Kącik nauki lda dziecka

Jak urządzić kącik do nauki dla dziecka?

Rok szkolny za pasem – to oznacza dla rodziców nowe wyzwania. W dziecięcych pokojach swoje miejsce musi znaleźć przemyślana przestrzeń do nauki. Nie może zabraknąć w niej udogodnień i funkcjonalności. Podpowiadamy, jak urządzić kącik do nauki dla dziecka.

Kącik do nauki może pełnić wiele funkcji. Pozwala wygodnie odrabiać lekcje, uczyć się, ale służy również rozrywkom – pomysłowym zabawom i pracom kreatywnym. Jest nieodzownym elementem dziecięcych i młodzieżowych pokojów i należy mu się szczególna uwaga.

Kącik dla ucznia – ustaw wszystko na swoim miejscu

Zaczniemy od ogólnych zasad. Żaden kącik dla ucznia nie obejdzie się bez biurka. Świetnie jeśli funkcjonalność pokoju pozwala ustawić je w pobliżu okna – tak, aby zapewnić dostęp dużej ilości światła dziennego. Jeśli do biurka wybierasz mobilne krzesło młodzieżowe na kółkach, musisz zadbać o swobodę ruchu. Biurko musi zatem stanąć tak, aby między jego blatem, a innymi meblami był przynajmniej metr wolnej przestrzeni.

Miejsce do nauki dla dziecka, w zdrowym ciele…

Jak urządzić kącik do nauki dla dziecka? - biurko Kocot Meble Babydreams
Biurko Kocot Meble Babydreams

Ergonomiczne biurko młodzieżowe z możliwością regulacji czy komfortowe krzesło regulowane to atrybuty wygody, które wesprą opiekunów w trosce o prawidłowy rozwój dziecka.

Ergonomiczne biurko. Świetnie jeśli ma możliwość regulacji wysokości, wówczas rośnie z dzieckiem i pozwala dopasować parametry do indywidualnych potrzeb . Musi koniecznie zapewniać komfortowe miejsce do nauki dla dziecka na blacie, warto więc zadbać o przestrzeń do przechowywania potrzebnych drobiazgów.

Ergonomiczne krzesło. Koniecznie z możliwością regulacji. Najwygodniejsze krzesła biurowe to te z podłokietnikami, zagłówkiem i regulowanym kątem nachylenia oparcia. W gruncie rzeczy, im więcej parametrów można dopasować do gabarytów i sylwetki dziecka, tym lepiej. Dzięki regulacji, krzesło będzie również mogło służyć nieco dłużej.

Jak urządzić biurko dla dziecka – myśl perspektywicznie

Biurko Funkdesk Amare II Blue

Dziecięcy świat to mnóstwo „przydasi”, jeśli nie wiesz co z nimi począć, podpowiadamy jak urządzić biurko dla dziecka, żeby wszystko znalazło swoje miejsce. Akcesoria papiernicze, zeszyty, książki – to tylko część tego, co młody naukowiec powinien mieć pod ręką. Zadbaj o organizację przestrzeni, która pozwoli wszystko znaleźć i utrzymać porządek.

Biurko może mieć oczywiście wbudowaną szafkę i/lub szufladę, niektóre modele są jednak ich pozbawione. Co wtedy?

Świetnie sprawdza się nadstawka na biurko, która jest w stanie pomieścić podręczne drobiazgi i organizer na długopisy – co istotne, ten praktyczny dodatek nie zmniejsza powierzchni roboczej na blacie biurka. Możesz dodatkowo dokupić niewielki, ruchomy kontenerek z szufladami i ulokować go nieopodal biurka, albo na zamocowanej na ścianie listwie zawiesić praktyczne organizery.

Kącik do nauki dla dziecka – praktyczne tipy

Nie ustawiaj biurka tyłem do drzwi. Bez względu na to, czy będą one otwarte czy zamknięte, każdy usłyszany za drzwiami hałas, wynikający z toczącego się w domu życia rodzinnego, będzie wywoływał mimowolny odruch odwracania się i zerkania, co się dzieje. Najlepiej jeśli biurko stoi bokiem do wejścia.

Zadbaj, aby w pobliżu biurka nie znajdowały się zabawki. W czasie, kiedy mały człowiek nie planuje w danej chwili rozrywki, tylko naukę, zabawki będą go niepotrzebnie rozpraszać i przyciągać uwagę. Doskonale, jeśli gabaryty pokoju pozwalają podzielić go na trzy podstawowe strefy: kącik do nauki, przestrzeń do snu oraz miejsce do zabawy.

Jeśli wybierasz ergonomiczne krzesło na kółkach, zadbaj o to, aby dziecko mogło się na nim swobodnie przemieszczać – możesz wykorzystać podkładkę lub wybrać kółka o odpowiednim przeznaczeniu (dywan lub podłoga).

Kącik do nauki dla dziecka – o czym nie wolno zapomnieć?

Jak urządzić kącik do nauki dla dziecka? - biurko młodzieżowe Halmar Grosso
Biurko młodzieżowe Halmar Grosso

Miejsce do nauki dla dziecka musi być praktyczne i wygodne. Przemyślana przestrzeń robocza, miejsce na komputer – jeśli jest potrzebny, długopisy i ołówki pod ręką – wszystko to ma znaczenie i zwiększa komfort pracy, niwelując równocześnie powody do utraty koncentracji.

Ogromnie ważne jest także światło. Jeśli biurko stoi w pobliżu okna i pada na nie dużo naturalnego światła – doskonale. Równocześnie słońce nie powinno świecić prosto w oczy. Jeżeli natomiast brakuje dziennego oświetlenia, niezbędna będzie lampka na biurku. Lampka dla dziecka praworęcznego powinna stać po lewej stronie, a dla leworęcznego – po prawej. Świetlówka/żarówka natomiast powinna być w odległości około 30 cm od blatu.

Kącik dla ucznia w innym pomieszczeniu

Nie zawsze jest idealnie i nie zawsze udaje się wygospodarować osobny pokój dla dziecka. Każdy uczeń jednak potrzebuje przestrzeni do odrabiania lekcji. Kącik do nauki można zorganizować również w salonie lub innym pokoju.

Ze względów praktycznych, miejsce do nauki dla dziecka musi być w takiej sytuacji możliwie niewielkie, zapewniając równocześnie uczniowi odpowiedni komfort i warunki. Wybierz małe biurko lub zadbaj o blat roboczy. Najlepiej jeśli biurko będzie posiadało szufladę, szafkę oraz nadstawkę na blacie – wówczas bez trudu pomieści wszystkie potrzebne przybory. Jeśli miejsca jest naprawdę niewiele, można rozwiązać problem rozkładanym blatem, który w czasie, kiedy dziecko nie korzysta z biurka, będzie złożony na płasko do ściany.

Jak urządzić biurko dla dziecka – drobne pomoce

Jak urządzić kącik do nauki dla dziecka? - biurko elektryczne Spacetronik XD SPE-X116AT

Dbając o drobiazgi, możesz poprawić komfort pracy:

  • Na blacie połóż matę – podkładkę. Dzięki niej uczniowi będzie się wygodniej pisało, ochroni ona również blat przed uszkodzeniami i śladami flamastrów czy kleju.
  • W pobliżu biurka powieś tablicę – ten praktyczny gadżet umożliwi zachowanie notatek – „przypominajek”. Sami, jako dorośli, chętnie korzystamy z takich rozwiązań i z powodzeniem możemy zaproponować je już kilkulatkowi. Może to być tablica korkowa z pinezkami lub tablica magnetyczna/suchościeralna.
  • Plan lekcji na widoku – to pomoże zorganizować dziecku czas i zaplanować naukę, ułatwi również pakowanie plecaka. Plan lekcji może być przyczepiony do wspomnianej wyżej tablicy.

Spersonalizowany kącik do nauki

Projektując i planując przestrzeń do nauki, pozwól dziecku dostosować ją do jego potrzeb. To co podoba się dorosłym, niekoniecznie wpisze się w potrzeby młodego ucznia.

Jeśli więc dziecko marzy o wielkim zegarze, pozwól mu go wybrać i zawieś na ścianie w wyeksponowanym miejscu. Jeśli podobają mu się uchwyty w biurku w konkretnym kolorze – nie przekonuj na siłę do wyboru innych. Jeśli marzy o akcesoriach – kubku na długopisy, organizerze na blacie – w określonych wzorach, daj mu swobodę.

Dzięki temu dziecko poczucie sprawczość i znacznie chętniej będzie spędzało czas w zaprojektowanym przez siebie kąciku.

Ocena post

Category: PoradyWszystkie wpisy

Tags:

Article by:ErgoExpert