Jak przechowywać meble ogrodowe w zimie?

Jak przechowywać meble ogrodowe w zimie?

Przechowywanie mebli ogrodowych to nie lada wyzwanie dla wielu z nas. Cieszymy się na rozpoczęcie sezonu wiosenno-letniego, kiedy pierwsze cieplejsze dni stają się stałym punktem naszego relaksu po pracy. Świętowanie z przyjaciółmi do wczesnych godzin porannych na stylowo urządzonym balkonie czy rodzinne spotkania na tarasie – to wszystko nie odbyłoby się bez udziału mebli ogrodowych.

Lato wiąże się z wieloma unikalnymi emocjami, wydarzeniami i spotkaniami. Dlatego smutno nam jest, gdy nadchodzi czas spakować meble ogrodowe do przechowywania na wiele miesięcy. Poza tęsknotą, pojawia się wtedy trudne zagadnienie, a mianowicie: jak przechować meble ogrodowe po sezonie? Na szczęście mamy dla Was na to kilka sprytnych rozwiązań, które ułatwią przechowywanie mebli na tarasie i nie tylko.

Przechowywanie mebli ogrodowych – od czego zacząć

Meble ogrodowe zimą, wciąż stojące na balkonie lub tarasie, stanowią smutny widok, przywołujący na myśl odejście pięknych letnich dni. Pozostawienie ich samym sobie nie jest dobrym rozwiązaniem, ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe. Warto zadbać o meble ogrodowe po sezonie i przygotować je do przechowywania podczas zimnych miesięcy, a one „odwdzięczą się” gotowością towarzyszenia nam ponownie latem. Planując przechowywanie mebli ogrodowych, powinniśmy zacząć od ich odświeżenia. Pozostawienie mebli swojemu losowi na dwa sezony, może poskutkować smutnym widokiem latem. Jeśli zatem chcemy od razu korzystać z przyjemności, którą dostarczają meble ogrodowe, powinniśmy je umyć i zabezpieczyć po sezonie.

Meble ogrodowe zimą – metal i technorattan

Zestaw mebli ogrodowych
Zestaw mebli ogrodowych Bello Giardino CAPITALE

Popularne obecnie są meble z technorattanu. Te meble ogrodowe po sezonie sprawiają najmniej kłopotu. Wystarczy je umyć woda z domieszką delikatnego środka oraz wyprać poszewki. Wkłady do poduszek należy dobrze wysuszyć i przewietrzyć. Meble wykonane z metalu również potrzebują czyszczenia, a w miejscach, gdzie pojawiła się rdza lub odpryski, także odrdzewiania i pomalowania.

Zarówno technorattanowe, jak i metalowe meble ogrodowe, do przechowywania potrzebują miejsca, które zabezpieczy je przed nadmierną wilgotnością i mrozem, a jednocześnie zapewni dobrą wentylację. Takie meble ogrodowe zimą najlepiej przechować w garażu, na strychu lub w domku ogrodowym. Przechowywanie drewnianych mebli ogrodowych to bardziej skomplikowana kwestia, poniżej wyjaśniamy dlaczego.

Przechowywanie drewnianych mebli ogrodowych

Huśtawka COCOON biała
Huśtawka COCOON biały/poduszka szara,

Drewniane meble ogrodowe to niewątpliwie stylowe i naturalne rozwiązanie, choć jednocześnie – najtrudniejsze meble ogrodowe do przechowywania. Drewno jest podatne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Z tego względu przechowywanie drewnianych mebli ogrodowych wiąże się przede wszystkim z zabezpieczeniem drewna. Przed ulokowaniem takich mebli w odpowiednim miejscu – zadaszonym, przewiewnym i niezbyt zimnym – warto zapewnić im odpowiednią impregnację. Przechowywanie drewnianych mebli ogrodowych, zwłaszcza jeśli nie stały pod zadaszeniem, może skutkować uszkodzeniem powłoki impregnującej. W tym przypadku polecamy sprawdzić u producenta, jaki rodzaj impregnatu należy zastosować. Środek nakładamy na dokładnie oczyszczoną, a jeśli mamy do czynienia z zadziorami, dodatkowo przeszlifowaną powierzchnię.

Przechowywanie mebli na tarasie

Meble na tarasie
Zestaw mebli ogrodowych Bello Giardano ALTRO szary

W domach możemy mieć różne rodzaje tarasów, niekoniecznie zadaszonych. Rosnące zainteresowania stylem boho sprawia, że taras coraz częściej staje się miejscem w ogrodzie z drewnianą pergolą. Zdarza się, że nie mamy innego miejsca na przechowywanie mebli ogrodowych – niezależnie od tego, czy stoją one na zadaszonym, czy niezadaszonym tarasie, mamy na to sposób. Przechowywanie mebli na tarasie jest możliwe, po uprzednim ich umyciu i zabezpieczeniu. Na rynku są dostępne pokrowce, chroniące meble ogrodowe zimą, w tym – szyte na wymiar kompletu mebli. Planując przechowywanie mebli na tarasie należy zestawić elementy kompletu mebli tak, aby stworzyć optymalny kształt do przykrycia. Tak zabezpieczone meble ogrodowezimą pozostaną osłonięte przed działaniem śniegu, deszczu i zabrudzeniem. Przechowywanie mebli na tarasie nie zagwarantuje trwałości impregnatu na drewnie. Z tego względu należy pominąć proces impregnacji przed przykryciem ich pokrowcem. Impregnację w tym przypadku lepiej przeprowadzić wiosną.

Meble ogrodowe po sezonie – nasze porady

Odpowiednie przechowywanie mebli ogrodowych wpływa nie tylko na ich stan w sezonie, ale i na to, jak szybko rozpoczniemy błogi okres odpoczynku na tarasie czy balkonie. Niechronione meble ogrodowe zimą potrafią „odwdzięczyć się” potrzebą zwiększonej troski o nie w lecie, czego chcemy uniknąć. Oto kilka wskazówek, jak traktować meble ogrodowe po sezonie.

  • Meble ogrodowe do przechowywania należy dokładnie umyć wodą z delikatnym płynem i wysuszyć. Do mycia nie należy wykorzystywać szorstkich materiałów. Plamy usuwajmy wodą z octem.
  • Jeśli meble ogrodowe zimą planujemy trzymać na strychu, możemy je rozmontować. Osobne elementy, zwłaszcza szklane, należy wtedy odpowiednio zabezpieczyć.
  • Przechowywanie mebli na tarasie, zwłaszcza drewnianych, nie gwarantuje ich idealnego stanu po zimie. Należy przeprowadzić impregnację dopiero o ciepłej porze na wiosnę.
  • Meble ogrodowe do przechowywania potrzebują przestrzeni, wentylacji i umiarkowanej temperatury.
  • Przechowywanie drewnianych mebli ogrodowych bez uszczerbku możliwe jest jedynie w pomieszczeniu o umiarkowanej, stałej temperaturze i wilgotności.

Zachęcamy do skorzystania z naszych wskazówek i cieszenia się meblami ogrodowymi po zimie, gdy znów powrócą cieplejsze dni.

Ocena post

Category: OgródPoradyWszystkie wpisy

Article by:ErgoExpert