Jak urządzić gabinet lekarski?

Urządzamy gabinet lekarski – sprawdzimy jakie wymogi stawia przed nami prawo oraz przepisy Sanepidu, jakie elementy wyposażenia są konieczne, o czym bezwzględnie trzeba pamiętać oraz co warto wziąć pod uwagę, żeby zwiększyć komfort pracy lekarza i wygodę pacjentów.

Gabinet lekarski wymogi Sanepidu

Przepisy, które obejmują wymogi budowlane, konieczną powierzchnię minimalną czy niezbędne wyposażenie gabinetu lekarskiego, reguluje Ustawa o działalności leczniczej oraz Rozporządzenie Ministrów z 26 marca 2019 roku. Żeby gabinet mógł funkcjonować bez przeszkód, musi uzyskać również odbiór Sanepidu. Wymogi sanepidu gabinet lekarski są oczywiście zgodne z obowiązującym prawem, jeśli więc gabinet zostanie urządzony, jak mówią wytyczne, odbiór będzie tylko formalnością.

Jak duży musi być gabinet lekarski?

Jak urządzić gabinet lekarski

Powierzchnia gabinetu lekarskiego obwarowana jest różnymi wytycznymi – w zależności od charakteru świadczonych w nim usług medycznych. I tak na przykład: gabinet stomatologiczny musi mieć minimum 12 m2, powiększanych wraz z każdym kolejnym fotelem dentystycznym o kolejne 8 m2; gabinet lekarza rodzinnego musi mieć powierzchnię minimum 15 m2, a indywidualna praktyka lekarska potrzebuje minimum 12 m2.

Obok zgodności z normami, na uwadze należy mieć również oczywiście funkcjonalność. W większości gabinetów zmieścić się powinna kozetka dla pacjenta, szafki na wszystko, co powinno zostać schowane i inne meble do gabinetu, a wrażenie całości nie powinno być zbyt przytłaczające i „poupychane” na siłę.

Nowoczesny gabinet lekarski – jak urządzić go zgodnie z normami, ale wygodnie?

Choć urządzanie gabinetu lekarskiego obwarowane jest restrykcjami i wytycznymi, pozostaje nam pewna dowolność w kwestii wyborów. Meble w gabinecie lekarskim muszą umożliwiać dezynfekcję, natomiast wszystkie wolnostojące elementy muszą wisieć lub stać na nóżkach, które pozwolą utrzymać sterylność na powierzchni całej podłogi. Podłogi do gabinetów lekarskich również oczywiście muszą spełniać normy, ale przede wszystkim, muszą być wykonane z trwałych, odpornych na zniszczenia przy intensywnym użytkowaniu materiałów, które do tego są przyjazne w utrzymaniu czystości.

Istotne są nawet ściany – i one muszą być zmywalne, pozbawione porowatych elementów, a w pobliżu umywalki z wodą, osłonięte płytkami lub specjalnymi materiałami, zabezpieczającymi je przed nasiąkaniem.

Wystrój gabinetu lekarskiego – elegancko, komfortowo i schludnie

Urządzamy gabinet lekarski

Gabinet lekarski powinien być eleganckim miejscem, w którym każdy poczuje się w miarę możliwości komfortowo.

Kolorystyka. Należy unikać krzykliwych kolorów, idąc raczej w kierunku ciepłych, relaksujących barw z równoczesnym zachowaniem spójności w tonacjach kolorystycznych – ostre kontrasty wprowadziłyby bowiem wrażenie niepokoju i niepotrzebnie rozpraszały uwagę.

Oświetlenie. To wyjątkowo ważny element wnętrza gabinetów lekarskich. Oświetlenie gabinetu musi być jasne i umożliwiać lekarzowi wygodną pracę. W wielu gabinetach swoje miejsce znajduje specjalne oświetlenie medyczne. Jeśli jednak nie jest konieczne, mimo wszystko należy postawić na dobre doświetlenie każdej strefy pomieszczenia.

Urządzamy gabinet lekarski – biurka i krzesła do gabinetów lekarskich

Jak urządzić gabinet lekarski

Obok wyposażenia i sprzętu, który bezpośrednio wiąże się z daną specjalizacją medyczną, każdy gabinet musi posiadać meble, które umożliwią lekarzowi pracę, zapewniając komfort odwiedzającym go pacjentom.

Biurko lekarskie w gabinecie medycznym musi być wykonane z materiału, który oprze się ciągłej dezynfekcji, a jego blat powinien być wystarczająco duży, aby w przestrzeni roboczej zmieścił się monitor komputera lub laptop, papiery i drobiazgi, które trzeba mieć pod ręką. Praktycznym rozwiązaniem są – jak zawsze – również szuflady.

Wnętrza gabinet to także wygodne krzesła. Krzesło lekarskie powinno być zdecydowanie na kółkach, ergonomiczne, musi gwarantować możliwość zachowania wygody z dopasowaniem do wzrostu i sylwetki. Krzesło dla pacjenta powinno natomiast być pozbawione kółek, estetyczne i oczywiście wygodne.

Szafki do gabinetów lekarskich

Urządzamy gabinet lekarski

Gabinet wystrój wymaga – jak zaznaczyliśmy na wstępie – aby meble, które stoją na podłodze miały nóżki. Tylko wtedy możliwe będzie czyszczenie całej powierzchni podłogi. Na pewno wartą rozważenia opcją są więc szafki wiszące do gabinetów lekarskich. Pozwalają zaoszczędzić sporo przestrzeni i ułatwiają zachowanie czystości. Jeśli gabinet nie jest duży, warto rozejrzeć się za szafkami, które są odrobinę płytsze, niż te standardowe. W gabinetach, w których przechowywana jest również dokumentacja medyczna, nieodzowne są szufladowe szafki na dokumenty. Umożliwiają utrzymanie ładu i wyglądają bardzo estetycznie.

Gabinet lekarski dla dzieci – specjalne potrzeby?

Jak urządzić gabinet lekarski

Gabinety pediatryczne obwarowane są tymi samymi przepisami, co pozostałe. Mali pacjenci mają jednak szczególne potrzeby. Organizując przestrzeń, w której leczone będą dzieci, warto zwrócić uwagę na design wyposażenia i dodatków. Zadbać o radosne kolory, wizerunki bajkowych bohaterów gdzieś na ścianach – detale, które pomogą maluchom się rozluźnić i poczuć przyjaźnie w miejscu, którego mogą się obawiać. Świetnie sprawdzą się naklejki czy fototapety w wybranych miejscach – oczywiście z zachowaniem przepisów. Doskonałym dodatkiem są również kolorowe obrazki na ścianach.

Projekty gabinetów – samodzielnie czy z pomocą architekta?

Mając na uwadze sporo stawianych wymogów i konieczność pogodzenia ich z ergonomią, funkcjonalnością i estetyką, zamówienie projektu architektonicznego z całą pewnością ułatwi zadanie aranżacji gabinetu lekarskiego.

Ważne, aby architekt – obok wiedzy na temat przepisów narzuconych przez Ustawę – poznał bardzo dokładnie indywidualne potrzeby i charakter planowanej w gabinecie działalności. Dzięki temu będzie mógł stworzyć projekt idealnie dostosowany do oczekiwań. Jeśli jednak kluczową kwestię odgrywają ponoszone koszty, to z szeroką ofertą, która jest dostępna w sklepach, z powodzeniem można urządzić gabinet lekarski również samodzielne. Kluczem do sukcesu jest przemyślenie wszystkich istotnych potrzeb i zaplanowanie całości w sposób, który zapobiegnie nieestetycznemu chaosowi.

Urządzanie gabinetu lekarskiego – co jest najważniejsze?

Urządzamy gabinet lekarski

Podsumowując to co kluczowe, nie do pominięcia są wytyczone przez przepisy normy. Higiena i sterylność – czyli wybór takiego wyposażenia gabinetu, aby można go było praktycznie w całości dezynfekować. Bez wątpienia liczą się również kwestie estetyki, pierwszego wrażenia i stworzenia pacjentom poczucia komfortu. Cała reszta jest już kwestią indywidualnych potrzeb, gustu i dopasowania aranżacji gabinetu lekarskiego do specjalizacji i wieku osób, które będą korzystały z jego usług.
 

Ocena post

Category: Wszystkie wpisyInspiracjePorady

Tags:

Article by:ErgoExpert