Jak urządzić modną i nowoczesną kuchnię?
Poradnik.

Trendy w aranżacji wnętrz zmieniają się w każdym roku. Projektanci, podążając za potrzebami klientów, zaskakują nas coraz bardziej innowacyjnymi rozwiązaniami, a my zyskujemy coraz większy wybór. Sprawdzamy, jakie kuchnie są teraz modne i o czym należy pamiętać, tworząc projekt nowoczesnej kuchni.

Modna i nowoczesna kuchnia – co to właściwie oznacza?

Jak urządzić modną i nowoczesną kuchnię? - Zestaw stołowy Halmar MALCOLM
Zestaw stołowy Halmar MALCOLM

Choć to, co było na topie w poprzednich sezonach, w następnych odchodzi do lamusa – zmieniają się popularne kolory czy formy, pewne kwestie pozostają wciąż tak samo istotne.

Dzisiejsza kuchnia to przestrzeń, w której toczy się życie, domownicy spędzają tu czas na rozmowach i wspólnych posiłkach. To centralny punkt domu. Modna kuchnia przede wszystkim musi więc być funkcjonalna. Ma umożliwiać swobodne poruszanie się między strefami, pozwalając tym samym na wygodne przygotowywanie posiłków, ale również zapewniać pełen komfort podczas siedzenia przy kubku herbaty. A przy tym, powinna być wnętrzem estetycznym i spójnym wizualnie z oczekiwaniami użytkowników.

Zdecydowanie więc trzeba szukać w aranżacji złotego środka między praktyczną ergonomią, a tym co narzucają katalogi wnętrzarskie – trzeba w modzie odnaleźć pierwiastek samego siebie.

Podział na strefy

Jak urządzić modną i nowoczesną kuchnię?

Podział pomieszczenia na strefy użytkowe (przygotowywanie, mycie i sprzątanie, gotowanie i pieczenie, przechowywanie) to klucz do wygody. Choć jesteśmy różni i kuchnia idealna dla każdego będzie oznaczała coś innego, to są uniwersalne zasady, które ułatwią pracę, bez względu na preferencje.

Blat w strefie przygotowywania powinien być wystarczająco obszerny, aby móc zająć się składowymi elementami posiłków (obieranie, krojenie, mieszanie, etc.). Zaraz obok głównego blatu roboczego powinno się znaleźć miejsce na zlew (strefa mycia), pod którym z kolei powinien stanąć śmietnik. Obok kuchenki koniecznie należy wygospodarować miejsce na mniejszy blat, który pozwoli odstawiać półprodukty w trakcie gotowania.

Ergonomiczne rozmieszczenie stref pozwala poruszać się po kuchni sprawniej i szybciej.

Jak nowocześnie urządzić kuchnię?

Jak urządzić modną i nowoczesną kuchnię? – Czajnik Swan RETRO red
Czajnik Swan RETRO red

W każdej kuchni powinno znaleźć się miejsce na wykorzystywane często sprzęty – ekspres do kawy, robot kuchenny, czajnik czy toster – to z czego korzystamy każdego dnia, powinno znajdować się pod ręką. Trzeba tu jednak zachować umiar, bowiem zastawienie blatów i każdej wolnej przestrzeni wywoła poczucie chaosu i bałaganu, utrudni również utrzymanie porządku. Dlatego warto przemyśleć takie potrzeby na etapie tworzenia projektu i poszukać dla każdego sprzętu miejsca, które nie zaburzy ładu pomieszczenia.

Pamiętaj również o tym, aby w kuchni było jasno. Zadbaj o porządne światło górne, które będzie pełniło rolę centralnego punktu oświetleniowego, a oprócz niego zamontuj dodatkowe punkty nad blatami.

Kuchenna wyspa na topie

Jak urządzić modną i nowoczesną kuchnię?

Wyspy kuchenne szturmem wdarły się w trendy kuchenne i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Są niezwykle wygodne, dodają jeszcze więcej przestrzeni użytkowej w postaci blatu, pozwalają przysiąść w czasie oczekiwania – zarówno szefowi kuchni, jak i osobom, które chcą mu towarzyszyć w trakcie gotowania. Ale poza aspektem funkcjonalnym, doskonale wyglądają i dodają każdej kuchni stylowego pazura.

Mogą stanowić punkt centralny kuchni (i główny blat roboczy), można na nich zamontować płytę lub mogą pełnić rolę jadalnianego stołu z wygodnym miejscem do siedzenia dla wszystkich domowników.

Jakie hokery do nowoczesnej kuchni?

Jak urządzić modną i nowoczesną kuchnię? – Hoker Signal CHERRY H1 Velvet turkus
Hoker Signal CHERRY H1

Jeśli przy wyspie ma się toczyć prawdziwe życie rodzinne, to nie obejdzie się bez wygodnych hokerów. Jakie hokery do kuchni zatem wybrać, aby zachować styl i zadbać o komfort? Przede wszystkim odpowiedniej wysokości – tak, aby podczas siedzenia przyjąć wygodną pozycję, dosięgnąć do blatu i zmieścić pod nim nogi. Mogą to być hokery z oparciami lub bez, drewniane, metalowe lub z tworzyw sztucznych. Ich styl dopasowany być powinien do charakteru kuchni, tak aby wszystko razem tworzyło spójną całość.

Indywidualne dopasowanie kuchni do potrzeb

Jak urządzić modną i nowoczesną kuchnię?

Choć na pytanie jak urządzić nowoczesną kuchnię nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, to zawsze i bez wyjątku wygodna kuchnia powinna być szyta na miarę. Producenci i sklepy z meblami oferują możliwość dopasowania niemal każdego elementu wystroju do indywidualnych oczekiwań. Możemy zamówić szafki, montując blaty na wysokości dobranej do wzrostu, a górną linię zamocować na wysokości, która pozwoli dosięgnąć do półek z podłogi.

Koniecznie również należy wykorzystać dobrodziejstwo innowacji – szafki cargo, szuflady na talerze w miejsce półek, uchwyty na pokrywki – rozwiązań jest mnóstwo i wszystkie powstały dla naszej wygody.

Stylowa i nowoczesna kuchnia

Drewno, meble na wysoki połysk, kamień, elementy szkła – w kuchennym designie zapanowała ogromna dowolność w doborze materiałów i wzorów. Pamiętać powinniśmy jedynie o tym, aby styl harmonizował z naszymi preferencjami. Tylko wtedy bowiem będziemy się w naszej modnej kuchni czuć komfortowo. Może być minimalistycznie, nowocześnie, klasycznie czy rustykalnie lub kolorowo, energicznie i z własnym pomysłem. W tak bogatej ofercie produktów do kuchni, jaką możemy się obecnie cieszyć, każdy odnajdzie swój własny styl.
 

Ocena post

Category: PoradyWszystkie wpisy

Tags:

Article by:ErgoExpert