zadowolona dziewczynka na swoim łóżku

Jak dopasować łóżko dziecięce do potrzeb malucha?

Dobrej jakości łóżko i materac to podstawa zdrowego snu każdego dziecka. Już od czasu niemowlaka dbamy o to, aby nasza pociecha miała zapewnione wszystko, co najlepsze do jej rozwoju. Mogłoby się wydawać, że wybór łóżka dla dziecka to proste zadanie, które nie wymaga przygotowania. W praktyce może się to okazać niełatwym wyborem – obecnie na rynku jest wiele rodzajów łóżek w różnych stylach. Jak więc wybrać łóżko dopasowane do potrzeb i ciała dziecka? Przedstawiamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu łóżka dziecięcego!

 

Łóżka dziecięce – na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do pokoju dziecka?

To, na co zdecydowanie powinniśmy zwrócić uwagę, dokonując wyboru łóżka, to wiek dziecka. Idealne łóżeczko dla rocznego dziecka będzie z pewnością sporo różniło się od wyboru łóżka dla starszych dzieci. Pierwsze łóżko dla dziecka to swego rodzaju zamknięcie okresu niemowlęcego i kierunek ku usamodzielnianiu się pociechy. Wraz z wiekiem, dziecko rośnie, rozwija się, zmieniają się także jego nawyki senne. Dlatego też dobrze przyjrzeć się dostępnym opcjom, aby wybrać wygodne łóżko, które zapewni spokojny sen dziecka.

Kolejną kwestią, która może mieć decydujący wpływ na zakup łóżka, jest także jego docelowa lokalizacja. Jeśli maluch nadal pozostaje w sypialni rodziców, prawdopodobnie przestrzeń na kącik dziecka będzie nieco ograniczona. Z kolei, jeśli dziecko ma swój własny pokój, wybór łóżeczka będzie praktycznie nieograniczony.

Przy wyborze łóżka dla dziecka należy wziąć pod uwagę stopień aktywności dziecka. Dzieci bardzo aktywne, które często będą po swoim łóżku skakać, biegać, zdecydowanie potrzebują łóżka z solidną, mocną konstrukcją, które zapewni im maksymalne bezpieczeństwo. Łóżko nierzadko jest także miejscem zabaw malucha, dlatego dobrze, aby nie miało twardych i wystających elementów, które mogą wyrządzić dziecku krzywdę.

Niektóre dzieci śpią spokojnie, inne wiercą się, często budzą i wstają, jeszcze inne lunatykują. W takim przypadku dobrym wyborem będzie łóżko z dodatkowymi zabezpieczeniami jak np. boczna barierka, dzięki której maluch nie spadnie na podłogę. Wybór łóżka z zabezpieczeniami zależeć może także od samodzielności – jeśli dziecko potrafi samodzielnie wejść i zejść z łóżka, można rozważyć wybór opcji ze stopniem, a nawet łóżka piętrowego.

Jakie łóżko dla dziecka? Rodzaje łóżek dziecięcych

Obecnie na rynku dostępne jest wiele rodzajów łóżek dziecięcych – od klasycznych, przez niskie łóżka dla dzieci, łóżka z szufladami, schowkami, łóżka piętrowe lub łóżka rosnące wraz z dzieckiem, aż po łóżeczka w różnych kształtach, np. samochodów. Wiele dostępnych łóżek ma także dodatkową przestrzeń do przechowywania. Taka szuflada pod materacem dodaje łóżku funkcjonalności i można w niej przechowywać pościel, zabawki czy ubranka. Zatem przyjrzyjmy się najpopularniejszym rodzajom łóżek dziecięcych.

Klasyczne łóżeczko

Gdy oczekujemy narodzin maluszka i kompletujemy wyprawkę, zakup łóżka dla dziecka jest jednym z kluczowych elementów. Zwykle dla takich maluchów wybiera się klasyczne łóżeczko ze szczebelkami, które posłuży niemowlakowi przez pierwsze kilka lub kilkanaście miesięcy życia. Takie łóżeczka mają regulowany poziom wysokości materaca, aby gdy dziecko podrośnie i zacznie siadać lub wstawać, nie wypadło. Większość łóżeczek ma także kilka wyciąganych szczebelków, aby dziecko, które jest już mobilne, mogło samo z łóżeczka wyjść lub do niego wejść.

Łóżko niemowlęce Kocot-Meble KUBI Baby białe

Kolejnym rodzajem łóżeczka na początek jest kołyska. Jest to jednak opcja głównie dla noworodka, który nie jest w stanie sam się podnieść i nie ma szansy, aby wypaść z takiego łóżeczka. Młodzi rodzice decydują się również na łóżeczko dostawkę, które ustawia się przy łóżku rodziców. Takie łóżeczko ma ściągany lub wysuwany bok, dzięki czemu może być przyłożone do dużego łóżka, a rodzice mają swobodny dostęp do pociechy. To pozwala im też mieć maluszka tuż obok siebie, bez konieczności wstawania do niego na nocne karmienie lub gdy się obudzi w nocy.

Niskie łóżko z opcją barierki

Spory wybór niskich łóżek dziecięcych sprawia, że każdy z rodziców na pewno będzie w stanie wybrać odpowiednie łóżko dla dziecka. Pierwsze łóżko dla dziecka, które opuszcza swoje łóżeczko niemowlęce lub rozpoczyna etap samodzielnego spania bez rodziców, powinno być przede wszystkim bezpieczne i wygodne, aby maluch czuł się w łóżeczku komfortowo. Na początek najlepiej będzie wybrać niskie łóżko dla dziecka z barierką. Dzięki temu maluch, który jeszcze wierci się w czasie snu, nie spadnie na podłogę. Dziecięce łóżeczko z opcją barierki będzie również dobrym wyborem, jeśli dziecko budzi się w nocy. Taka barierka zabezpieczy malucha przed ewentualnym wypadnięciem z łóżka w razie, gdyby się przestraszyło. Łóżko dla dziecka w wieku 2-3 lat, które traktuje je również jako miejsce do zabawy w ciągu dnia i często po nim skacze, powinno być także stabilne, aby solidna konstrukcja zapewniała bezpieczeństwo.

łóżko z barierką

Łóżko piętrowe dziecięce

Łóżka piętrowe są marzeniem wielu dzieci. Ich ciekawa forma oraz inny sposób na dostanie się do łóżka sprawiają, że dzieci czują się samodzielne, a schodzenie i wchodzenie na łóżko piętrowe jest dla nich niezłą zabawą. Tego typu łóżko nie będzie raczej dobrym wyborem dla rocznego dziecka czy dwulatka. To świetne rozwiązanie dla dzieci, które śpią spokojnie, za bardzo się nie wiercą, ani nie spadają z łóżka. Łóżko piętrowe chętnie wybierane jest do wspólnego pokoju dzieci, ponieważ zostawia więcej przestrzeni do zabawy oraz nauki. Ponadto to doskonały sposób na aranżację małego pokoju dziecięcego. Dostępne są pojedyncze łóżka piętrowe, gdzie miejsce z materacem znajduje się na wysokości, a przestrzeń pod nim pozostaje pusta. Pozwala to zaaranżować przestrzeń na miejsce do nauki lub kącik do zabawy. Starsze dzieci z pewnością będą zadowolone z posiadania piętrowego łóżka w swoim pokoju.

Łóżko dla dziecka „domek”

W ostatnich czasach dużą popularnością wśród niskich łóżek dziecięcych cieszą się modele w stylu „domek”. Jest to łóżko, które sprawdzi się zarówno dla maluchów, jak i starszych dzieci. Konstrukcja w kształcie domku jest bardzo ciekawa i z pewnością przypadnie do gustu niejednemu dziecku. Górna belka pozwala na zawieszenie na niej dekoracyjnych lampek, ozdób lub nawet zabawek. Ten mebel pozwala również na zamontowanie baldachimu, który doda uroku do wystroju pokoju dziecka. Zazwyczaj łóżka domki są niskie i posiadają zabezpieczające przed wypadnięciem barierki, dlatego też maluchy powinny spać w takim łóżku bez strachu. Zależnie od wieku dziecka można także zdecydować się na wyższe modele z drabinką, pełniące funkcję łóżka piętrowego.

Łóżko dziecięce typu domek

Łóżko rosnące z dzieckiem

Dzieci tak szybko rosną, a to wiąże się z ciągłą wymianą ubranek czy butów. Zanim się obejrzymy, maluch może też szybko wyrosnąć ze swojego łóżka i trzeba będzie prędko kupić nowe. Dlatego świetnym rozwiązaniem na lata może okazać się łóżko rosnące z dzieckiem. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, ponieważ wraz ze wzrostem dziecka, możemy dopasowywać rozmiar łóżka do jego potrzeb i wygody. Takie dopasowanie rozmiaru pozwala rodzicom powiększyć łóżko dla dziecka bez konieczności kupowania nowego mebla. Łóżko rosnące z dzieckiem może się więc okazać doskonałą inwestycją.

Tradycyjne łóżka dla starszego dziecka

Łóżko dla dziecka starszego, które spokojnie śpi, nie spada z łóżka i jest samodzielne, nie będzie potrzebowało dodatkowych zabezpieczeń w postaci barierek. Większość modeli niskich łóżek dla dzieci z barierkami ma opcję zdjęcia tego zabezpieczenia, dzięki czemu, gdy dziecko nieco podrośnie i się usamodzielni, zamiast od razu kupować nowe łóżko, wystarczy zdjąć barierkę. Jeśli jednak chcemy kupić dla dziecka nowe łóżko, można wybrać łóżko klasyczne, takie jak dla dorosłych, ale w mniejszej wersji. Jego zwykle minimalistyczny design sprawia, że jest to uniwersalne rozwiązanie na długi czas, które będzie pasować do zmieniającego się pokoju dziecka – będzie świetnie wyglądać zarówno w pomieszczeniu pełnym kolorów i wzorów, jak i w nieco bardziej stonowanej przestrzeni. Do takiego łóżka będą też pasować praktycznie każde meble. Tradycyjne łóżko dla dziecka to również dobry sposób, aby dziecko poczuło się doroślej i nieco bardziej samodzielnie.

tradycyjne łóżko dla starszego dziecka

Jakie łóżko dla dziecka wybrać? Podsumowanie

Wybór odpowiedniego łóżka dla naszego dziecka, biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych na rynku modeli, może być nie lada wyzwaniem. Zatem przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, w jakim wieku jest maluch, jak się zachowuje podczas snu oraz czy jest dość samodzielne. Bez wątpienia każdemu rodzicowi zależy na zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa i poczucia komfortu swojemu dziecku. Dlatego warto wybrać takie łóżko dla dziecka, które będzie stabilne i niezawodne, ale także będzie podobać się maluchowi, aby chciał w nim sam spać, a także chętniej uczył się samodzielności.

 

5/5 - (1 vote)

Category: Wszystkie wpisy

Article by:ErgoExpert