Jak urządzić garderobę w pokoju?

Garderoba jest niezwykle przydatna w każdym domu. Bywa niedoścignionym marzeniem – zwłaszcza tam, gdzie brakuje przestrzeni na jej aranżację. Jeśli jednak udaje się ją wygospodarować, umożliwia utrzymanie ładu i porządku, ukrycie tego, co nie powinno być na widoku, no i znacząco ułatwia ubieranie się i tworzenie każdego dnia dopracowanych stylizacji. Co więcej, w dobrze zagospodarowanej garderobie znajdzie się zarówno miejsce dla ubrań na półkach, eleganckich kreacji na wieszakach – gotowych do założenia bez konieczności prasowania – jak i pokaźnej kolekcji butów. Dziś podpowiemy jak urządzić garderobę, żeby była wygodna, praktyczna i żeby nie zaburzała aranżacji wnętrza.

Jak urządzić garderobę w pokoju

Jak urządzić garderobę w pokoju?

Pomysłów na wygospodarowanie przestrzeni na garderobę jest kilka. Najprostszą i bardzo powszechną koncepcją jest aranżacja garderoby w dużej szafie. Wymaga to przestrzeni, która pomieści zarówno półki, jak i drążek na wieszaki, a idealnie, jeśli metraż szafy pozwoli wygospodarować jeszcze miejsce na lustro.

Koncepcją, która marzy się wielu użytkownikom jest garderoba w postaci osobnego pomieszczenia. To rozwiązanie, które z pewnością umożliwi wygodną aranżację przestrzeni i organizację, ale wymaga większego metrażu, niż szafa. Najwygodniej pomyśleć o takim rozwiązaniu na etapie remontu czy budowy własnego domu.

Kolejnym pomysłem jest znalezienie we wnętrzu kącika na stojące wieszaki. Choć taka garderoba daje najmniej swobody aranżacyjnej, jeśli jest przemyślana, również pozwala dobrze zorganizować przestrzeń na ubrania.

Jakie meble do garderoby

Jak urządzić garderobę w pokoju?

Jeśli możemy pozwolić sobie na swobodę w wyposażeniu garderoby i nie ogranicza nas metraż, w garderobie doskonale sprawdzą się tradycyjne meble. Można również pomieszać elementy jej wystroju, stosując wbudowane półki, wieszaki i dodając do nich szafki. W większej przestrzeni swobodnie można również pozwolić sobie na komodę na drobiazgi i dodatki – paski czy biżuterię. Doskonałym dodatkiem w każdej garderobie są pudełka. Mogą skrywać to, co wykorzystujemy w stylizacjach rzadziej, a doskonale zabezpieczają przed kurzem czy zmianą kolorów tkanin pod wpływem światła. Można je również wygodnie przechowywać jedno na drugim, oszczędzając miejsce.

Wygodna garderoba to zróżnicowana przestrzeń, która umożliwi komfortowy dostęp do każdego skrywanego w niej przedmiotu.

Jakie drzwi do garderoby

Jak urządzić garderobę w pokoju?

Jeżeli istotna jest oszczędność miejsca, w garderobie najlepiej sprawdzą się drzwi przesuwne. Są nie tylko eleganckie i dodają pomieszczeniu klasy, ale przede wszystkim, nie zajmują miejsca. Bardzo często stosowanym rozwiązaniem są drzwi z lustrem. To połączenie tego, co w garderobie na wagę złota – dużego lustra, które pozwoli się przejrzeć po ubraniu, zachowując równocześnie doskonały styl i estetykę we wnętrzu.

A co zamiast drzwi do garderoby tam, gdzie nie wystarczyło miejsca na wyodrębniony kącik? W takim przypadku najlepiej sprawdzają się ozdobne zasłony lub kotary. Zapewniają szybki i wygodny dostęp do ubrań, ale pozwalają ukryć zasoby szafy, których nikt nie chce na widoku. Praktycznym rozwiązaniem są również ażurowe wersje drzwi typu shuttersy. Dodają wnętrzu stylu i wrażenia lekkości, a dzięki swojej konstrukcji, pozwalają znacząco ograniczyć zajętą przestrzeń.

Garderoba jak urządzić ją w małym pokoju?

A co jeśli mieszkasz w kawalerce? Czy to oznacza, że nie możesz cieszyć się praktyczną garderobą? Nic podobnego. Możesz z powodzeniem znaleźć sposób na to, aby wygospodarować miejsce do przechowywania. Planując aranżację małego wnętrza, znajdź kącik, w którym ustawisz wieszak lub zamontujesz półki. Jeśli zrezygnujesz z wyodrębnionej zabudowy, taka przestrzeń zajmie znacznie mniejszy metraż. Jeśli chcesz wizualnie oddzielić swoją mini garderobę od reszty pokoju, możesz do tego użyć stylowego parawanu. Pozwoli zadbać o estetykę i zasłoni to, czego nie chcesz pokazywać gościom.

Garderoba – przydatne wskazówki

Jak urządzić garderobę w pokoju?

Pamiętaj o kilku istotnych kwestiach. Jeśli planujesz garderobę w postaci zabudowy, jej głębokość nie może być mniejsza, niż 55 cm. Kolejna istotna wskazówka to wysokość montażu drążka dla ubrań wiszących – nie powinny być wyżej, niż 150 cm. Jeśli z przyczyn praktycznych muszą być wyżej, wybierz pantograf, drążek z możliwością obniżenia. Doskonałym udogodnieniem w dużej szafie jest również oświetlenie. Aranżację garderoby dostosuj do indywidualnych potrzeb. Zanim się zdecydujesz na konkrety, przemyśl jak wiele potrzebujesz półek, jak wiele wieszaków – dzięki temu zaprojektujesz garderobę idealną i w pełni dopasowaną do własnych preferencji. Planując rozkład w garderobie, zwróć uwagę na to, aby móc do wszystkiego dosięgnąć – półki planuj do wysokości, do której dosięgniesz z podłogi, podobnie szuflady. Najwyższe półki z trudnym dostępem przeznacz na pudełka.
 

Ocena post

Category: PoradyWszystkie wpisy

Tags:

Article by:ErgoExpert