Jak urządzić mieszkanie w stylu boho?

Mieszkanie w stylu boho to połączenie wolności, otwartości na wszystko, co nieznane i nieskończonych pokładów swobody aranżacyjnej. Jak powinno wyglądać mieszkanie boho? Jakie zasady panują w stylu boho? Skąd w ogóle wziął się w naszych domach? Usiądźcie wygodnie i zaczytajcie się w jednym z najbardziej szalonych stylów dekoratorskich na świecie.

Styl boho w domu – ciekawa historia jeszcze ciekawszego stylu

Mieszkanie w stylu boho

Styl boho ma swoje korzenie w XIX-wiecznej bohemie francuskiej. Bohemą określano wówczas szeroko rozumiane środowiska artystyczne – od pisarzy, przez malarzy, aż po muzyków. Reprezentował ją każdy, kto wyróżniał się awangardowym myśleniem, wymykał się spod konwenansów i przyjętych norm społecznych i żył tak, jak chciał. Pewnie stąd w stylu boho cała ta nonszalancja i dowolność – któż mógłby bowiem zamknąć tak barwny i szeroki nurt w sztywnych ramach…

Choć z upływem lat ulegał wielu zmianom, jego bazowe zasady pozostają niezmienne. Ewoluując, styl boho podzielił się na wiele mniejszych – nazwijmy je regionalnymi – i tak, można znaleźć inspiracje boho – orientalne, boho – ludowe czy skandynawskie. Wszystkie jednak spaja wspólna i nieodłączna dla tego typu aranżacji wolność oraz brak wyraźnych wytycznych.

Styl boho we wnętrzach, czyli wolnoć Tomku w swoim domku

Mieszkanie w stylu boho

Styl boho stylizacje może prezentować bez końca. Nigdy nie podąża bowiem utartymi ścieżkami i za każdym razem może wyglądać zupełnie inaczej. Ponieważ stanowi odbicie artystycznej duszy autora, jego horyzonty sięgają tak daleko, jak wyobraźnia.

W przeciwieństwie do większości znanych stylów aranżacji wnętrz, boho pozwala łączyć wszystko ze wszystkim. Można więc wykorzystywać absolutnie każdy materiał wykończeniowy, jaki tylko przyjdzie do głowy. Można dowolnie mieszać kolory. Można komponować wyposażenie, łącząc nowoczesne meble minimalistyczne z eklektycznymi starociami z duszą. To nie wszystko! Można również z pełną swobodą miksować wzory – kratki, paski, kropki, desenie orientalne, afrykańskie czy motywy kwiatowe – nie ma znaczenia. Zasada jest tu jedna, musisz czuć w duszy połączenia, które tworzysz.

Styl boho wnętrza

Ogólne zasady stylu boho mówią o tym, aby otaczać się we wnętrzach tym, co cieszy oczy domowników. Dla jednych są to bardzo różnorodne pamiątki z całego świata, inni dają wyraz swoim gustom, wybierając w sklepach i na pchlich targach pojedyncze elementy wyposażenia, aby stworzyć z nich własną, bardzo indywidualną całość.

Styl boho wielu kojarzy się ze stylem eklektycznym, w którym również panuje duża dowolność. Znacznie więcej czerpie on jednak ze stylu etno, czyli kolorytu lokalnych kultur z całego świata. Nie muszą to oczywiście być aranżacje z najdalszych zakątków, równie dobrze wnętrza w stylu boho zdobić mogą nasze rodzime ozdoby kurpiowskie, łowickie czy góralskie.

Styl boho w kuchni – czaruj nie tylko podczas gotowania

Mieszkanie w stylu boho

Wielobarwny i niezwykle energetyczny styl boho doskonale pasuje do rustykalnych, przytulnych kuchni, z których po przygotowaniu posiłku wcale nie ma się ochoty wychodzić. Zdobione kafle – często malowane ręcznie i wcale niekoniecznie z jednej kolekcji, drewniana podłoga, absolutna dowolność barw i szafki z drewna, w słojach którego widać, że niejedno już widziało. To oczywiście tylko inspiracja. Bo kuchnia w stylu boho może mieć tak wiele różnych obliczy, jak dekoratorów, którzy ją projektują.

W kuchni w stylu boho nie brakuje wygody. Swoboda i funkcjonalność harmonizują ze sobą, doskonale się godząc. Nic więc oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby blaty szafek zajęły wszystkie niezbędne akcesoria, a między nimi – na ścianach – wisieć mogą pamiątkowe zdjęcia, mapy, plakaty, makatki czy ozdoby, które chwyciły domowników za serca.

Styl boho w salonie – puść wodze wyobraźni, granic nie ma

Mieszkanie w stylu boho

W stylu boho idziemy raczej w kierunku natury. Zamiast plastiku, wybieraj więc drewno, zamiast prostych form geometrycznych, decyduj się na te, które są wygodne i z jakiś przyczyn zależy ci na ich posiadaniu, zrezygnuj z syntetycznych dodatków, zamieniając je na bawełnę, len i to, co przyjazne użytkowo. Wybierz drewniany regał na ulubione książki, postaw obok wygodny, obszerny fotel do czytania. A jeśli nie, to może bujany fotel?

Salon w stylu boho to przytulność i komfort. To przestrzeń niezwykle przyjazna, pełna ciepłego oświetlenia, miękkich poduch i kojących zmysły kolorów. Mogą być dowolnie mieszane, co istotne, powinny relaksować i dobrze się kojarzyć tym, którzy z salonu będą korzystać. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kwieciste tapety łączyły się z podłogą, udekorowaną wzorzystym dywanem w stylu orientalnym.

Styl boho w sypialni – śpij w przyjaznym wnętrzu

Mieszkanie w stylu boho

Sypialnia w stylu boho to miejsce, w którym czujesz ukojenie już po przekroczeniu progu pomieszczenia. Zostawiasz za drzwiami zmartwienia i stresy i delektujesz się przytulnym ciepłem tego, co przywodzi na myśl spokój. Naturalne drewno pod stopami, kolorowy, koniecznie miękki dywan, kolonialne łóżko z wygodnie wielkim wezgłowiem i rustykalna toaletka. A wszystko to ozdobione detalami, które poprawiają nastrój i wywołują uśmiech. W sypialni w stylu boho nie może zabraknąć przytulnego, przyciemnionego oświetlenia. Zapomnij o białym, zimnym świetle – idź w kierunku lampek w różnych strefach, które pozwolą się wyciszyć i poczuć senność.

Styl boho jest ecofriendly!

Mieszkanie w stylu boho wydaje się czasem zbiorem zupełnie przypadkowych wyborów. Tak jednak nie jest. Choć pełno w nim barw, wzorów i różnorodności pod każdym względem, nie jest chaosem, a zbiorem wspomnień. Pozornie może sprawiać wrażenie niedbałego, ma jednak dusze i mocno bijące serce, które sprawia, że po spędzonej we wnętrzu boho chwili, nie ma się ochoty z niego wcale wychodzić.

To również trend, który doskonale wpisuje się w modę na ekologię, która z konieczności powinna stać się naszym wspólnym wyborem. Styl boho wręcz zachęca do dawania przedmiotom drugiego życia. Odmalowane meble, zacerowane pledy, samodzielnie wykonane wyposażenie, własnej roboty kwietniki – nic nie musi się marnować.

Mieszkanie boho to przestrzeń, w której nie ma miejsca na sterylny ład. Choć trzeba przyznać, że ma swoje wady i wymusza na przykład bardziej czasochłonnych zabiegów, aby pozbyć się kurzu to, jak mało który styl, oddaje gust domowników, reprezentując ich upodobania, charakter i opowiadając o tym, co przeżyli.
 

Ocena post

Category: PoradyInspiracjeWszystkie wpisy

Tags:

Article by:ErgoExpert