Wnętrze czarnego biura

Jak urządzić biuro dla małej firmy?

Aranżacja małego biura to nie lada wyzwanie. Wymaga pogodzenia potrzeb funkcjonalnych w niewielkiej przestrzeni z równoczesnym utrzymaniem nienagannego stylu oraz ograniczonego budżetu. Jak zacząć? Jakie tricki wykorzystać? Jest sporo istotnych elementów, których nie można pominąć. Podpowiadamy jak urządzić biuro, jak zaaranżować niewielką przestrzeń, dbając o wszystkie ważne kryteria.

Weź pod uwagę to, co najważniejsze

Jak urządzić biuro dla małej firmy? - Biurko Unique Tivano
Biurko Unique Tivano

Zaczniemy od tego, co musisz uwzględnić, dokonując analizy potrzeb. Rozpocznij od spisania zasobów, które będzie trzeba w nowym biurze rozdysponować. Weź pod uwagę liczbę pracowników, którzy będą spędzać tam czas, wyposażenie, które będzie niezbędne do realizacji ich obowiązków oraz kryteria podziału funkcjonalnego.

Na tej podstawie zdobędziesz wiedzę, ile biurek i foteli biurowych będzie musiało się zmieścić, ile szaf na dokumenty, czy niezbędna będzie sala do spotkań biznesowych czy może wystarczy niewielka kuchnia z kącikiem socjalnym dla pracowników. Projekt małego biura, mimo ograniczonego metrażu, musi wpisać się w najważniejsze potrzeby funkcjonalne. W przeciwnym razie, biuro nie spełni swojej roli.

Projektuj w odpowiedniej kolejności

Jak urządzić biuro dla małej firmy? - Fotel Mark Adler Manager 3.5
Fotel Mark Adler Manager 3.5

Urządzanie biura o niewielkim metrażu wymaga zastosowania odpowiedniej kolejności – od tego, co najważniejsze, do tego, co najmniej istotne. Jeśli plany i zakupy rozpoczniesz od elementów dekoracyjnych, może się okazać, że nie zmieści się sprzęt biurowy.

W pierwszej kolejności rozmieść biurka. Tu, wbrew pozorom, masz spore pole do popisu, w sklepach dostępne są bowiem biurka o bardzo zróżnicowanych gabarytach. Dla pracowników, którzy potrzebują na co dzień tylko swoich laptopów wybierz mniejsze modele, a dla tych, którzy powinni mieć pod ręką również dokumenty, wybierz te większe – z szafkami lub szufladami. Do biurek musisz dobrać ergonomiczne fotele biurowe. Przestrzeń wygląda elegancko i schludnie, jeśli styl i kolorystyka są ujednolicone, spróbuj więc kupić wszystkie meble pracownicze  jednej marki.

Wyjdź poza schemat

Jak urządzić biuro dla małej firmy? - Biurko kształtowe Svenbox VIK BM047
Biurko kształtowe Svenbox VIK BM047

Chciałbyś, aby przy każdym stanowisku stała drukarka i aby pracownicy czuli się swobodnie, ciesząc się przestrzenią, ale wielkość biura absolutnie na to nie pozwala? Nie przejmuj się. Możesz zadbać o wszystko.

Stwórz jedno stanowisko z drukarką, kserokopiarką i niezbędnymi do nich akcesoriami pod ręką. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wszyscy pracownicy drukowali dokumenty na tym samym urządzeniu. Zaoszczędzisz w ten sposób nie tylko miejsce, ale również wydatki na sprzęt.

Biurka natomiast możesz rozdzielić panelami, które wystają około 0,5 metra nad blatem. Dzięki temu siedzący pracownik nie będzie patrzył w oczy sąsiadowi, każdy zyska poczucie prywatności, a ty będziesz mógł ustawiać 2 biurka naprzeciwko siebie, oszczędzając znowu przestrzeń.

Jak urządzić biuro? Funkcjonalnie, ergonomicznie i sprytnie

Jak urządzić biuro dla małej firmy? - Regał narożny Svenbox H05
Regał narożny Svenbox H05

Problem jak urządzić małe biuro dotyczy większej liczby przedsiębiorców, niż mogłoby się wydawać. Dlatego w sklepach meblowych i wnętrzarskich można znaleźć coraz więcej mebli, które wpisują się w takie potrzeby.

Zgrabne gabarytowo biurka, fotele biurowe, które mimo zapewnienia ergonomiczne pozycji, nie zajmują wcale wiele przestrzeni, praktyczne słupki, węższe od tradycyjnych szafki na dokumenty, które zajmą mało miejsca, a pomieszczą mnóstwo przedmiotów – rozglądaj się za meblami, które wpisując się w potrzeby, nie blokują zbędnie miejsca. Zapewniamy, że znajdziesz ich więcej, niż się spodziewasz.

Jeszcze więcej koncepcji w aranżacji małego biura

Jak urządzić biuro dla małej firmy? - Biurko regulowane elektrycznie Kryza 501-11
Biurko regulowane elektrycznie Kryza 501-11

Zastosowałeś już wszystkie pomysły, a biuro wciąż wydaje się zbyt małe? Porozmawiaj z pracownikami. Być może nie każdy z nich lubi tradycyjne ustawienia podczas pracy. Możesz wybrać proste i zgrabne biurko regulowane typu stand up, a do niego tak zwane krzesło specjalistyczne – znacznie wyższe od tradycyjnych i zajmujące o wiele mniej miejsca, niż gabarytowy fotel.

A jeśli biurka się zmieściły, ale zabrakło miejsca na biurowe szafki, wybierz meble wiszące. Taki zabieg oszczędza cenne metry podłogi, pozwala równocześnie wykorzystać ściany do organizacji i przechowywania dokumentów. Wiszące szafki biurowe to również całkiem bogata oferta do wyboru w wielu sklepach, bez trudu więc znajdziesz to, co potrzebne.

Zyskaj metry, łącząc strefy

Z twojej analizy wynika, że potrzebny jest zarówno kącik socjalny, jak i miejsce dla pojawiających się w biurze od czasu do czasu gości? Nawet małe biuro pozwoli połączyć te dwie potrzeby.

Ustaw w cichym kącie niewielką kanapę, przy niej mały stolik biurowy kawowy, a na dodatkowym blacie obok ulokuj ekspres do kawy, nad którym zawiśnie zgrabna szafka na kubki. Pracownicy będą mogli wykorzystywać tak zaaranżowaną przestrzeń do odpoczynku w przerwach, a jeśli pojawi się klient, będzie go można ugościć w tej niewielkiej, ale wygodnie urządzonej przestrzeni wypoczynkowej.

Aranżowanie osobnego pomieszczenia na spotkania, które odbywają się rzadko mija się z celem, zwłaszcza jeśli każdy metr przestrzeni jest na wagę złota.

O czym nie możesz zapomnieć aranżując małe biuro?

Jak urządzić biuro dla małej firmy? - Biurko narożne regulowane elektrycznie Kryza 501-25
Biurko narożne regulowane elektrycznie Kryza 501-25

Wiesz już jak urządzić biuro, żeby w pełni wykorzystać ograniczoną przestrzeń, pora zastanowić się nad tym, jakich błędów nie powinno się popełniać.

Musisz zadbać o to, aby zaspokojenie funkcjonalnych potrzeb biura nie kolidowało z efektem wizualnym. O tym, jakie tricki zastosować – za chwilę. Tymczasem, pamiętaj o jeszcze kilku prostych zasadach, które uchronią cię przed kiepskim efektem aranżacji małego biura.

  • Ustawione zbyt blisko siebie meble stwarzają przytłaczające wrażenie i zdecydowanie nie sprzyjają koncentracji w trakcie pracy.
  • Zbyt dużo przedmiotów, które nie są niezbędne, stworzy wrażenie wizualnego chaosu i nieładu.
  • Wybór ciężkich stylistycznie mebli – z grubymi blatami, o mocarnej konstrukcji – pasuje do dużych przestrzeni, w których takie gabaryty nieco się gubią, wybieraj lekkie formy.

Optyczne powiększenie przestrzeni

Jak urządzić biuro dla małej firmy? - Biurko regulowane elektrycznie Kryza 501-19
Biurko regulowane elektrycznie Kryza 501-19

Efekt wizualnej przestronności – nawet w małym pomieszczeniu – jest możliwy, wystarczy kilka tricków:

Jakie kolory do małego biura? Postaw na jasną paletę barw: szarości, beże lub pastele, które stworzą efekt większej przestrzeni. Zdecydowane wzory na tapetach wykorzystaj do rozdzielenia stref, ale zadbaj o to, aby nie było ich zbyt wiele, bo zmniejszą wizualnie powierzchnię ścian.

Wykorzystaj odbicie luster. To trick, który sprawdza się w wąskich lub krótkich pomieszczeniach. Dzięki odbiciu w lustrach, małe biuro będzie wydawało się większe – zniknie poczucie ograniczenia przestrzeni.

Prostota stylu. Aranżacja małego biura wymaga wyboru prostego stylu. Postaw na minimalizm, unikaj ciężkich zdobień, dużej liczby ozdób. W ramach dekoracji wybierz jeden duży kwiat, zamiast wielu małych. Unikniesz niepożądanego w małym biurze wrażenia nieładu.

Pamiętaj o dobrym oświetleniu

Ostatni element aranżacji małego biura, to oświetlenie. Idealnie, jeśli znajdujące się w pomieszczeniu okna wpuszczają dużo naturalnego światła. Nie zawsze jednak tak jest. Zadbaj więc o porządne oświetlenie ogólne oraz dodatkowe punkty świetlne tam, gdzie górne światło nie dociera. Półmrok sprzyja wizualnemu zmniejszeniu przestrzeni, poza tym, jest niezdrowy dla oczu.

Stosując się do powyższych porad stworzysz przyjazną, lekką przestrzeń pracowniczą nawet w najmniejszym biurze.

Ocena post

Category: PoradyWszystkie wpisy

Tags:

Article by:ErgoExpert