Poduszki na kanapie

Jak dobrać poduszki dekoracyjne na kanapę?

Zastanawiałeś się kiedyś, czy poduszki dekoracyjne powinny być dobierane według konkretnych zasad? Czy jest jakiś klucz, który należy stosować, aby aranżacja z poduszkami w tle wyglądała dobrze? Jak dobrać poduszki na kanapę w salonie? Zaskoczymy cię garścią rad, podpowiedzi i tipów, dzięki którym drobnym akcentem osiągniesz spektakularny efekt wizualny.

Wszyscy lubimy poduszki. Dodają wnętrzu przytulności, zwiększają komfort siedzenia, pozwalają się oprzeć, podpierają głowę, kiedy zatapiamy się w kolejnym odcinku serialu, a ciało komfortowo spoczywa leżąc, albo trzymamy je na kolanach, siedząc po turecku z książką w dłoni. Choć używamy poduszek na różne sposoby, stanowią nieodzowny element aranżacji większości salonów.

Poduszki na kanapę – jaka ilość będzie odpowiednia?

Ilość poduszek na kanapie dostosowana powinna być przede wszystkim do jej wielkości. Jedna poduszka na wielkiej sofie zgubi się wizualnie, z kolei 10 poduszek na małej kanapie wywoła przytłaczający efekt i zabierze miejsce do siedzenia. Jaki jest więc złoty środek i jaka ilość poduszek jest w sam raz?

Kanapy składają się z segmentów, oddzielonych z reguły linią poduch mebla. Na każdy taki segment powinna przypadać 1 do 2 poduszek. Oznacza to – w bardzo luźnym przełożeniu – że niewielka, trzyosobowa sofa powinna być „uzbrojona” w 3-4 poduszki, obszerna sofa z boczną leżanką spokojnie pomieści 6-7 poduszek. Kiedy będziesz wybierać swoje poduszki na kanapę, nie zapomnij również o fotelach, na które nie powinna trafić więcej, niż 1 poduszka – tak aby została swobodna przestrzeń na siedzisku mebla.

Duże poduszki na kanapę? A może lepsze będą małe?

Poduszki na kanapę

Wielkość poduszek w salonie powinna korespondować z wielkością kanapy – duże poduszki na kanapę w małych gabarytach wcale nie będą wyglądały ładnie, podobnie jak małe na ogromnej sofie.

Pamiętaj również o tym, że na jednej kanapie możesz ułożyć poduszki ozdobne w różnych rozmiarach – nic nie stoi na przeszkodzie, a taki zabieg zapewni świetny efekt estetycznego luzu i swobody.

Poduszki do salonu – czy kształt ma znaczenie?

Poduszki na kanapę - Poduszka Profim CU30
Poduszka Profim CU30

Mamy ogromny wybór. Poduszki do salonu możesz wybierać pośród wszystkich możliwych kształtów: kwadratowe, prostokątne, okrągłe lub fikuśne serduszka, kwiatki czy zwierzątka. Te ostatnie zostawmy raczej do pokojów dziecięcych – nie dodadzą aranżacji elegancji. Jak najbardziej natomiast w pokoju dziennym sprawdzą się kwadratowe, poduszki okrągłe czy poduszki prostokątne.

Dobierz swoje poduszki uwzględniając to, jak ich używasz. Jeśli wykorzystujesz jedną poduszkę do oparcia pleców, a na innej czasem kładziesz głowę, zmieszaj kształty i niech twoje poduszki do salonu będą kwadratowe i prostokątne – w dowolnych proporcjach.

Do opierania najwygodniejsze są poduszki podłużne – prostokątne, do leżenia najlepsze będą kwadratowe oraz okrągłe.

Poduszki ozdobne – tkanina też się liczy

Poduszki na kanapę

Skupmy się teraz na tkaninie. Wybór mamy spory – poduszki ozdobne powstają z bawełny o różnych splotach, weluru tapicerskiego, mikrofibry, nubuku, monolithu, lnu, poliestru, jedwabiu czy imitacji skór. Każda z tych tkanin ma inne właściwości, jest inna w dotyku i wymaga innych zabiegów, aby utrzymać poduszkę w dobrej kondycji.

Ze względu na wygodę, odradzamy mało przyjemne w dotyku poliestry i śliskie jedwabie (bardzo kosztowne). Ozdobne poduszki są najwygodniejsze w wydaniu bawełnianym – przyjrzyj się jak wiele rodzajów splotów możesz wybrać. Doskonale sprawdza się również przyjemna mikrofibra. Miękki w dotyku welur tapicerski świetnie się prezentuje i zadaje szyku, ale niestety widać na jego włoskowatej strukturze każdy dotyk. Natomiast ekoskóra, choć wygląda elegancko, jest zdecydowanie mało wygodna.

Poduszki dekoracyjne z wzorem czy bez?

Poduszki na kanapę - Poduszka Lolo Picolo kolorowe kwadraty
Poduszka Lolo Picolo kolorowe kwadraty

Czy poduszki dekoracyjne lepiej wyglądają w wersji gładkiej, czy wzorzystej? Zdecydowanie rzecz gustu. Jeśli podobają ci się wzory, możesz śmiało po nie sięgać. Co więcej, możesz pośród gładkich poduszek umieścić poduszkę w grochy, a z drugiej strony kanapy – w paski. Istotne jest wyczucie, bo przesada (w każdą stronę) wywoła efekt odwrotny do zamierzonego.

Modne wzory poduszek to aktualnie motywy roślinne, geometryczne i zwierzęce. Wybór masz więc niemal nieograniczony.

Poduszki na kanapę, niech kolor pracuje na efekt

Poduszki na kanapę mogą być dobierane według różnych kluczy. Stonowane barwy świetnie wkomponują się w tło kanapy w intensywnych kolorach. Z kolei wzorzyste – nawet krzykliwe – odcienie poduszek dodadzą atrakcyjności stonowanej kolorystycznie sofie i będą z nią świetnie kontrastowały.

Wybierając kolory powinieneś wziąć pod uwagę również funkcjonalność. Zbyt jasne odcienie tkanin w domu pełnym małych dzieci, będą zmuszały do notorycznego prania, ciemne poduszki bez wzorów z kolei nie będą zbyt przyjazne użytkowo w domu, w którym rezydują puchate koty lub psy.

A może poduszkowy miszmasz?

Poduszki na kanapę

Jeśli duży wybór powoduje, że nie masz pojęcia jak dobrać poduszki na kanapę i które desenie, rozmiary czy kształty będą najlepsze, stwórz barwną i zróżnicowaną kompozycję.

Żeby uniknąć nadmiaru i wizualnego chaosu, zastosuj metodę pokrewieństwa i wspólny mianownik. Możesz wybrać różne struktury materiałów (na przykład welur, bawełnę i futerko), ale w jednej tonacji kolorystycznej. Możesz postawić na jeden rodzaj tkaniny, ale w różnych wersjach kolorystycznych lub zróżnicowanych wzorów.

To, na co w kompozycji poduszkowej powinieneś uważać, to przesada. Aby jej uniknąć, możesz swoje poduszki ozdobne kupować sukcesywnie – po jednej lub dwie. Widząc efekt, doskonale będziesz wiedzieć, jaka poduszka powinna być następna.

Kilka słów o funkcjonalności

Poduszki na kanapę

Rozebraliśmy już na części pierwsze wszystkie kwestie wizualne, ale nie zostawimy bez komentarza poduszkowej funkcjonalności.

  • Pamiętaj, aby twoje poduszki na kanapę miały zdejmowane pokrowce. Ich intensywne użytkowanie i kurz powodują, że raz na czas koniecznie trzeba je wyprać.
  • Zbyt twarda poduszka na kanapę nie zapewni wygody i nie dostosuje się do krzywizn ciała, zbyt miękka wywoła efekt „zapadania” się w nią zbyt głęboko.
  • Poduszki ozdobne doskonale sobie radzą z wypełnieniem z tak zwanej kulki silikonowej. To syntetyczne wypełnienie, które – podobnie jak poszewkę – można z powodzeniem wyprać. Dobrze dostosowuje się kształtem do potrzeb i jest przyjazne dla alergików.

 

5/5 - (1 vote)

Category: PoradyWszystkie wpisy

Tags:

Article by:ErgoExpert