Jak urządzić przedpokój w bloku i w domu jednorodzinnym

Przedpokój to bardzo istotne i niestety bardzo często pomijane w aranżacji miejsce. Bez względu na to, czy mieszkasz w mieszkaniu w bloku czy też w domu, czy przedpokój jest duży czy mały, udowodnimy dziś, że jego znaczenie – zarówno wizualne, jak i funkcjonalne, może być ogromne. Odkryjmy wspólnie nieograniczony potencjał przedpokoju! Zobaczmy jak urządzić przedpokój!

Funkcjonalność przedpokoju – po pierwsze nie zmarznij

Dawniej w każdym domu znajdowała się sień – łącznik pomiędzy podwórkiem, a wnętrzem domu. Było to miejsce, którego rola sprowadzała się głównie do zabezpieczenia domu przed wychłodzeniem. Każde otwarcie drzwi na zewnątrz, wpuszczało bowiem do środka chłodne powietrze. Rola przedpokoju w dzisiejszych domach jest podobna. Zatrzymując chłodne powietrze w przedpokoju, zabezpieczamy dom przed obniżaniem temperatury. Warto więc między pierwszym pomieszczeniem, a przedpokojem zamontować porządne, szczelne drzwi.

Funkcjonalność przedpokoju – po drugie znajdź wygodę

Jak urządzić przedpokój w bloku i w domu jednorodzinnym

Przemyślany przedpokój pozwala utrzymać porządek. Powinno się w nim znaleźć miejsce na kurtki i płaszcze, buty czy mokre od deszczu parasole. Dzięki temu w domu czy mieszkaniu możemy uniknąć naniesionego z zewnątrz błota, piasku i brudu. Jeśli przedpokój pozwala na to gabarytowo, można również zorganizować tam miejsce na mnóstwo innych akcesoriów, których nie chcesz przechowywać na widoku w mieszkaniu. Zadbaj więc o system szaf, szafek, wieszaków czy półek, które pozwolą ci funkcjonalnie zorganizować przestrzeń, wykorzystując wszystkie jej możliwości. Wygodnym rozwiązaniem jest również siedzisko, które ułatwi zakładanie butów.

Funkcjonalność przedpokoju – po trzecie zrób dobre wrażenie

Jak urządzić przedpokój w bloku i w domu jednorodzinnym - stojak na obuwie Halmar ST-3
Stojak na obuwie Halmar ST-3

Przedpokój to pomieszczenie, które wita każdego z naszych gości. Choć więc pełni – jak napisaliśmy wyżej – wiele istotnych funkcji organizacyjnych, warto zadbać również o jego estetykę. Jeśli przechowujesz tam wiele przedmiotów, postaw raczej na zamknięte szafki, które pozwolą uniknąć wizualnie chaosu. Dopasuj meble do stylu i charakteru wnętrza, tak aby zapowiadało przemyślaną i intencjonalną aranżację domu lub mieszkania. Zadbaj o modne dodatki – obraz na ścianie, wazon z kwiatami czy dekoracyjne drobiazgi, które dodadzą wnętrzu uroku i indywidualnego charakteru.

Jak urządzić przedpokoje żeby niczego w nich nie zabrakło?

Jak urządzić przedpokój w bloku i w domu jednorodzinnym - wieszak Signal NOVA II Bis.jpg
Wieszak Signal NOVA II Bis

Choć projekt aranżacyjny przedpokoju bardzo często bywa marginalizowany, warto poświęcić mu dużą uwagę. Na wstępie zadaj sobie pytanie o swoje potrzeby – co chciałbyś tam przechowywać, jakie role ma pełnić w twoim domu i jakie masz możliwości. Zupełnie inaczej powinna zostać zorganizowana przestrzeń w dużym przedpokoju, a inaczej w niewielkim czy podłużnym, lecz bardzo wąskim. W sklepach dostępnych jest mnóstwo funkcjonalnych mebli do przedpokojów o zróżnicowanym charakterze. Bez trudu więc dobierzesz wszystkie dodatki aranżacyjne, bez względu na potrzeby.

Jak urządzić przedpokój w bloku?

Jak urządzić przedpokój w bloku i w domu jednorodzinnym - szafka Halmar FIONA
Szafka Halmar FIONA

Na pytanie jak urządzić przedpokój w bloku nie ma oczywiście jednej uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od możliwości i oczekiwań. Z założenia, przedpokój w bloku jest zwykle mniejszy, niż w domu. Będzie zatem wymagał mebli, które się zmieszczą i równocześnie pozwolą wygodnie zorganizować przestrzeń. W sklepach są na przykład dostępne bardzo wygodne szafki na buty, które są niezwykle wąskie i postawione przy ścianie (lub zawieszone), zajmują bardzo mało miejsca. Jeśli metraż jest ograniczony, wiele drobiazgów możesz schować w wąskich, wiszących szafkach. Ponadto, jeśli chcesz powiększyć wizualnie wnętrze, pamiętaj o jasnych kolorach ścian oraz lustrze, które doda wnętrzu wrażenia objętości.

Jak urządzić przedpokój w domu jednorodzinnym?

Jak urządzić przedpokój w domu jednorodzinnym? Ze względu na większy, niż w bloku, metraż wydaje się to nieco łatwiejszym zadaniem. I w tym przypadku dobrze jednak przemyśl swoje potrzeby i dopasuj wybierane meble do planów. Wiszące szafki na klucze czy portfel, szafa na płaszcze, stojak na parasole, komoda na buty – a jeśli przestrzeń pozwoli, możesz również zorganizować sobie tam miejsce na to, czego nie chcesz trzymać w domu – wiadro, akcesoria do sprzątania, deskę do prasowania czy odkurzacz.

Jakie meble do przedpokoju?

Jak urządzić przedpokój w bloku i w domu jednorodzinnym - szafka Halmar PRIMA 2
Szafka Halmar PRIMA 2

Z całą pewnością wytrzymałe i solidne – są bowiem dość mocno eksploatowane. Jeśli tylko się pomieszczą, najwygodniejszym sposobem organizacji przestrzeni w przedpokoju są osobne meble do innych celów. Czyli mały stolik na torebkę – świetnie sprawdza się wąska konsola do przedpokoju z szufladami, szafka na buty, siedzisko, na którym można wygodnie założyć buty, wieszak na płaszcze, szafa na ubrania sezonowe – w tak zorganizowanej przestrzeni łatwo będzie utrzymać ład. Przemyśl również rodzaj wybieranej podłogi, mając na uwadze mokre buty, śnieg czy błoto. Podłoga powinna być przyjazna w czyszczeniu. Nieodzownym elementem aranżacji przedpokoju powinno być duże lustro. Takie, które nie tylko doda przestrzeni objętości, ale przede wszystkim, pozwoli się swobodnie przejrzeć przed wyjściem z domu.

Jaki wybrać styl do przedpokoju?

Jak urządzić przedpokój w bloku i w domu jednorodzinnym - półka Signal POPRAD

Wybór jest wprost nieograniczony! Miłośnicy tradycyjnych rozwiązań mogą wybrać ciepły i przytulny styl rustykalny, pełen drewna w naturalnych kolorach. Wielbiciele prostej nowoczesności mogą powędrować w kierunku schludnego, eleganckiego minimalizmu – szkło, metal i proste formy. Fani bogato zdobionego stylu glamour mają ogromny wachlarz wyboru dodatków w kolorze złota, srebra i ozdobników, które pozwolą uzyskać w przedpokoju efekt „wow”. Można także iść w naturalne surowce – cegłę lub jej imitację na ścianie, jasne meble o prostych kształtach i ciepłe oświetlenie.

Czy przedpokój musi być urządzony w takim samym stylu, jak reszta domu czy mieszkania? Zdecydowanie nie. Jeśli stanowi odrębne pomieszczenie, to tak możesz go potraktować również aranżacyjnie.

Jak urządzić otwarty przedpokój?

Wyżej podrzuciliśmy inspiracje dla przedpokoju, który stanowi odrębną część od pozostałych wnętrz. A co jeśli przedpokój stanowi część salonu? Wówczas wybierz styl dla ważniejszego wnętrza – czyli salonu i do niego dostosuj charakter aranżacji przedpokoju. Jeśli zastosujesz tu dwa różne style, całość nie będzie się prezentowała najlepiej. Podłogę możesz swobodnie podzielić strefowo – w przedpokoju na przykład kafle, które umożliwią wygodne czyszczenie, a dalej – w kierunku salonu – wybierz podłogę, która dominuje w całym mieszkaniu. Podobna zasada dotyczy ścian. Jeśli przedpokój łączy się z salonem, możesz podzielić strefy, wybierając inne kolory lub struktury na ścianach. To oddzieli pomieszczenia wizualnie i będzie się świetnie prezentować.

Jakich błędów unikać w aranżacji przedpokoju?

Jak urządzić przedpokój w bloku i w domu jednorodzinnym

Choć swoboda jest duża, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Dzięki temu unikniemy wizualnego chaosu i braku wygody. Przede wszystkim weź pod uwagę naturalne oświetlenie (lub jego brak). Bardzo często w przedpokojach nie ma okien. Są więc z natury ciemniejsze od pozostałych wnętrz i wymagają przemyślanego oświetlenia. Takiego, które bez względu na porę dnia pozwoli swobodnie się ubrać, znaleźć potrzebne drobiazgi i przejrzeć przed wyjściem w lustrze. Możesz wybrać do przedpokoju oświetlenie strefowe – jasne, górne światło i dodatkowe kinkiety. Drugą ważną kwestią jest wybór jednego stylu. Pomijany często w projektach, przedpokój kończy jako zbiorowisko tego, co nie pasowało w innych wnętrzach domu. Tak nie uda się osiągnąć dobrego efektu. Lepiej wybrać mniej, ale spójnych elementów wystroju, które stworzą zgrabną całość.

Jak urządzić bardzo nietypowy przedpokój?

A co w sytuacji, kiedy metraż lub kształt pomieszczenia nie pozwalają dobrać żadnych sensownych mebli? Warto wówczas postawić na meble na wymiar. Koszt zwykle nie jest duży – metraż przedpokoju jest bowiem ograniczony, natomiast atuty takiego rozwiązania są spore. Wszędzie tam, gdzie nie można skorzystać z gotowych rozwiązań, specjalista dostosuje projekt do potrzeb, szyjąc go na ich miarę. To inwestycja, która zwykle się opłaca – porządne meble do przedpokoju wytrzymają bowiem z powodzeniem wiele lat.

Ocena post

Category: PoradyWszystkie wpisy

Tags:

Article by:ErgoExpert