ten styl, Polacy również oddali mu swoje serca i chętnie decydowali się na to, aby wybrać krzesła i inne meble do swoich wnętrz w skandynawskiej prostocie i minimalizmie.

Nowoczesne krzesła do salonu – czyli jakie?

Współcześnie nowoczesne krzesła muszą oznaczać harmonię funkcjonalności i designu. Krzesła muszą doskonale wyglądać, spełnić wymogi trwałości oraz jakości i bez względu na to, czy to krzesła tapicerowane, krzesła drewniane, krzesła z tworzywa sztucznego, krzesła w stylu glamour, albo w stylu vintage, stylu retro czy stylu skandynawskim, krzesła do salonu muszą być dopasowane charakterem czy kolorystyką do pozostałych mebli. Obecne trendy wnętrzarskie, szczęśliwie dla nas wszystkich, są niezwykle elastyczne i dają ogromną swobodę. Nowoczesne krzesła to zatem krzesła w tak wielu różnych wzorach, kształtach, kolorach i stylach, że każdy znajdzie coś dla siebie.Krzesła metalowe to idealny wybór dla osób, które lubią styl glamour. Tapicerka takiego krzesła występuje w wielu kolorach i wykończeniach. Metalowe krzesła występują także w kolorach białych i czarnych, dlatego pasują do pomieszczeń urządzonych w stylu loftowym.

Skoro zatem aranżując salon, możemy puścić wodze fantazji, sprawdźmy teraz, w czym można wybierać.

 

Krzesło drewniane HALMAR WENANT

Krzesła tapicerowane

Krzesła do salonu mogą być tapicerowane. Takie krzesła świetnie sprawdzą się w salonach z aneksem kuchennym, pozwalając zgrabnie połączyć część wypoczynkową z jadalnią. Tapicerka może być wykonana ze skóry ekologicznej lub dowolnej tkaniny obiciowej. Doskonale, jeśli krzesła obite są materiałem, który można bez trudu wyczyścić, to ułatwi utrzymanie ich w dobrej kondycji. Kolor tapicerki w jakiś sposób powinien komponować się z resztą wystroju. Warto jednak pamiętać o swobodzie – do nowoczesnego salonu można bowiem tworzyć zestawy nawet z krzeseł w różnych stylach. Istotne, aby wszystkie miały jakiś element wspólny, który je łączy. Mogą to być na przykład krzesła w różnych kształtach, ale wszystkie z podłokietnikami, albo drewniane krzesła w różnych kolorach lub białe krzesła z różnych surowców, łącznikiem stylu może być też tonacja kolorystyczna – na przykład różne odcienie pasteli.

Tapicerowane krzesła a utrzymanie czystości

Krzesła tapicerowane nieco utrudniają troskę o nieskazitelną czystość. O ile bowiem krzesła drewniane czy krzesła z tworzyw sztucznych można przetrzeć mokrą ściereczką, zabrudzone krzesło tapicerowane wymaga większego wysiłku. Możesz jednak wybrać krzesło z obiciem ze skóry ekologicznej lub ciemniejszy materiał obiciowy, aby zabrudzenia nie były tak widoczne.

eleganckie tapicerowane krzesło Halmar Miya

Krzesła drewniane – nieskończone możliwości

Klasyka zawsze się obroni, a drewniane krzesła to szeroka gama produktów. To mogą być krzesła w innowacyjnych formach, jak i krzesła w stylu tradycyjnym. Bez trudu można dobrać krzesła do stylu wnętrza, komponując je z kolorem kanapy, szafy, komody czy stołu.

Krzesła drewniane to również dobry wybór jakościowy. Są trwałe, zapewniają wygodę przez długie godziny siedzenia i sprawdzają się przy intensywnym użytkowaniu.

 

Klasyczne krzesło drewniane

Nowoczesne krzesła do salonu – stwórz własną kompozycję

Bez względu na to, jaka aranżacja dominuje w salonie, wygodne krzesła muszą tworzyć z pozostałymi meblami spójną całość i pasować do stylu wnętrza. Kompozycja może obejmować kształt, materiał wykonania czy kolorystykę. Krzesła nie mogą po prostu wyglądać, jakby były wybrane zupełnym przypadkiem.

Jeśli więc na przykład w salonie stoi skórzana kanapa, krzesła do salonu mogą być tapicerowane obiciem ze skóry ekologicznej. We wnętrzu minimalistycznym, świetnie sprawdzą się krzesła z tworzyw sztucznych. Takie same krzesła wpiszą się także w aranżację w stylu glamour. Jeśli w jadalni stoi jasny stół, to krzesła powinny posiadać na przykład jasne nogi.

Nowoczesne krzesła i wielkość dostępnej oferty to tak naprawdę sporo swobody. Modny eklektyzm – jak wspomnieliśmy wyżej – pozwala również na aranżacyjne wariacje i ustawienie na przykład 6 krzeseł, które są pozornie zupełnie różne, ale łączą je jakieś cechy wspólne.

Krzesła do salonu i podział na strefy użytkowe

Jeśli nie odpowiada ci koncepcja jednolitych wnętrz, możesz wizualnie rozdzielić strefy użytkowe i każdą urządzić nieco inaczej. To sprawdza się zwłaszcza w salonach z aneksem kuchennym, gdzie strefa wypoczynku (kanapa, stolik kawowy) może być dość odległa od stołu w jadalni. W takiej sytuacji krzesła do salonu mogą komponować się albo ze stylem przyjętym w części wypoczynkowej, albo kuchnią, albo tworzyć trzecią, odrębną od pozostałych strefę wizualną.

Krzesła nowoczesne muszą być przede wszystkim wygodne

Ponieważ krzesła mają wiele zadań – na nich przyjmujemy gości, jemy rodzinne posiłki, siadamy na nich, aby zająć się domowymi rachunkami, musimy bezwzględnie wybrać krzesła, które zagwarantują wygodę podczas siedzenia.

Najlepszym wyborem będą więc krzesła dobrze wyprofilowane, z oparciem na plecy, ewentualnie podłokietnikami – w delikatnie fotelowym stylu. Jeśli wybierasz twarde krzesła drewniane lub inne rodzaje krzeseł z twardym siedziskiem, świetnie sprawdzą się miękkie poduszki, które wizualnie dodadzą przytulności, a funkcjonalnie zapewnią wygodę przez długie godziny.

Składane krzesła na większe okazje

Jeśli krzeseł na co dzień nie jest wiele, bo rodzina liczy 2-3 osoby, ale od czasu do czasu zdarzają się okazje, podczas których przy stole zasiadają liczni goście, można awaryjnie kupić krzesła składane, albo krzesła do sztaplowania – czyli składania jedno na drugim. Takie krzesła ułatwią przechowywanie wtedy, kiedy nie będą potrzebne w salonie.

Kolor krzeseł „dodatkowych” nie musi być spójny ze stylem wnętrza, jednak jeśli jest, to dodatkowy plus wizualny – w trakcie ważnych uroczystości całość prezentuje się wówczas lepiej.

Ocena post

Category: Wszystkie wpisy

Article by:ErgoExpert